bugün

kara kuru ilimizden bir tanesi amma velakin kendilerini fazla sevmem (bkz: yozgat vakası)
Zaytung un malzeme sıkıntısı çektiği zaman başvurduğu ilimizdir, diğer küçük şehirlerden pek farkı yoktur. Ben 1 sene Yozgat'ta çalıştım abartıldığı kadar kötü bir il değildir, yalnız dışarıdan geldiğinizi çok belli ederseniz , hayat Yozgat'ta sizin için maddi açıdan biraz zorlaşabilir.
oralı olmaktan utandığım şehir. ah köyümüz de olmasa.
ilçesi sorgundan daha küçük ve daha çirkin gözüken il.
(bkz: konya nın 6 da 1 inin satılması)
görsel
(bkz: ortada hiçbir sebep yokken yozgat a gitmek)
Türkiyenin göbeğidir.
puşt dolu memleketim.
üzerinden yapılan esprilerin boku çıkmıştır artık. böyle bir güzellik kati suretle alay konusu olamaz!
ormandan odun getir yozgattan bulduğunu getir. bana hep öylesi denk geldi. *
içanadolu'nun ne kadar beş para etmez ipsiz, sapsız, çakalı varsa genelde bu şehirden çıkar. gümüşhane'den sonra hiçbir özelliği olmayan ender şehirciklerimizdendir.
yiyecen datlıyı şeklinde başlayan bir sözü akıllara getiren şehirdir.
ülkemiz de toprak satışında rekor kıran ilimiz..
gariban memleketidir aslında... fazlaca yobazlardır, hatta isimleri yobazgata çıkmıştır ve türkten çok bir arap gibi düşünürler. ancak epey dalga geçilmesine rağmen yine de fikrimce ülkelerini gönülden severler. ayrıca ilginç insanlardır şöyle ki bunların ataları işin ilginci osmanlı'ya (bkz: celali isyanları) ile en afili başkaldıları başlatan, türklüğün sindirilmesine ve tasfiyesine, devlet kademelerinde yer bulamamasına, devşirmelerin imtiyazlarına, ağır vergilere, ezilmelerine isyan eden adamlardı. şimdi ise cumhuriyetin kurulmasına, sistemin insanı insana kulluktan çıkarmasına, türklerin imtiyazına rağmen yine yozgat ve yozgatlı(en azından çoğunluk) bu sefer en has osmanlıcıların başında gelir. bakıyorsun atatürk kurtuluş savaşı döneminde düşmanla savaşıyor ve yetmedi içerideki hainlerle uğraşıyor, ordu için çabalıyor, elinden geleni yapmaya çalışıyor, millete güveniyor, erzak, giyecek, malzeme vs. derken halktan topluyor ama yozgat'ta vahdettin ve damat ferit destekli ve onlardan taraf olan yozgat'ın güçlü ailesi çapanoğlu isyanı çıkıyor. yine bakıyorsun padişah ikinci mahmud fesi getirir ve zorunlu kılar yine en garip karşılayan, kafir işi, yunan işi gören yozgat'tır. sanırım başları ezile ezile bu yola getirilmişlerdir. bi barlar sokağı ile büyük inkilap yaşanacak ve çok şey değişecektir diye düşünmekteyim...
yerel seçimler öncesinde yine tartışmalara yol açan il. çılgın projelerden nasibini alır inşallah.

http://www.cezmikalorifer.../video/izle.php?id=715860
işaret dilinde, yozgat ve adres aynı şekilde yapılır.

yani malesef ki "her yol yozgata çıkar".
ozanlar, yiğitler, şehitler diyarıdır. kendini çağdaş modern zanneden orospuçocuklarının alay konusudur.
anadolunun ortasında, kendi kendine yeten bir şehir.

evet lan, kendi kendine yetiyor bu şehir. devletin bir yatırımı olmamasına rağmen kendi yağında kavrulur bu şehir. devletin yatırımını beklemeden, devleti seven insanları vardır.
bu şehrin devletle hiç bir zaman problemi olmamıştır. şimdi isyanlardan dem vuracaksınız, peşinen diyeyim ben... yozgat insanı hiç bir zaman devlete ve devletin bütünlüğüne karşı bir isyan yapmamıştır. yaptığı isyanlar, hükümetleredir.
devletten hiç bir yardım almamasına rağmen, hiç bir zaman devlet bize bakmıyor gibi söylemlerde de bulunmamışlardır. savaşlarda önden gitmiş, barış zamanı geride kalmıştır.
var olduğu sadece seçim dönemlerinde bilinmiş, seçim sonrası unutulmuştur.

yozgatlıya yobaz diyene de lafım var. evet, haklısınız yozgatlı insan yobaz amk. bu yobazlığın sebebi nedir peki? sizin gibi kolej görmemiştir bu insanlar. öğleye kadar okula gidip, öğlen sonu tarlaya giden insanlardır. sizin gibi doğuştan paralı değildir. ilkokulu bitirip, büyük şehire amele olmaya girmişlerdir.
sizi bir evden diğer eve taşıyan ameleler o yobazlardır işte.
sen şimdi, bu adamlara yobaz diyebiliyorsunya, bana göre sen yobazsın be kardeşim...
futbol kulübü bugün oynanan maçta sahasında kocaelispor'a 2-3 mağlup olmuş şehir.
yobazlarla doludur. kaba insanlardır her yerlerinden kabalık akar.
türkiye'nin testesteron oranı en yüksek şehri. bir yumuşama olduğunda hükümet nüfus politikası adı altında yozgat'a helikopterlerle delik prezervatif atar. böylece bir kaç yıla ülkenin testesteron seviyesi gelişmiş medeniyetler seviyesine çıkmış olur. bebeklerin elde tesbih parmakta bozkurt yüzüğüyle doğduğuna inanılır. ilk kelimeleri anne, baba veya dede olmaz. "sen hayırdır la?" olur.
memleketim... bir başkadır benim memleketim. (bkz: yersen)

not: lan bu yozgatlıymış diye eksilemeyin. ya da eksileyin aq mustehak...*
2 sene oklumun oldugu ilk indigimde abi ben yozgatta inecem ilce otogarinda yada yolda degil dedigim. Yimpasla beles turubun duruyo mu(ustgecit) yozgalilardan aydinlatmasini istiyorum.
bir zamanların ozanlar, yiğitler, şehitler mekanı. şimdi ise adını yobazgat olarak değiştirse yeridir.