bugün

http://www.cnnturk.com sitesinin haberidir.

sitenin haberi şöyle;

--spoiler--

şifreleme nasıl çözülüyor?

matematik testinde ağırlıklı olarak uygulanabilecek şifreleme yöntemini çözmek çok basit.

40 soruluk matematik testi bu yöntem sayesinde yaklaşık 10 dakikada çözülebiliyor.

şıklardaki rakamsal değerler o şıkkın altına küçükten büyüğe doğru yazılıyor.

eğer bir şıkta rakamlar çakışıyorsa doğru cevap o şık oluyor.

eğer hiçbir şıkta çakışma olmazsa genellikle e şıkkı doğru cevap olarak çıkıyor.

eğer birden fazla şıkta çakışma oluyorsa doğru yanıt rakamsal olarak küçük değerin bulunduğu şık oluyor.

örnek sorular

matematik testi 4. soru:

2011-2010+2009-2008+...+3-2+1 işleminin sonucu kaçtır?

a) 1004 b)1008 c) 1000 d) 1006 e) 1002

formüle göre rakamları küçükten büyüğe göre şıkların altına yeniden sıralıyoruz.

yeni sıralama: a) 1000 b) 1002 c) 1004 d) 1006 e) 1008 şeklinde oluyor.

d şıkkında 1006 rakamı çakıştığı için doğru yanıt d şıkkı olarak işaretleniyor. cevap anahtarında da 4'üncü sorunun yanıtı d şıkkı olarak veriliyor.

matematik testi 13'üncü soru:

üç basamaklı bir doğal sayının sağına 3 yazılarak dört basamaklı a sayısı, aynı sayının soluna 2 yazılarak dört basamaklı b sayısı elde edilmiştir. a+b=9967 olduğuna göre üç basamaklı sayının rakamlarının toplamı kaçtır?

a) 12 b) 9 c) 15 d) 13 e) 11

a) 9 b) 11 c) 12 d) 13 e) 15

rakamları bu şekilde küçükten büyüğe göre şıkların altına yeniden yerleştiriyoruz.

bu soruda da d şıkkında 13 rakamı çakışıyor. doğru yanıt cevap anahtarında da d şıkkı olarak veriliyor.

matematik testi 22. soru:

bir işi 5 kadın işçi 20 günde, 5 erkek işçi ise 30 günde bitiriyor. buna göre, 2 kadın ve 2 erkek işçi aynı işi birlikte kaç günde bitirir?

a) 50 b) 30 c) 45 d) 40 e) 20

a) 20 b) 30 c) 40 d) 45 e) 50 şeklinde sıralanınca doğru yanıt b şıkkında çakışan 30'dur.

cevap anahtarında da doğru yanıt b şıkkı olarak veriliyor.

--spoiler--

bizzat inanmayıp baktım. 40 sorudan 37'si bu tespiti onaylıyor. açın bakın.

haberin devamı: http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/04/01/sifreli.cevap.anahtariyla.kopya.mi.cekildi/611896.0/index.html

zorunlu edit: şaka maka ösym telaş yapmış. yok efendim neymiş, kitapçık kimseye dağıtılmamış. '' e o zaman gazeteden, siteden niye yayınlıyorsun be kardeşim. '' derler adama. bırakın bu işleri, gözünüzü seveyim.

zopzorunlu edit: kimseye dağıtmadık dememiş adam, herkese dağıtmadık demiş.

(bkz: sadece bizim istediğimiz kişilere dağıtıldı)

güncel edit: (bkz: 3 nisan 2011 ösym basın açıklaması) (bkz: basına verilen kitapçık biraz acemice hazırlandı)

bu da mı tesadüf editi: sınava kadar geçen sürede, sınavdan önce son 5 gün, '' mod medyan '' kelimesinini google'da 5 kat fazla arandığı ortaya çıktı.

haberin devamı: http://www.nationalturk.com/ygs-sifre-mod-medyan-nedir-64710

bilmeyenlere: (bkz: mod medyan)

zamanın ötesinden gelen edit: başbakan recep tayyip erdoğan, 10 gündür hâlâ bir açıklama yapmamıştır. ne kadar acı değil mi, ne kadar iğrenç bir durum. 1.5 milyondan fazla öğrencinin ahını alıyorsun. sığar mı bu insanlığa?

zamanın ötesinden gelen editin editi: başbakan da konuştu; (#11404424)

editin editi: sahi bir skandal vardı, n'oldu ona?
yok artık denilen olaydır. bu aramalar hepsi gösteriş içinmiş. bakın nasıl arıyoruz imkanı yok kopya olayının olması. ulan cevap anahtarının nasıl çözeceğinin şifresini öğretmissin arasan ne olur aramasan. sınava girmediğim halde beni bile sinirlendiren olaydır. giren arkadaşlara sabır versin.
bazıları bunun sınav esnasında düşünülecek bir formül olduğunu söylüyorlar ki ben de onlara götümle gülüyorum.

arkadaşım sınav öncesi bu formül gerekli yerlere servis edildi diyoruz, adam zaten sınava girerken her şeyin farkındaydı.
(bkz: lys için şifreleme dersi verilir)
görsel *

o değil de editi:olm bunu bahçeli bulsa ne gülerdik.
çok garip. bir şekilde insanların emeklerinin boşa sayılması üzücü.
şahsen ben geçen sene tercih yaptığım için sanırım şu anda mutluyum.
umarım gerçek bir şekilde ortaya çıkar. bu tarz spekülasyonlar bile sınava çalışan bireyleri olumsuzx bir şekilde etkileyecektir. bir açıklama, bir gerekçe falan şart böyle durumlarda.
tez zamanda sonuçlanması dileğiyle.
(bkz: KiME GÖRE NE YE GÖRE)
BÖYLE SAÇMALIK BiR YERDE DAHA YOKTUR.
ŞiFRELEMEYMiŞ PEHHH

edit: o kadar tepki koydunuz . markeme bile takipsizlik verdi ne oldu.
bu tesadüf müdür diye düşününce oha hepsimi tutar cevaplarının sorusu akla geliyor !

sınav sırasında birilerinin kimse söylemeden bu sağlamayı çözmesi çok çok zor.

geriye bir tek bu soruların neden böyle hazırlandığı, yoksa birilerine bu soruların sırrının mı verildiğini düşünmekten başka bir şey kalmıyor...
iddianın yalan olduğunu söyleyenler ösym'nin neyine güveniyor anlamıyorum. ösym'nin vukuatları bini buldu. ayrıca bu sözlük gene toplumsal olan bu olayla çok ilgilenmemiş ama ekşi sözlük'dekilerin bir çoğu bu şifrelemeyi denemiş ve tutuyor diyorlar.

birde hala ösym'den açıklama bekleyen koyunlar var. geleceğini düşünen bu sene sınava girmiş herkes kendi illerindeki ösym binaları önünde hayvan gibi eylem yapmalıdır bence. en azından 1-2 gün eylem yapmalıdır. sonrasında kopyalarla dolu lys'ye çalışırlar ama basının dikkatini çekmeli. çünkü satılmış basında bu konuda haber yapmıyor.
evet tesadüfdür. cemaatçiler için 3 sorunun tutmaması.
partimizin rengi kahverengi. rengiyi at, kahve. bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. o halde, partimizin kırkıncı kuruluş yılı kutlu olsun. * * *
gerçekse çok üzülürüm lan. bari bu sikko işlemi yapmak yarım saat falan süreydi amına koyim. 10 dakikada 37 soru cepte lan bu işlemle vay amına koyim. işin eteresan tarfıda ösym bu iddaaya sikine bile takmayacak değişen bir şey olmayacaktır.
eğer bütün kitapçık türlerinde aynı şifre oluyorsa o zaman başka diyarlara göç etmenin vakti gelmiş demektir.
farklı kitapçık türlerinde soruların şıklarının da yerleri değişiktir. ama dediğim gibi 37/40 gibi bir oran da hiç azımsanacak bir oran değil.

(bkz: yaşadığı ülkeden soğumak)
eğer doğruysa yeteri varsa yetsin diyip yarın cemaat evinde kalıyorum beyler en büyük (bkz: fethullah gülen)
(bkz: areftir o aref)
37 netle rahat baraj geçilebilir.malumunuz bazı özel okullar başarısız öğrencileri sınava sokmak istemedi.hem başarılıların önüne set çekilmemiş olacak hem de iyi kötü bir yere girecekler inşaaaallah!
Artvin sınav dersanesi öğretmeninin keşfidir http://tarafsizhaber.com/cikti.php?bul=772486
elin çocuğu dershanelere özel derslere vermedik para bırakmasın, bizimkiler şifreleme işiyle çoğu sorunun cevabını belli etsin onun bunun çocuğuna, oh ne güzel istanbul !
oha bilader dedirtmiştir hala şoklardayım bu kadar basit olamaz.
(bkz: cevab verdi)
40 sorudan 37 si tutuyorsa ve bu olay hala incelenmediyse sadece ve sadece "yazıklar olsun".
ben başka bi yöntem buldum 40 ı da tutuyor.

arkadaşım bir yöntem bulmuş onda 45 tane tutuyor.

çok kötü bu ösym.
olay cevap anahtarının bilinçli olarak ösym tarafından hazırlanıp; şifrenin de bazı çevrelere servis edilmesiyle alakalıdır. (bkz: fetucum ltd şti)

anlamayan varsa diye şeettim.
ösym'nin dan brown'ı kadrosuna kattığını düşünmemi sağlamıştır.
kesinlikle vardır yoksa o matematik soruları o kadar sürede çözülmez. eğer bütün sınavlarda da tutuyorsa ben bunu yarın ki aöf sınavında da deniyeyim, zaten doğru düzgün çalışmadıydım belki geçerim bu şekilde *