bugün

Yenimahalle, 1946-1949 yıllarında ilin imarı ile özellikle o devrin Ankara Belediye Başkanı Ragıp Tüzün tarafından Ankara'nın yakın yerleşim alanı olarak planlanmış ve 1950 yıllarında dar gelirli işçi ve memur vatandaşları konut sahibi yapmak gayesi ile ikişer katlı olarak kurulmaya başlanmış, bugünkü gibi hızlı bir gelişme gösteren Yenimahalle, 1 Eylül 1957 tarihinde ilçe merkezi haline getirilmiştir.
Yenimahalle, şehir merkezi haricinde engebeli bir arazide kurulmuştur. Denizden yüksekliği 830 metredir. ilçenin yüzölçümü 359 km2'dir.
Komşu illerden gelen Çubuk Çayı, Hatip Çayı ve incesu Deresi, ilçenin Akköprü Mevkiinde birleştikten sonra Çiftlik, Güvercinlik ve Etimesgut'tan geçerek Sincan Osmaniye Köyü yakınında Akıncı Ovasından gelen Ova Çayı ile birleşerek Ankara Çayı adını alır ve Sakarya Irmağının büyük bir kolu olarak Polatlı sınırlarına girer.
aynı zamanda istanbulda bakırköyde bulunan bir semtin ismidir.
hemen hemen her ilde bulunan semt adı.
Simdilerde metro-cash and carry'nin hemen yanına Türkiye'nin en büyük Alış Veriş *merkesi* residence'lar 42 katlı otel ve bilumum seyler yapılıcak olan * ankaranın en büyük 2. * ilçesi.*
(#695792) sayılı entry'de bildirilen yapının adı antares'tir.
klasikle$mi$ mahalle ismi.
ankara da artık eski görüntüsü ve sakinleri kalmamış bir ilçedir.
dolmuş durağında besteli ve güfteli algılaması güç komik seslenişlere konu olmuş muhit ismidir.
yer ankara;

dolmuşçu-- yeniiiiiii malle malle malle malle malle

yaşlı teyze-- evladım yeni mahalleden geçer mi ?

dolmuşçu-- teyze biz ne diyoz ya, yarım saattir boşuna mı yırtınıyoz , geç şöyle arkalarda yer var.

dolmuşçu-- malle malle malle malle malle...
Ankara ilçesi. Çocukluğumuzda 2 katlı bahçeli evleri blunan herkesin birbirini tanıdığı Sevimli ve sıcak bir semtti. 1995 ten sonra başlayan mütehaitlerin bölgeye olan yoğun ilgisi sebebiyle 2 hatlı bahçeli sevimli evler yıkılmış, yerlerine 4 katlı düdük kadar bahçesi olan apartmanlar yapılmıştır. Kendi çocukluğumuzda sokaklarında Saklambaç, kuka, yakantop, mahalle maçları yaptığımız semtte şu anda kardeşlerim araba trafiğinden sokağa çıkamamaktadır.
batıkent semtinin bağlı olduğu ankara ilçesi. 500.000 yazıyla beşyüzbin nüfüsü bulunan batıkent semti! işte böyle alıverir akp'nin elinden belediye başkanlığını. bu nüfüsa bu büyüklüğe rağmen batıkenti ilçe yapmamakta ısrar edenlere kapak olsun bu.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.