bugün

Ortaçağ din ve tanrı algısının bilimperestlik karşısında tutunma şansı yoktur.

hakikat asla değişmez; ama insanın hakikat algısı zamana, döneme göre değişkendir. ortaçağ insanının tüm o kutsallıklar, tanrı, cennet, cehennem, melek tasvirleri, kutsal din adamları sınıfının önderliği vs. şeklindeki hakikat algısının artık miadı dolmuştur.

batı kendi içinde bu devrimi yapıp ortaçağ din algısını büyük ölçüde tasfiye etmiş durumdadır. doğu ise yenilgi üstüne yenilgi almasına rağmen, ortaçağ kafasından çıkmayı reddetmektedir. ancak bu direncin bir sonucu olmayacaktır maalesef. mağlubiyet kaçınılmazdır. bugün imam hatipli gençler dahi kendilerine empoze edilen demode öğretiyi kabullenemiyorlar bir türlü(yakın bir arkadaşımın eşi, akp’li kodamanların çocuklarının devam ettiği bir imam hatip lisesinde öğretmen olarak çalışıyor. ondan taze haberleri alabiliyorum).

sen hakikati 21. yüzyıl insanının algısına göre yeniden açamazsan, onu yüzeysel de olsa başarmış olan bilimperestler karşısında tutunman mümkün olmaz. deccalın tek gözü kördür; yani basireti yalnızca madde ve onun latif hali olan enerji boyutlarını görür; ama melekût/nur boyutunu göremez. felsefe dediğimiz ekol dahi deccalın bu tek yönlü algısının neticesi olarak ortaya çıkmıştır. zannedilenin aksine “bilim”, felsefeden ayrı bir olgu değildir. bilim dahi felsefeye dahildir.

batının felsefesi ve onun bir şubesi olan “bilim”, hakikatin suretidir, kabuğudur ve nur boyutuna erişecek kadar bir derinliği yoktur. eksik olan hakikat, hakikat değildir; belki de en büyük yalandır. bu nedenle sözü edilen yüzeysel kemalatın babasına, deccal-ı kezzap(yalancı deccal) diyoruz.

hz. isa gelip de deccalı boğazlayana kadar, insanların dinden(din=ortaçağ hakikat algısı) gittikçe uzaklaşması kaçınılmaz bir gerçeklik gibi görünüyor. aradaki bu zorlu fetret devrinde imanını koruyabilene ise aşk olsun, selam olsun…

Alıntı: isnetus
https://www.isnet.us/yeni...nden-uzaklasmasi.html/amp
senin yuzunden allah allah...
okumaları, sorgulamaları ve onun bunun çocuklarının oluşturduğu malum partinin geleceklerini sikmesi. iq ve inanç arasında negatif bir korelasyon olduğu çoktan kanıtlandı. kişinin zekası arttıkça tanrıya olan ihtiyacı da azalıyor yani.

1+1=2
Enflasyon aq ...
Dinden imandan çıktı çocuklar sonunda...

Çocuğa 12 bin verip git yasa dersen, kaderden girip düzenden çıkar tabi...

Haklısınız gençler...
Ben arkanızdanım...swh.
dinle ilgilenmeye başlamalarıdır.
bizim çocukluğumuzda din sadece yazın gidilen kuran kursu, ramazanda tutulan oruç ve ezan okununca radyoyu kapatmaktan ibaretti.
bunun dışında din çoğu ortamda konuşulmazdı.
80 lerden sonra çocuklar dinini daha iyi öğrensin aksi halde anarşiz oluyolar gibisinden bir akım başladı.
din konusu deştikçe deşildi. din diye hurafe de konuşuldu, yalanda. o esnada her insanın içinde bulunan muhalif olma hali ortaya çıktı. bu öğretilenlere bir kaç pike yaptılar. baktılar ki yıkılabiliyor. devam ettiler.
sonuç bu.
milyonlarca atayis.

ilk paragrafta anlattığım dinle uzaktan ilgilenmek türk ün genel yapısına uygundu. türk e hiç bir şeyi katı kurallı olarak tam bir şekilde yaptıramazsın. bozkırın rahatlığı ve genişliği hepmizin içinde var. bunu silmek kolay değil.
sen, yok o kural, yok bu kural dersen türk atlar atına bozkırda saçları uçuşa uçuşa koşturur.
yeni nesil yerli yerinde, uzaklaşan din.
anıtkabir nutuk ilke inkilap okumaktan islam dinini öğrenmeye vakik kalmadığı içindir. evet..
bence nesille alakası olmayan şey. x kuşağı da y kuşağı da z kuşağı da bir kuşak ve içlerinde müslümanlar olduğu gibi ateistler de var.
dinden bahseden tiplerin ilkesizlikleri düstursuzlukları biri sürü yalan söylemeleri insanları aptal gibi görüp attıkları yalanların bile çetelesini tutmayıp bunları güya başka daha uyduruk yalanlarla örtmeye çalışmaları. dinin tek konusu cehennem yanmak yat kalk başka bir muhabbet dönmüyor. din din diye en çok konuşalar bu ülkede bizzat gördük bir sürü boktan işleri hırsızlıkları ifşa oldu en büyük rezillikleri kendileri yaşadılar. insanlarda dindarlık buysa ben bu dini almıyım dedi bir sürü kişi. ve bu kadar büyük yamukluklar bu kadar büyük ifşaalara güya dinin kurumsal bir takım elitleri hiç bir ses çıkarmayıp adeta firavuna secde ettiler bu iyice insanları dinden uzaklaştırdı. bu arada bu bahsedilen en cahil ve okumayan düşünmeyen kesim. düşünüp sorgulayan zaten okuyup düşündükçe içindeki tutarsızlıklardan zaten kafadan dinleri çoktan sildi attı. ibrahimi dinler tamemen dar bir bölgeyede bir takım fırsatçıların kültürel bölgesel nedenlerle dar bir coğrafyada durum istismarından ve kitleleri sömürülmesinden başka bir şey değildir dünyanın geri kalanının bi haber olduğu evrensel dinmi olur. tek bir dile mahkum evrensel dinmi olur. dinin bütününde ibadetinin en çok yer tuttuğu ama her şeyin içinde olduğunu iddia ettikleri kitapta bununla ilgili hemen hemen hiç bilginin olmadığı bir evrensel dinmi olur.
Tamamen cahil olduklarından, kuranı dini araştırmadan kötü örneklere bakarak hükme varmalarıdır. Batıdaki ünlülerin nasıl Müslüman olduklarını Bi araştırsınlar hayat hikayelerini okusunlar. En ilgincide, Hollandalı ırkçı parti yetkilikerinden biri. islamı karalamak için kuranın uydurma olduğunu ispatlamak için bir kitap yazmaya başlıyor ve bilgi toplamak için mecburen kuran okumaya başlıyor, okudukça kalbi aklı hidayete eriyor sonuçta Müslüman oluyor. Adam hayatta okuyun hikayesini.
Şu an ülkeyi yöneten kontrol eden eski nesil çok boktan olduğu için.
Bunlar ateist olsa yeni nesil dindar olurdu.
%90 dinciler.
etraflarında gördükleri ve duydukları insanların büyük çoğunluğunun dini kendileri için eğip büktüklerini görünce ister istemez hem bireylere hem de dine sonsuz bir kin ve öfke besliyorlar. şaşılacak bir durum yok.
Bir kısım, dini fazla imtiyaz aracı, fazla alınır satılır bir hale getirdi.. bir de, toplumsal baskı çok fazla, insanlar allah’la hesaplaşmayıp, inançtan uzaklaşıyorlar.. bunlardan -daha büyük- bir sorun da, diyanet’in dini skolastik bir biçimde yorumlaması.. itikadi mezheplerin bir kısmının şüphecilik olarak gördüğü sorgulama ve yorumları, maturidilik felsefesinin tamamen dışında yorumlayıp “dinden çıkma” olarak nitelendiriyorlar ve bu, kişinin din işe arasında kalan son zayıf bağı da kurutuyor. Halbuki, burada da rastladığım sorgulamaların büyük kısmı zındıklık değil, şüphecilik başlığı altında değerlendirilebilir.

Ama diyanet’te ne böyle bir anlayış var, ne kişilerin şüphelerini giderebilecek kapasitede yetişmiş vaizler, ne de buna uygun bir yaşam tarzı.. sen 20 milyonluk arabaya binerken fakirliğin erdeminden bahsedersen insanlar g.t yanaklarını ayırıp oradan kahkaha atar. Ve senin yaptığın hareket nedeniyle biri imandan kopuş yaşıyorsa, vebaline sen de ortaksındır. Namaz, şekli olduğu ölçüde gönülle de yapılan bir ibadettir. Şekil lazım ama şekli de kalp desteklemeden olmaz. Ha, şekil olmadan sadece kalple de olmaz.
O zaman niye akp kazanıyor?
3 tane entry yazdım, her birinde de yazdığım entry'yi sildim, durduk yere sıkıntı yaşamamak için..

zor sorular sormasan keşke yummiyum..
Yeni nesil z kuşağı herşeyden uzak, bu çocuklar belkide hiç misket oynamadılar hayatları boyunca emin olun bundan.
görsel
müslümanım diyenler yüzünden... insanlar allah'tan uzaklaştı. hani derler ya "gavura kızıp oruç bozmak" deyimi var ya... işte böyle, burada bakınız vermeye erek yok; öyleleri var ki bunlar gibi dinim olacağına ateist olurum daha iyi. allah anlayacaktır, eminim sizler de anlamışsınız? bunun için dua ederken "allah, islam dinini müslümanlardan korusun" derim. zaten alllah bunun için "din benim korumamda" diyor. onun için bu duayı ediyorum. islam dinine en büyük kötülüğü isveç büyük elçiliğimiz önünde kur'an yakan yırtan değil, namaz kılan alnı secdeye değen dilinden allah kelamı düşmeyenler yapıyor.
42'ye gireceğim; ben bile bu dürzülerle aynı cennete gireceğime cehennemde yanarım daha iyi, hiç değilse "ey, mey" diye kafa ütüleyen olmaz, dedim ve kıldığım namazı bıraktım. Gerçi kıldığım şey tam bir namaz da sayılmazdı. Sizi kandırırım, Yüce Allah'ı asla! Tayyipistler gibi riya içeren bir şeydi. Şöyle ki; oğlum küçüktü ve namaz kılan bir babası olsun ve kopuk olmasın, meyilli olsun diye namaza başlamıştım. Çizgiyi bilen insanım ve çizgiyi aşanları görünce üzülüyorum. Namaz Allah için yapılmaz ve yapılamaz; çünkü hiçbir şeye ihtiyacı olmayan bir varlığa biz acizler hiçbir şey yapamayız. Sanırım kendimizi hem çok önemsiyor, hem de küçük görüyoruz. Bu bizi Kur'an'ı anlayamayız sanıp dini soytarılardan dinlememize, kendimizi üstün görüp yaptığımız ibadetleri başkalarına gösterişle satanların ettiği menfaatler yüzünden terketmemize yol açıyor. Kur'an tevhidi ve yalansız yaşamayı anlatıyor sadece. Özü bundan ibaret ve "oku" diyor. Şirk sınırındayız, farkında değiliz: Kimi koltuğa yapışmış makam mevkiyi Allah'a şirk koşup tapınıyor, kimi paraya tapıp şirk yapıyor, kimi de bilmem ne zıkkım... Tevhid inancını doğru anlasak ve dosdoğru insanlar olsak; yeni nesle örnek olur ve bu yaşadığımız dönemi yaşamazdık. Ayağına taş batsa O'ndan bileceksin! Biz zengin olursak kendimizden, fakir kalırsak "dış güçlerden" sandıkça düzelemeyiz. Vebal bizlerde. Yeni yetmeleri suçlamak yerine kendimizi düzeltmeliyiz. Çalıyor ama çalışıyor, diyen kansızlarız. Başkaca ne olmasını umuyoruz ki? Tabiki yeni yetmeler bu riyakarlığı görünce dinden de uzaklaşır, senden benden de...
cehapenin yalan propagandalarıdır.
yaşım 45 civarı.
13 yaşından beri dinle, tanrı ile işim olmaz.
yeni neslin doğru yolu bulmasıdır.
ne zaman din işleri bitecek, bu dünya o zaman huzur bulacak.
internet ve teknoloji çağındayız. bilgiye erişim imkanı inanılmaz düzeyde. eskiden efsane diye anlatılan birçok şeyin günümüzde pek bir karşılığı olmuyor insanlarda. ha bir de tarikat cemaat şeyhi diye kanaat önderi ilan edilen tiplerin yaptığı ahlaksızlıklar internet ile gün yüzüne çıkınca insanlar dinden otomatik olarak uzaklaşıyor. aslında türkiye'nin çoğu dinden uzak yaşıyor fakat cehalet yüzünden farkedilmiyor.
cuma hutbelerinde Atatürk' ün adının geçmemesi, porsiyonlarımızı küçültelim diye mikrofon arkasında konuşanların ziyafet sofralarından eksik olmamaları, şatafattan kaçınalım diyenlerin mercedeslerde göt ısıtmalı koltuklarından kaçınamamaları gibi sebepler.
Dinciler tarafından yönetilmeseydik dini bu kadar sorgulamazdım.

iş,dincinin insan hayatına müdahale etme isteğinden doğuyor. Yoksa yalandan müslümanız he he diyip Türklük gibi geleneksel bir sahip çıkmamız söz konusu olabilirdi.

Dincinin yaşamına , orta doğuya bakıyorsun, seni insani hissettiren hiçbir şey bulamıyorsun, bir de üstüne direnmesen seni de o bok çukuruna sokacak.

Sonra daha çok düşünmeye başlıyorsun.

Bir kere şu cümleyi korkmadan kurabilmekle başlıyor :

diyorsun ki; bu tanrı gerçekten varsa bu islamcıların yaşadığı gibi bir hayat mı talep eder?

Sonra okumaya başlıyorsun, kitabın bir kul yapısı olduğunu net bir şekilde görüyorsun. Işid ne yapıyorsa kuranda da olduğunu görüyorsun.

Finish.