bugün

Öyle bir durum söz konusu olamaz.

işime karışmasın evden camiye camiden eve gelsin o kadar yoksa işine bak zaten Bi ayağın çukurda derim.
ne bileyim bende eskiden beri alışkanlık sanırım istemsiz bir saygı duyuyorum.
kibirli kimseler yapamaz.
ama, sadece yaşı büyük olduğu için de herkes saygıyı haketmez.
Saygı hak edenlere verilmeli
Ülkeyi aile şirketine çeviren adamlar saygıyı hak etmiyorlar mesela.
Şöyle söyleyeyim, saygıdan kasıt; yaşlı diye işine geldiği gibi davransın ama ses çıkarmayalım olayıysa, tabiki böyle bir gereklilik olmaz.

Ama yaşlı birinin sözünü kesmemek, gerekirse yer vermek, ne bileyim adap kurallarına uygun davranmak gerekir. Ne de olsa biz de yaşlanacağız.
saygı kendiliğinden oluşan bir şey değildir, önce kazanman gerekir, sadece büyüksün diye kimse sana saygı duymak zorunda değildir.
onlar duymuyorlar ama.
yani küçüklere kaba davranmadıkları sürece saygılı davranırım. zaten büyüklere saygı belirtisi olarak siz diye hitap edilir zaten ama beni azarlayan bir yaşlıya kusura bakmasın saygı duymam. mesela ben bir keresinde otobüste içeri geçecektim ve yol veriyordum ona rağmen beni azarlamıştı. bir yaşlı sırf yaşlı diye de gençlere kötü davranmamalı ama tabii ki gençler de yaşlılara kötü davranmamalı sırf yaşlı diye.
Ailemdense büyüklük üzerine hürmet gösteriyorum. Ama yabancılara böyle bi tolerans yapmıyorum. içimden gelmiyo. insan olarak saygı sevgi gösteririm ama hürmet yok.
insan insanı sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda. Arkasından iyi düşünmüyor olabilir hatta ultra kıl oluyoruzdur belki ama kim olursa olsun bunu savunuyorum.
düşünmeden içgüdüsel olarak gösterilen saygı ile kerhen gösterilen saygı farklıdır. hangi durumda hangisinin gösterilip gösterilmeyeceği kişinin takdirine kalmıştır.
Yaşı büyük diye yaşı kendinden küçük insanlara tepeden bakan kendisini güncellemeyen yenilemeyen yobbaz bağnaz insanlara saygı duyacak halim yok şüphesiz.. saygı beklenmez saygı kazanılır gazilere vatanı için uğraş vermiş başkasına faydası dokunmuş insanlara saygı duyulabilir sadece benden 30-40 yaş büyük diye niye saygı duyayım be..

Edit: eski toplumlarda yaşlılara saygının en büyük nedeni birikim tecrübe sahibi olmasıydı kuşkusuz gençler onlardan birşeyler öğrenirdi şimdi gençler üç beş tıkla yaşlıların bile bilmediği onca şeye ulaşıyo hemen.. yani yaşlılara saygı duyulmasının en büyük nedeni görmüş geçirmiş kişiden bilgi almaydı o neden internet ile çöktü parçalandı kesinlikle şüphesiz..
olması gerekendir.

"Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır"

gazi mustafa kemal atatürk.
saçmalıktır. lan ananla baban sikişti de benden önce dünyaya geldin diye sana neden saygı duyayım amk?
Deneyim paylaştıkça çoğalır bu sebep ile elzem gördüğüm durumdur. Ayrıca yaşlılara hürmet göstermek sizden birşey götürmez. Ama tabi hakkeden de hakkettiği şekilde yaklaşılmalıdır.