bugün

gün zileli'nin 1954-1972 yılları arasında yaşananları anlattığı kitabı. sol tarihi analiz edebilmek için önemli bir kitap. kitap, ismini 60'lı yıllarda yaşanan mdd-sd ayrışması ve mdd hareketinin kendi içinde dallanıp budaklanmasından alıyor. gün zileli kitabın adı için şu şekilde not düşmüştür.

"1960 yılından itibaren solla iç içe yaşadım. Erdemli insanların, isimsiz kahramanların, devrime, yaşamlarını kendileri için hiçbir şey istemeden adadıklarını gördüğüm kadar, korkunç kariyer ve iktidar kavgalarına da tanık oldum. Liderlerin örgüt içi iktidar savaşları, devrimci hareketleri paramparça etti, can yoldaşı yüzlerce militanı yapay olarak birbirinden koparttı ve birbirinin can düşmanı haline getirdi. Ne yazık ki "68 nostaljisi"nin küllerini eşelediğimiz zaman, karşılaşacağımız acı gerçek budur. Bu yüzden, belli bir aşamada lider roller oynadığım sol hareketle iç içe geçmiş yaşam öykümün başlığı olarak, hepimizi irkilten "yarılma" sözcügünü kullanmayı tercih ettim. Zorlanarak, yukarıdan, bıçak, balta, acı ve kanla gerçekleşen yarılma, "bölünme"den çok daha fazla şey anlatmaktadır çünkü. Öte yandan bu sözcüğün "r" harfinin kısa ucunu aşağı doğru biraz uzatıp "n" yaptığınızda ortaya çıkan yeni bir sözcük, tüm öykünün özünü ele verir."
güncel Önemli Başlıklar