bugün

Yahu bana önerdiğin zaten kendi verdiğin cevabın içinde. Adamlar yüzlerce incil yazmış işine geleni almış. Neticede bu işe insan eli değmiş. Yani ben yazmasamda başkası bunu yapmış sayın yazar.
Sizden ricam bir zahmet sende, yada diğer yazarlarda aynısını kur an için yapınız.
tamam tevrat için örnek verelim, sen bir tevrat yaz, onlarda bir sürü tevrat yok. on emir dedikleri halen daha değişmez hükümlerdir. mesela sen bir 10 emir yaz ve yahudilere bunu kabul ettir. sonuçta onlar bunları musanın sina dağında aldığına inanıyor ve bu öyle konsillerde falan kabul edilmedi. sen de çık bir dağa 10 emir al ve bunu yahudilere kabul ettir.
o zaman göte geldi aşkımız hepimiz de şaşkınız durumu ortaya çıkar.
edit: allah affetsin.
Hay Allah yahu kabul etmek zorunda değilsin. Şimdi sen diyorsun ki kur an peygamber in uydurmasıdır. Allah ındırmemıstır. Allah sana diyor ki onu ben indirdim ve sen onun tek süresinin benzerini kıyamete kadar ortaya getiremezsin. Olay bu. Kabul etmekle alakası yok bunun. Sen yaz koy ortaya ben kabul etmezsem diğer ateistler havada bunu götürürler.
sen de yahudilerin kitabı tahrif edilmiş diyorsun. ben de diyorum ki madem tahrif edilmiş sen doğrusunu yaz senin tarif edilmeyene inasınlar. veya tarif edilmemiş kitabı bul ortaya koy ona inansınlar. yani sen bu saatten sonra on emrin aynısını yazsan bile onlar için bir anlam ifade etmez. şimdi bunu kendi ilkel dinin için düşün, kuranın aynısını yazsan bile kimse sana itibar etmez. bunu anlatmaya çalışıyorum sabahtan beri. sen bana madem uymaz aynısını yaz diyorsun. la yazsam ne olacak?
sen tevratın aynısını yaz sana kaç kişi inanır?

bunu demenin ne denli saçma olduğunu söylüyorum sana. eğer tevrat ve incil bozulmuşsa mesela ne yapman lazım?
ya yazman lazım ki o kutsal sözler yazamama dersin, ya da gidip tahrif olmamış kitabı bulup tahrif olmuş kitaplarla kıyaslayıp bozulmanın ne yönde olduğunu ortaya koyman lazım.

iş bu kadar basit. yoksa salla gitsin yani.
islami bir tanrının varlığını sorgulayan yazar beyanıdır.

öncelikle yapmamız gereken tanrı ve allahı ayırmaktır. dinleri sorgulamak ile tanrıyı sorgulamak ortak noktaları bulunan çok farklı noktalardır. lafı uzatmadan değinmek istediğim nokta zannedersem hz. alinin söyleyip birkaç kez ağız değiştiren "eğer allah yoksa bir şey kaybetmem, ama varsa sen kaybedersin" tarzı bir söylemdir. kimin ne kaybettiği veya kazandığı kişiden kişiye göre değişir lakin bir ateistin tanrının varlığının farazi bir ölüm sonrası aşamasında anlaşılması durumunda kaybedeceği hiçbir şey yoktur. çünkü bir insan araştırıp birçok sorunun cevabını bulmak için bir tarafını yırtıp bilim ve felsefenin ışığında doğruları bulmak için bu kadar uğraşıp mantıklı cevabı ateizm olarak görüyorsa bu insan allahın varlığı ve cehennemde yanma sorunsalından da korkmaz. çünkü ideallerinden vazgeçmek bir insanın yapacağı en kötü şeylerden biridir.

ayrıca doğru cevabın ateizm veya deizm olması durumunda bir dindarın kaybedeceği çok şey vardır. düşünsenize bi bütün hayatın boyunca uydurma bir şeye inanıyorsun. hatta bu yolda kul köpek oluyorsun. daha ne kaybedebilirsin ki?
Sen kur anın bir süresini yazsan, Müslümanların aklı karışacak. Ateistler ve deıstler bayram edecek. Müslüman lar istediği kadar ınanmasınlar. Yunus 38 ve isra 48 e cevap verecekler. Artık kur anın meydan okumasına boş laflar yetiştirmek yerine onun misliyle cevap verecekler.

Aynen şöyle diyecekler; kur anı peygamber uydurmuştu, uludağ sözlük yazarlarından bir arkadaş bir sürenin dengini yazmış ve ateistler olarak artık bir ayeti çürüttük.

incil ve Tevrat in dengine gelince; onlar zaten Allah ın kelamıdır, lakin tahrif edilmişlerdır. Denginin daha üstünsününü Allah kur anla getirmiştir. ispatı bir müslüman milyonlarca hristiyan, Yahudi ve putperesttı müslüman etmiştir. Oysa ben müslüman iken hristiyan, putperest, yada Musevi olan i görmedim, duymadım.
tamam da bu senin bir on emir yazıp yahudilere kabul ettireceğini göstermiyor ama onun kitabının tahrif olduğuna inanmaktan seni alı da koymuyor.
senin yahudilerin kitabı bozulmuştur demen bir anlam da ifade etmiyor çünkü elinde hiçbir kanıt yok sadece kafadan sallıyorsun. doğrusu nerede o zaman?
sonuçta biri kuran bozuldu derse ne yapması lazım?
önce bozulmamışı bulup sonra şu an olan kuranla kıyaslayıp bozulmanın ne yönde olduğunu ortaya koyması lazım.

bu var mı ? yok, sadece kendi yazıp kendi hocalarınızın uydurduğu palavralar var.
sen nasıl yahudilerin kitabının tahrif olduğunu söylemek için gidip bir tevrat yazmıyorsan ben neden kuranın uydurma olduğunu söylediğim için gidip bir tane kuran yazacağım?

bu işler saçma şeyler bence. ayrıca binlerce insanı müslüman ettiler palavrası senin gibileri kandırmak için uydurulmuş palavra. şu an birinci din hrisityanlık ve kimse islamı seçmiyor.

türkiye bile biraz seküler olduğu halde islam denen illeten kurtulma oranı gün geçtikçe artıyor. şeriat olmasa o ülkelerde kimse müslüman kalmaz. bunlar hep hayal gücü.
Ben kur ana inanmasam, kur anın bu ayetini muhatap alırım kardeşim. Kesinlikle bir sure yazmaya çalışırım. Çünki yazmadığın, yapamadığın müddetçe yunus 38 meydan okumaya devam edecektir.

Ayrıca özellikle Tevrat A meseleyi getirmek çok bilinçli. Alimler Tevrat in ıncıle nazaran çok daha az tahrif edildiğini soylemektedirler.

Tevrat ta öldürmeyeceksın, calmayacaksın, zulmetmeyeceksın derken sadece kendileri için geçerli saymıslardır. Adil yaratıcı bir ırka tüm ırkları köle etmez. Kanını, canını, namusunu, malını onlara helal kılmaz.

Ayrıca;

" göğü büyük bir kudretle bina ettik ve biz onu genısletmekteyız "

Zarıyat 47

" insanların işlemiş oldukları hatalar yüzünden denizlerde ve karada bozulmalar olmuştur. Dönmeleri için Allah yapmış oldukları hataların karşılığının bir kısmını dünyada onlara tattıracaktır "

Rum 41

" Ne güneş aya erişebilir nede gündüz geceyi geçebilir, hepside kendi yörüngesinde yüzerler "

Yasin 40

Tevrat ta ve incilden böyle ayetler getir bakalım.
Müslümanlık zaten insanlığın yasak kıldığı davranışları yasaklar ve faydalı hareketleri teşvik eder temelde.
Alkol alıp geceleri nara atmak hangi ülkede normal karşılanıyor bilmem de, burada adamın götünü keserler, ee din de bunu yasaklar mesela, aklın açık olacak der.

Yılda 1 ay oruç var mesela yaklaşan, doktorlar 1 ay mideyi dinlendirmenin efsane faydası olduğunu anlata anlata bitiremiyor, müslümanların sağlığını buna yaslayanlarını bile okudum.

Müslümanlık kimsenin namusuna kötü gözle bakma tecavüz etme der, hangi ülkede bir insanın diğerine tecavüz etmesi serbest bilmem, burası Tükiye, linç ederler, yani bırak karşı tarafı, dinde aslında seni linçten koruyor bir kere, ha diyorsan "birader ben sapığım, ben gördüğüme girerim, millet de benim anama bacıma girsin, benim mezhep tayland nüfusunu alır içine" git o ülkede yaşa.

Bi namaz var 5 vakit, onu da doktorlar günde 5 kere spor olarak niteleleyip, özellikle yaşlılara baya faydasından bahsediyorlar.

Zaten temelde müslümanlık bu hareket bazlı değerlendirirsek. Psikolojik boyut olarak Allah'a ve peygambere inanıyorsun, bunları yapıyorsun, kimsenin arkasından konuşmuyorsun hoooop cennettesin.
Sizin tabirinizle allah yoksa ve ben bunları yapmışsam, alkol almadığım için götümün kesilmesi ihtimalini düşürmüş, günümüzün yaygın hastalıklarından olan reflüden yırtmak için önlem almış, kimsenin ırzına göz dikmeyip, adam gibi yaşamış biri olarak ölür giderim. Yani bir zarar etmiş olmam, kimsenin boyunduruğuna falan da girmem hani.

Peki ya Allah varsa?
ne alaka?
ben kuran uydurma diyorsam gidip ayet yazacakmışım.
bir şeyin uydurma olduğunu kanıtlamak için başka bir şey uydurmak gerektiğini de ilk burada duydum. sana diyorum şimdi yok alimler aslında tevratın çok az bozulduğunu söylüyormuş diye kıvırtıyorsun. senin alimler dediğin senin kafada insanlar tabi ki bozuldu diyecek. ben ne dediğini zaten dikkate almıyorum, kanıt istiyorum ve bunu kanıtlamanın yolu aslını bulmaktır. gidin bulun bozulmamışını.

ayrıca gene kendi saçma ayetlerinden örnekler veriyorsun. ben ayet verince ama kıvırtma oluyor, sen bir ayetin yarısını bile paylaşınca bak bu kıvırtma değil oluyor. bu da omurgasızlık.

ayrıca sana tevrattan veya incilden ayet getirmeme gerek yok çünkü konumuz bu değil. bozulduğunu söylüyorsan bozulmamışını bulmak senin görevin. yoksa alim dediğin zımbırtılar gibi çamur at izi kalsın mantığından gidersin.

demek ki neymiş? tevratın bozulduğunu kanıtlamak için gidip tevrat yazmak gerekmediği gibi kuranın uydurma olduğunu da kanıtlamak için ayet uydurmak gerekmezmiş.

yok on emirin içeriğini kendine göre uygulamışlar, la bundan bana ne?
isterse hiç uygulamasınlar. bunlar önemli değil konumuz da değil.
indandığın dinin prensipleri seninkilerle uyuşmuyorsa zaten tutmamıştır o inanç.

Mesela ben inancıma uyup yapıp yapmadığım ne varsa hiç birindem pişman değilim.

Bir de, inanmak da bazen yoktan var etmektir...

Bu dünya çok gizemli bir yer, bazi insanlar olmayan şeylere inanıyorlar, ve bir bakıyorsun... O kadar inanmış ki gerçek olmuş.

inanç çok önemli.

Bazı şeyler var mı yok mu bilemem, ama sanki inanç varediyor gibi bir izlenim bıraktı hayat bende.

Özellikle de dua ritüeli... Bunda çok büyük sırlar gizli.

Ya tanrı var, o halde pek problematik bir durum yok.
Ya da yok, bu durumda quantumu/ enerjisi devreye giriyor.
Ve evrim daha da gizemli hal alıyor.
"Omurgasızlık, la " bunlar ne? Bunların hepsini sana iade ediyorum. Zaten adam gibi götüremezsiniz. Bir sure yazıyorsan yaz yoksa muhatabım değilsin. Hz peygamber uyduracak 14 asırdır kimse uyduramayacak!
ne alaka ?

yahu sen tevrattan bir ayet yaz ve yahudilere bunu kabul ettir sonra ben de ayet yazıp müslümanlara bunu kabul ettireceğim. ayrıca hiç tartışma kültürü yok. ilkelce bence bu, bu saçma bir istek ve konuyla uzaktan yakından alakası yok. sana saçma dininle başarılar dilerim eğer çaylak olursam da canın sağ olsun, müslüman olmana rağmen en azından yobaz olduğunu hemen belli edip saçmalamadın bu da bir başarı.

teşkür tartışma için. görüşmek dileğiyle esen kal!
ya toplumsal ahlak, ya pozitivizm, ya kapital, ya adalet *
böyle bir düşünceye kapılmaman gerekir, bu yolun sonu hayır değil.
Ya varsa!
yoksa sorun yok. ya varsa?
ya allah varsa...
Ya hasan mezarcı hakliysa????
ya cennet cehennem varsa...

ben kazanırım.

ya sen?

ya işlediğin günahlar karşına çıkarsa?
eğer yoksa biz inananların ibadetleri boşa gitmiş olucaktır. ama varsa inanmayanlar için büyük sıkıntı olacaktır. bizim bi kaybımız yok.
ya allah varsa demekte inanmakta suphe demektir bu bir ikincisi aklini kullanacan bir insan nasil var oluyor yoktan ve tekrar dunya gozuyle yok oluyor cevap burda.sonra zinaya gelirsek 5 dk icgudusel bir zevk yapsan ne olur yapmasan ne olur.
Umarım vardır, insanların yaptığı kötülükler yanlarına kalmasın .
sadece öldükten sonra karar verebileceğimiz şeydir. var mı ? yok mu ? şuan ki bilimsel veriler olmadığına işaret ediyor ama kesinlikle yok diyemeyiz çünkü tanrı kendisine koşulsuz şartsız inanılsın diye kendisine ait bilimsel delilleri saklamış ya da yok etmiş olabilir.