bugün

gerçek isminin şeyh pir olduğu kanıtlanmış kişidir.
10. sone:
görsel
0:00 1:18
William Shakespeare, ingiliz edebiyatı denildiği zaman ilk akla gelen kişiler arasında yer alıyor. ingiliz edebiyatını derinden etkileyen yazarın yazdığı yazılarda yer alan terimler ve deyimler hala kullanılıyor. Günümüzde yabancı kişilerin çocuklarına verdiği Olivia, Miranda ve Jessica gibi isimlerin de Shakespeare tarafından keşfedildiği söyleniyor. Shakespeare, Ingilizce diline 1700'ü aşkın kelime katmıştır.
bir derleme kitabını bulundurduğum üstad. oyunları benim için inek şabanın tiyatro versiyonudur. bıkmadan, usanmadan izlerim.
Hamlet oyununu severim bu yazarın, benden bir şeyler bulurum o oyunda çünkü.
görsel

Sırf ismimden dolayı bu kafeye defalarca gitmek. Hem Shakespeare’i edebiyattan çıkarırsak geriye tiyatrosuz bir dünya yaratın. Hamlet, Romeo ve Juliet ne güzel nadide eserlersiniz.
aşkın en güzel tanımlarından biri olan 18. sonesi talat sait halman’ın muhteşem çevirisi ile şu şekildedir.

“seni bir yaz gününe benzetmek mi, ne gezer?
çok daha güzelsin sen, çok daha cana yakın:
taze tomurcukları sert rüzgârlar örseler,
kısacıktır süresi yeryüzünde bir yazın:
ışıldar göğün gözü, yakacak kadar sıcak,
ve sık sık kararır da yaldız düşer yüzünden;
her güzel, güzellikten er geç yoksun kalacak
kader ya da varlığın bozulması yüzünden;
ama hiç solmayacak sendeki ölümsüz yaz,
güzelliğin yitmez ki asla olmaz ki hurda;
gölgesindesin diye ecel caka satamaz
sen çağları aşarken bu ölmez satırlarda:
insanlar nefes alsın, gözler görsün elverir,
yaşadıkça şiirim, sana da hayat verir.”
"sapkın eski niyetler bile kutsal kitaplardan çalınırken ben en çok şeytanı oynarken aziz gibi görünürüm".
“Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu. Katlanmak mı iyi zalim kaderin oklarına, yumruklarına, yoksa çılgın denizlere karşı gelip bir son vermek mi?
Ölmek uyumak
Hepsi bu kadar, yalnızca uyumakla bitebilir bütün acıları yüreğin ve çektiği bütün kahırları bedenin...”
by William blake.
tiger.
''sevecek olan, ilk bakışta sever'' demiş shakespeare, ne güzel demiş. keşke ben deseydim.
"Şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar. Ölümleri olur zaferleri." demiş Shakespeare. Belki ben söylemedim ama ben okuyup ben özümsedim. Iyi ki yapmışım *
Adam yokluğunda bir şey sanılan balon. Evet.
ingiliz edebiyatı seçme sebebimdir.
kafası çalışıyormuş ama bizim karacoglan tokatlar bunu.
görsel

"Uzun ömürlü bir ilişkinin sırrı; Sadece aranan kişiyi bulmak değil, aynı zamanda aranan kişi olmaktır."
platonik aşkın geçerliliğini, sözümona aşkında imkansızlığını tek cümleyle açıklamıştır.

"elde edilmeye görsün her şey biter, asıl haz bir şeyin peşine düşmektir."
görsel
gerçek adı şeyh pirdir. gizli Müslümandır ahahahaha.
Günümüzde shakespeare diye birinin olmadığı, eserlerinin 17 farklı edebiyatçıya ait olabileceği rivayet edilmiştir. Shakespeare yine de kral Arthur ve robin hood gibi bir Britanya sembolü olmuştur.
Türkiye'nin en mikkemmel tarihçi fesinin içindeki meczuba göre şeyh ve pirdir.
ruh hastası bir fesli tarafından adının Shakespeare değil de Şeyh Piir olduğu ve hatta ingiliz değil gizli bir müslüman olduğu söylenen ingiliz şair, oyun yazarı ve oyuncudur.
1564 - 1616 yılları arasında yaşadığı söylenen ünlü ingiliz şair. Ancak shakespeare’ nin bir lakap olup en az 10 kişinin bu lakabı kullandığı iddia edilmiştir. Mezarı doğup öldüğü Stanford upon avon ‘ da bulunmaktadır.
"heyhat! aşk görünüşte nazik olduğu halde denendiğinde ne kadar da zalim oluyor." demiştir.

hamlet de şöyle bir soru sorar;

"demirci ve dulgerciden daha sağlam is yapan kimdir?" cevabi da verir; " tabi ki mezarcı, onun yaptığı iş ahirete kadar sağlam kalır"
eşinin adı anne Hathaway'dir. kendisi hakkında sevgilisi ile reenkarne olduğuna dair bir iddia vardır. hatta şu anki anne Hathaway'in kocası da hakikaten Shakespeare'e bayağı benziyor.

kaynak:https://www.buzzfeed.com/...espeare-theory-journalism
güncel Önemli Başlıklar