bugün

entry'ler (267)

anın görüntüsü

görsel
Bakadurdum şimdi yeryüzünün sahteliğine.
bin belada başım, sessizce ölümler naralar çalar.
Arif'im Nazım'ı ile sarmaş dolaş karanfiller sokağında..
Güllerim var benim solmayan bir dalın gülümsemesinde.
Ahir zaman budur işte .
kendinle ne götürdün,
kendinden sonra ne bırakacaksın...

yaşar kemal

görsel
ırgatım, asil ruhlu şafak seherim.. kimler yeryüzünde en büyük acıları yarattı ki sen düşlerimde sabah ezanı oldun. kapasın gözlerini cellad ve nam salsın dörtbir tarafa ölmez ve nicedir ölünmez bu sevdaların en yücelerinde. ellerimde mürekkep kokusu kalmış ve başucumda ince memed'im. toroslardan kaçtık ve çukurovanın bataklığında seyre durduk. susma memed'im. susma..

günümüz ilişkileri

görsel
Bir oda seç kendine...
kibir, inat, üstün gelme durumları, yalan, gurur ve delice hissettiğin libido.
Her odanın bir cehennemi var!
Şimdi seçenekler önünde ve sen bunların sadece hepsine layıksın. Çünkü hepsini yapıp yaşatacaksın.
............

Şimdi pişmanlık vakti değil. Kendine gel bu ilişkiyi sen bitirdin. Çünkü esir düştün aşk ve sevmenin sahtekar durumlarına. Nerede kaldı emek , sevgi , aşk , güven, sadakat ve gülümsemenin muhteşem pozitif yansıması. Yaşamadın ve yaşatmadın. Nedenine gelince bu çağın/günün sahtekarlığı ve karşılıklı çıkar ilişkisinin kurbanı oldunuz. Geçmiş olsun. Yeni tecrübelere....

2019 kpss sonuçları

Senin açıklayacağın sıralamaya lanet olsun. Verin lan bana 5 puanı mı ? Şimdi bir sene boyunca 5 puan için mi çalışacağım tekrar. Lanet olsun!!!!

aldatan kadın

seviyesizliğin kalıplaşmış halidir. aldatmış ve kendi cehennemini yaşamıştır. aldatmak bir seçimdir ve o da nihayetinde kendi seçimini kullanmıştır. basit, sıradan ve herkesler tarafından kullanılabilecek bir nesne halini almıştır. değeri ise tüm canlılar karşısında şerefsizliktir ki onu iyi tanıyanlar bir ömür boyu yaşayacağı cehenneminde ölene dek son bir kez de olsun tertemiz yaşamasını isterler. çünkü aldatırken sadece gözleri, dudakları, teni , elleri, teri ya da şehvet uyandıracak bedeni değil ruhu da kirlenmiştir. umarım hatalarının bedelini ödedikten sonra yaşanılması gereken en temiz haliyle yaşarlar.

“iyi adamlar yalnızlıktan ölüyor, iyi kadınlar ise kötü adamların balkonundan gökyüzüne bakarken”

adana

gerek yok.

en güzel kız ismi

Elif Zeyno’dur.
(bkz: Cemal süreya “on üç günün mektupları”)

bende kürde verecek kız yok diyen baba

görsel
ille de ille duygularınla varolmuşsun güzelliğinin ahengiyle. vurduğun erbane sesi tüm mezopotamya mutluluklarında bir ananın gülümseyen gözlerine nedendir güzelim. saçlarının rengi tüm medeniyetlerin saflık ve mükemmelliği gibi.

-istemezler mi seni...

-kim ister ki aydınlık ve medeniyetin tüm saflığında birleşmesini.

-bir kemal sunal repliği canlandı can özümde.

“gelini gelini kardaş.

Kürdün gelini.

Saramaz oldum da ankom ince belini.

Yanar ağlarım oyy, döner ağlarım oyy”

(bkz: https://youtu.be/tY-UbWC1VPE)

hırsız deyince ilk akla gelen kişi

görsel
Akıllarda hırsız Yavuz.

bunu okuyacağını bilsen ona ne söylerdin

görsel
ellerin ne çok terler içinde kalmış, kirli mi şu parmakların.

kitaplar arasında güllerim kurudu, yapraklar renksiz ve vasıfsız.

gözlerini kapa, kirpiklerin beş para etmez bir yalanı besliyor her kapatışında.

geç, çok geç vakitler... affedilmek bir sahtekarlıktır.

yaşıyor musun? güllerin kokusuz ve kitapların ayracı olmayan yapraksız ağaçların gölgesinde.

geri gelinir mi bilmem..

lakin kalbimi gömmek daha mutluluk verici.

sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

görsel
Tarih: 17 Eylül 2014
———
Ah Milena’m! Senden ilk nefret edişlerimin resmiyetini o tarihte çizivermiştim farkında olmadan.

gecenin şiiri

görsel
nicedir bu bedenin yaradılışında nefes alınmadı. .
ipeksi boynunun güzelliğinde varolan çemberler arasında zifiri bir karanlığın girdabındasın. .
asildir ellerim, yüreğim kör aynalarda. .
terimin soğukluğu sadece mahşerin gülümseyen yüzünü andırıyor. .
bitti, artık geride kalan hazineler bertaraf edildi..
hoşçakal. .
ayın esiri oldu aydınlıklar....

eski sevgili

görsel
bakın bakın yeryüzü bir hengame yaratıyor kirlenmiş tüm duyguların matemine karşı.

duvarda asılı çerçevenin ipi koptu, ip koptu, çerçeve..

anılar koptu, duygular koptu, nefret ve ihanetin laneti
kaldı müebbet cezası almış sahte kalbin.

bar taburesinde oturmuşsun bir yüzün karanlık ve öteki tarafın ise lanetler okurcasına kir pas içinde...

bir el değil bin beden ile boğuştun bedeninin yaşamında.

“seni ben ellerin ol diye mi sevdim?” sözleri inişti şimdi.

olsun.

eskitilmiş bir sevdanın eski kırık kalbi oldun.

eski sevgili...

ayrılılan kızın hemen başka ilişkiye başlaması

Bir ay süre yeterli mi? Genelleme yapmam ama bazıları maksimum ayrılığın birinci ayında bir ilişkiye başlar. Sonra beşinci ayında ikinci ilişkiyi başlatır. Gerçekten basitleşiyor çoğu şey. Hem ilişkiler hem kişilikler.

hakan günday

görsel
Rodoslu Hakan. ilk roman kitabı kinyas ve kayra’yı okuduğum ilk zamanda favori kitaplarım arasında idi ta ki “az” adlı kitabını okuyana dek.

gecenin duvar yazısı

görsel

beş yıllık ilişkinin bitmesi

görsel
bir, iki, üç, dört.... binbir yalanlar sarmış dört bir yanının puşt çemberini. hangi biri inandırıcı geliyor... verilen sözler mi? veyahut asla yapmam dediğin şeyleri birbir yapman mı? beş senelik değil bu hüsran beşbin yıllık bir ihanettir. duvarda bu yazıyı gördüm öğle vakti evden çıkarken. ne hoş demi kimleri yansıttığı apaçık gerçeği.

frida kahlo nun iz bırakan sözleri

sene 2013. kuzenimle frida ve diego’nun yazışmalarını, şiirlerini, sözlerini ve biyografilerini okuyoruz.

——lan azad şu diego niye aldatmış fridayı.
————aldatmış ama sonrasında frida’da aldatmış diegoyu.

sonra bir sözü okunur; “ acılarımı boğmaya çalıştım; ama pislikler yüzmeyi öğrendiler ve şimdi ben, bu hoş ve iyi his tarafından alt edildim.”
————————————————————————
! sene 2019. diego ve frida artık acıların, aşkın, devrimin sembolleri olmuşlar. çantalar, defterler, kitaplar, kıyafetler üzerinde frida kahlo resimleri. tadı kalmadı gibi şu herkesin fazlasıyla kendilerine empoze ettikleri görsellerle.

.................................................................
tabi akılda bir soru; diego’nun bu yaptıkları mı frida’yı var etti yoksa frida var mıydı diego dan önce.

kürtçe

Evde, çarşıda, sosyal yaşamımda konuşmakta olduğum ve konuşulmasında da mutlu olduğum dildir.

saç ve sakalımdaki beyazların bana ait olmaması

saçlar beşiktaş renklerine bürünmüş. sakallar ise SSCB’nin resmî ordusunun ismine özenmiş.