bugün

veterinerlerin pek tavsiye etmediği mamadır.
iyisi için (bkz: bonnie)
içinde domuz eti olduğu söylenen mama.
dinen caiz midir bir müslümanın kedisine yedirmesi orasını da ulemalara sormak lazım.
sen sağlıksız diye yemediğin bir şeyi hayvanına niye yediriyosun diye de sorasım geldi ama.
Tüketildiğinde; kedinin tüylerinin parıl parıl parlamasına, kedinin yanında balık pişirmenize rağmen ilgilenmeyişine şahit olduğum kedi maması. Bağımlılık yarattığı söylenir, ayrıca diğer mamalara göre pahalıdır. Kedi mamasının Marlboro'su yakıştırması yapılabilir.
veterinerimizin whiskas ismini duyduğu anda şalterinin atmasına sebep olan mama markası. aramızda söyle bir konuşma geçti:
- bu arada genel olarak tüyleri son bir kaç gündür çok dökülüyor, önceden böyle değildi.
- hangi mamayı kullanıyorsunuz?
- whisk..
- ben size ne dedim, ha?* kaliteli mama kullanmanız gerektiğini söylemiştim*. biz tedavi ettikçe siz bozuyorsunuz*.
- peki özür dilerim, bi daha yapmıcam*.
sonuç olarak veteriner hekim bu mama markasını* yol kenarında satılan dönere, diğerlerini ise orijinal iskendere benzetti.
kaliteliler; (bkz: hill s), (bkz: purina).
kedilerde 2 yaşından itibaren çok ciddi böbrek ve karaciğer hastalıklarına sebep olan, kedilere asla yedirilmemesi gereken market mamasıdır.
kedilerde bağımlılık yapar ve hayatta yediği ilk mamanın o olduğu kanaatine vardırır, çok severler ve yatıp kalkıp mama kabının yanında biterler. bizler için (bkz: iğreeeenç) kokar ama kedi işte damak tadımız aynı değil yer yer durur. bazen düşünürüm bunda bu kadar lezzetli ne vardır acaba diye ama yanıt bulamam bunu kedime sormam gerektiğini söylerim kendime, sorduğumda ise (bkz: miyav) sesi işitirim..
veterinerlerin hiç bir zaman sıcak bakmadığı mamadır kendisi.
kalitesini bilmiyorum ama ucuz olanı bu değildir.

kol gibi pahalıdır hatta.
kesinlikle kedim için kullanmadığım ve asla kullandırmayacağım kötü bir mama. çokta pahalı değildir, bir ara fazla reklamlarının dönmesinden isim yapmış, herkesin bildiği kedi maması olmuştur.
bunu kedilerin götü kim kardashian'la yarışıyor. ne koyuyorlarsa amına koyiyim artık içine!
bir jeans modelidir.
(bkz: kedilerin tercihi) herkezin tercihine saygım var.
rivayetlerin aksine kaliteli bir mamadır.
bir veterinere "hangi mama?" diye sormak bir dişçiye "hangi macun?" diye sormaktan farksızdır.
ikiside o an anlaşmalı oldukları firmanın ismini verecektir.

bir hayvanda hastalığa neden olabilmesinin tek nedeni sizin mal gibi aynı hayvanı aralıksız hep aynı şeyle besliyor olmanızdır.
ara sıra değişik şeyler de koyun hayvanın önüne.

siz , gidip koca bir ay boyunca orjinal iskender yerseniz , vücut "bu ne lan paso aynı yemek , yeter lan gidiyorum ben" diyip iflas bayrağını çekecektir.

ara sıra başka şeylerde yemelidir bu hayvan türü.
ayrıca whiskas ucuz değildir. genelde marketlerdeki en pahalı kedi maması budur.

bu tüm hayvanlar için geçerlidir. muhabbet kuşu bile hep kuru yemle değil ara sıra maruldu , salatalıktı yumurta idi bu tür şeylerle beslenmelidir.
mama piyasasında bilindiği üzre çeşitli sınıflandırmalar mevcuttur. bunlar market maması, pet shoplardan alınan mamalar ve veteriner mamaları tercih faklılıkları ve kolay ulaşım yönünden tüketicisini cezbedeb bu market mamaları hak verirsiniz ki besin değerleri olabildiğine düşük, sadece tokluk hissine yönelik, metabolizma çalıştırmayan, içinde hangi ürünlerin kullanıldığı belli olmayan, bol tahıllı lezzetli mamalardır. whiskasve royal canin hakkında uzun yıllardır kedi besleyen biri olarak pek olumlu düşüncelerim yok. şöyle ki elbette ki 3 liralık mamadan iyidirler ama bir çoğu uzun vadede kedinize sağlık sorunları olarak dönüş yapacaktır. zira bilindiği gibi özellikle erkek kediler kısırlaşmanın sonrasında idrar problemleri çekebilirken dişişler de böbrek sorunları yaşayabiliyor. bu sebepten iyi araştırılmalı. piyasada tel önereceğim marka champion mamanın ürettiği orijen ve acana markalarıdır. detayları internette mevcut. kediler tarafından ilk etapta çok sevilmese de zamanla alıştıkları ve besin değerleri oldukça yüksek hatta kanada hükümeti tarafından içeriğindeki malzemeleri insan tüketebilir sertifikasına sahiptir.

dip not: özür dilerim whiskas ama iyi değilsin.
veterinerimizin, kül oranının çok yüksek olduğunu söyleyerek tavsiye etmediği mama markası. tabi sokak kedilerini besliyorsanız en iyi mamaya bütçe yetişmeyebilir. kendi çocuğunuza biraz az yiyip, en iyisini almak istersiniz belki diye dedim.
(bkz: royal canin)
olmasaydı olmazdık.
kedilerin sevdiği fakat besin değeri açısından vasat bir mamadır. tıpkı fast food gibi. içerisindeki magnezyum ve fosfor değerleri çok yüksektir ve kedilerde böbrek rahatsızlıklarına sebep olurlar. uzun yıllar bu mamayla beslenen ve birşey olmayan kedilerin olduğu iddası; mamanın kalitesinden değil o kedilerin şanslı olmasından olabilir ancak.
kedileri delirten bir aromaya sahip mama markası. konserve olanı ile tüm evcil kedileri kendinize aşık etmeniz mümkündür.

(bkz: royal canin)
yiyenler tarafından lezzetli olduğu söylenen mama.
lezzetini bilemem ama vaktiyle konserve kutusunu kedimin yanında açmam ve kedimin direkt mamaya saldırması neticesinde, konserve kutusuna sıkışan başını yarım saate yakın bir zaman diliminde zor çıkarmış olduğum gibi bir anıya sahip olduğum kedi maması markası.*
"Tuz, katkı maddesi ve boya fazlalığından dolayı böbrek hastalıklarına sebebiyet veren" bir kedi mamasi markası.
kedilerin kokusunu alır almaz deliye döndükleri mama.
Fazla tuketimde kedilerin böbreklerine zarar veren mama.
Pahalı mama.
Eccuk bisey 5 lira. Sahsen eminonunden 7 liraya 1 kila aliyorum super.