1. 1.
  1901 doğumlu alman fizikçi.1920 yaşında doktorasını verip henüz 26 yaşında fizik profesörü olarak ders vermeye başladı.en büyük çalışmaları belirsizlik ilkesi ve kuantum mekaniği kuramıdır (bkz: heisenberg belirsizlik ilkesi).ayrıca ikinci dünya savaşı sırasında almanyanın atom bombası projesinin başındaki isimdir.ancak bomba nazilerin eline geçerse olacakları kestirdiğinden işi sürekli savsakladığı ve bombayı yapmak için ne yapması gerektiğini tam olarak bilmesine rağmen türlü bahanelerle hükümeti oyaladığı söylenir.
  5 ... cemuzan
 2. 2.
  Werner Heisenberg, 5 Aralık 1901 Würzburg'da doğdu, 1 Şubat 1976 Münih'te öldü. Kendi ismiyle anılan Belirsizlik ilkesi'ni bulan Alman fizikçi, atom yapısı bilgisine katkılarından dolayı1932 yılında fizik dalında Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

  Münih Üniversitesi'nde Arnold Sommerfeld ile beraber araştırmalar yaptı. Daha sonra Max Born, David Hilbert ve Niels Bohr gibi meşhur fizikçilerle çalıştı. 1941 yılında atom bombası yapımında Almanya'ya destek olması için Bohr'u ikna etmeye çalıştı, ancak ahlaki nedenler yüzünden Bohr teklifi redetti.

  Heisenberg (1925'te) ve Erwin Schrödinger (1926'da) çok yakın zamanlarda birbirlerinden bağımsız olarak atomun kuvantum (dalga) mekaniğini farklı olarak, fakat matematik yönünden eşit şekilde formüllendirdiler. Bu teoriler 1928 senesinde ingiliz teori fizikçisi Paul Dirac tarafından genişletilip geliştirildi. 1927'de Leipzig Üniversitesi fizik profesörlüğüne tayin edildi. Aynı yıl meşhur belirsizlik prensibini ortaya koydu.

  1941 senesinde şimdiki Max Planck Enstitüsü'nün müdürü olan Heisenberg, 1958'de, atomun içindeki temel parçacıkların yapısını izah eden, birleşik şaha teorisinin formülünü ortaya koydu. Heisenberg, hiçbir fizik bilgininin açıklama yapamadığı bir konuyu da aydınlattı. Bu konu, atom çekirdek yapısına ait olup; Mezon Alan Teorisi olarak isimlendirilmiştir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Werner_Heisenberg

  (bkz: Mezon Alan Teorisi)
  ... mulayim
 3. 3.
  (bkz: heisenberg belirsizlik ilkesi)
  1 ... mulayim
 4. 4.
  alman fizikçi werner heisenberg, gözlemlenemeyen olayları yadsıma ve mikromekaniğin bütün kavramlarını değiştiren belirsizlik ilkesini ortaya attığında (1925) albert einstein ateş püskürmüştü, "doğayı bilemeyeceğiz, tanıyamayacağız demek bilim adamına yakışmaz. bilim, elbette bilebildiği kadar bilir, fakat bilmekten umut kesmek bilimden vazgeçmek demektir. bu ise bilimin sonu olur."
  1 ... vernon sullivan
 5. 5.
  leipzig üniversitesinde matematik derslerine girmesi zorunlu değildi.
  ... erecto hz
 6. 6.
  "elektronlarınız ve dalgalarınızla beni güldürüyorsunuz,asla bunları görmeye muvaffak olamayacaksınız." (solvay)
  1 ... erecto hz
 7. 7.
  "rasyonel bilim, kendisinden bütün temel parçacıkların özelliklerinin ve her türlü maddenin davranışlarının çıkarılacağı tek bir temel denklem yazabilmeye dayanır."
  ... no soporto el rap
 8. 8.
  Kendi ismiyle anılan Belirsizlik ilkesi'ni bulan Alman fizikçi.
  ... siriuscalisani
 9. 9.
  buldukları felsefe ve fizik alanlarında bir çığır açtı demek, kanımca yanlış olmayacaktır.
  1 -1 ... no soporto el rap
 10. 10.
  breaking bad dizisinde walter white karakterinin kullandığı takma ad.
  ... le chatelier