bugün

adı değişen eski vw modeli. (bkz: jetta)
Arka koltuğuna üç kişinin zor sığdığı gereksiz otomobil.
Volkswagen'in 1999 - 2005 yılları arasında vento modelinin yerine ürettiği kompakt sınıf sedan modelidir. Bu model golf modeliyle aynı platformu paylaşmaktadır. Yol tutuşu, golf modelinden ağırlık dağılımının daha iyi olması nedeniyle daha üstündür.
Orta sınıfta idare eder bir araç Yakıt tüketimi çok yüksek değildir. içi dardır,toplam 5 kişi binemezsiniz. Ama yakışıklıdır,mahçup etmez.
artık yerini jetta'ya bırakmış olan araç.
yanılmıyorsam 2004 ten sonra üretimi duran, yeni jetta dır. ayrıca, arkadaki bora yazısının yanına, '& burak' yazılmış olanı da görülen, gülümseten araçtır.
Arka koltuğuna 3 kişinin oturamayacağı ve sürerkenki zevkin içinize sığmadığı görünümü yaşlı arabasını andırsada motoru tam üniversite gencinin ihtiyaçları doğrultusunda olan araçtır.
2. el piyasası çok canlı olan ve hala tercih edilen volkswagen modeli. Fiyat/performans olarak bakıldığında, yüksek yakıt tüketimi dışında çok iyi bir araçtır kendisi. Hem spor, hem ağır, tatlı sert bir görünüme sahiptir. Konsolundan balatasına, sileceğinden şanzımanına, her noktasında volkswagen kalitesinin bir şekilde hissedilebileceğini de söylemek gerekir.

Ayrıca, 2000 model 1,6 bora'nın sıralı gaz sistemiyle kullanılırken 220'yi, benzinle kullanılırken de 240 üzerini rahat gördüğü test edilmiştir. iyi tork değerlerine ulaştığı devir yüksek olduğundan şehiriçi kullanımda bazen sıkıntı yaratsa da, otoyolda arabayım diye gezen biçok otomobili ağlatır. Yol tutuşu da iyidir, güven verir.
arap atı gibi arabadır. 100ün üstünde gösterir performansını. Ayrıca bende 220yi gördüm.
eski arabamızdı. comfortline modelini kullanıyorduk. dış görünüşü bilemem ama içi ve rahatlığı şu an bindiğim 2011 model fluence'den yüz kat iyidir. candır.
özellikle lpgli olanlarında ışıkta kaldırmak için kırmızının son 3 4 saniyesinde çalışmaları başlatmanız gereken volkswagen modeli. ama ben sabırlıyım derseniz dördüncü vitesten sonra adeta yola yapışarak üst düzey bir sürüş zevki verir.
iyi bir uzun yol arabası. haftada 3 kere ankara-istanbul yap, gık demeyen araba.
eskiden kodaman arabası sayılırdı.
1.6 benzinli turbochargela alakalı olmayan bildiğin motoruyla siksen 220yi göremeyecek araba. Haliyle Tüplüsü hayatta görmez.

Bununla beraber dış tasarımı hala güzeldir bu arabanın. yol tutuşu sınıfının diğer araçlarına göre örneğin astraya göre düşük kalır. bu da firmanın tercih meselesidir opel rahatlıktan feragat edip yol tutuşuna abanırdı o zamanlar volkwagen ise yol tutuşundan feragat ederdi rahatlığa abanırdı.
güzel araçtır, sevdiğim nadir volkswagen modellerindendir de sahipleri ne sanıyor bu arabayı.
101 hp lik motoru olan 1200 kg lık bir arabayı satarken ilan başlığı "beyaz uçak" olmamalı. şaka mısınız ? sayıyla mı yolluyorlar sizi ?
içi dar biraz hantal ama tank gibi arabadir.
ilk aldındığında öyle böyle gaza gelip arkadaşla trene girmeye karar verdiğimiz neyse ki son anda vazgeçip frenlediğimiz volkswagen'ın en kaliteli araçlarından.

kullanması da keyiflidir bu meretin.
turşu kavanozu gibi daracık iç mekanı olan vw şeysi.

ama her parçası buram buram kalite kokar, o ayrı.
vwnin kült arabalarından. golf, caddy, scirocco, passat gibi bununda özel hayranları ve takipçileri vardır. ve işin enteresanı jetta yeni adı lansmanı falan deselerde bir çok bora kullanıcısı jetta yı beğenmeyip passat a geçmiş jetta da öyle ara sınıf kendi halinde bir araba olmuştur. hala 2. eli 20 000 civarında olan arabalar vardır ki 300-400 bin km bile devirmiş halde.
tıpkı 96-98 kasa 'toyota corolla'lar gibi şasesi yere yakın olduğundan küçük kasislerde ve hız bariyerlerinde dahi altı sürter. özellikle tam yüklü iken bu durum daha sıklıkla gözlenir.

- bunun dışında taş gibi arabadır.
benim icin sonu kotu biten arabadir efenim... kralicenin memleketinde bradford denen cenabet sehirde gidiyorum.... yazin ortasi acik camdan iceriye bir ari girdi ve carttadanak gozumun altindan soktu. o aci ile yol kenarina cekip disari ciktim. gozumu zor aciyorum ve muhtesem aci ile kivraniyorum. bunu firsat bilen bir zenci benim fistik gibi mavi metalik bora arabama atladi gitti... gidis o gidis....bir daha da oyle rahat arabaya denk gelmedim... hala ozlerim arabacigimi. not: ipne sigortacilardan da bes kurus alamadim. sebebi anahtarin kontak ustunde olmasi. bir gun boyuncada bulent abla gibi surat ile dolandim durdum ortalikta..
aslında az yakan araç. ama istanbul gibi bir yerde çok yakıyor çünkü boktan bir şehirdir.
2001.model beyaz bir bora sahibi olarak sağlamlık konusunda tank güveni veriyor insana ayrıca hızını aldığı zaman arkasında ki bir çok kişiye toz yuturur özetle halen kullanılan zamanında alamayıp çok almak isteyenlerin olduğu volkswagen arabası.
Altının yere yakın olması sebebiyle sık sık yürek yaktıran araba.
Almanların türklere hediyesidir. O kadar türk çalıştırıyorlar ülkesinde.