bugün

Dümeni ortaya alarak gemiyi bulunduğu doğrultuda yürütme. Gemiyi belirli bir doğrultu verildikten sonra, aynı doğrultuda tutması için dümenciye verilen komut.
kazım koyuncunun hayde albümünden bir önceki albümünün adı.daha lazca ağırlıklı bir çalışmasıydı.
kazım koyuncu'nun ilk solo albümü.

1. kocari
2. domivamis
3. ou nana
4. ncais birapa
5. didou nana
6. ka tun mita xendasoc
7. hey gidi karadeniz-e verene rakani
8. gyuli ckimi
9. sarpi moleni
10. ateslerde
11. ben
Her şarkısı ayrı güzel olan, insanın içine işleyen bir albümdür.Peki viya nedir, karadenizlilerin iyi bilmesi gereken bir söz efendim, karadenizin o en güçlü dalgalarından birine insanın kendini bırakıp tercihen gözleri kapayarak uçmayı, özgürlüğü, güzelliği hissetmesidir, benim bozuk anlatımımı geçip viya albümünün son sayfasındaki Mehmedali Barış Beşli nin şu güzel açıklamasını da paylaşmak isterim

ViYAAAAA!!!

Viya inerken bazen vücudunuzun üst kısmı suyla temasını kaybeder ve uçtuğunuzu hissedebilirsiniz... Nedir viya? iki şey söylemek mümkün: teslimiyet, özgürleşme. Teslimiyet çünkü kendinizi dalgaya verirsiniz, teslim olursunuz.Özgürleşme, çünkü birey olduğunu gösterirsiniz.Kazım Dina Kaki Koyuncu viya iniyor (yüzme bilmese de!). Ve size sesleniyor, Putralıların viya inerken seslendiği gibi: "VIYAAA!" *viyayı kısaca aletsiz sörf-vücut sörfü olarak tanımlayabiliriz. (ya da Laz sörfü)
(bkz: viya böyle)
laz sörfüdür viya.. sörf tahtasına da gerek yoktur, vücut bu işlevi görür zaten..
kazım koyuncu'nun ilk albümü.

(lazca) aletsiz sörf, vücut sörfü, kısaca laz sörfü.
2008 de kadıköy de kurulan dinleyince büyüleyen güzel insanlar topluluğu.

(bkz: oppa tzupa zound zystem)

ayrıca http://vimeo.com/32713321
(#17355988) yarmış yazar. üzüldüm gerçi mınako.

edit: bu arada yeni gelmiş, hoşgelmiş.
Gemi bir rotaya alındıktan sonra o rotada devam edilmesini belirten komut.