bugün

ilkokulun ilk matematik konularından birisidir venn şeması. küme konusu içinde koskocoman bir yer kaplar. hani 1. sınıf ya çocuklar hem resim çizisin hem ders yapsın hesabı. ama öğrenci tarafından yanlış anlaşılmalara açık bir konudur venn şeması. hele bi de öğretmenin konuşması yeterince iyi değilse. ki genelde öyle olur. o zaman çocuğun kafasında binbir soru uyandırır bu dalga.

mesela benim ilkokul öğretmenim fizik öğretmeni idi aslında. adam gelip bize paso matematik yaptırırdı. 5 sene onun elinde okudum bunun rahat 3.5 senesinde matematik işlemişizdir. neyse konuyu saptırmayalım fazla. adam kümelere isim veriyo hani a kümesi b kümesi diye. ulan biz daha minimini birleriz nerden bilelim küme diye bi kelime olduğunu, çocuk kafası bu. anladıkmı kümes diye. üstüne bi de koymaya başladı mi içine sırayı masayı. hobaa sınıfta herkes başını öne eğmiş daha da ilk haftalar zaten bi tırsıntı var herkesde, kalanlar da mal mal bakıyo adama. ulan bu adam ne diyo diyoruz. kafamdaki kümes silüeti birden bire değişti. bi yandan da çişim gelmiş ki nasıl. gitti gidecek. birisi dokundursa anında ortalığı göl alacak. o stresli halde bi de adam şemaları çizmeye başlamaz mı. ulan o ne. zamanın bildiğin olips şekeri. zaten allak bullak kafam adam kümesin içine televizyon sokmuş bi de şeklini gördük kümesin zorttt. bizim vana açılmazmı. o dersi hiç unutamam. anasını sattığımının sınıfında bi balık tutmadığımız kalmadı. bindik gondollara yandaki kızla bildiğin aşk gemisi. akşam eve gittimi de temiz bi dayak ohh. ertesi hafta sınav olduk kümelerden daha okul hayatımın ilk sınavı. aldık mı biri. anam gelmiş akşam beni almaya. ben de bi sevinçle gittim yanına hani 1 almışımya 1. olduk hesabı falan sevinç doluyum. ''annee ben bugün yazılıdam bir aldımm''. gerisi malum zaten. daha yeni alta ıslatmadan sabıkamız var zaten üstüne bi de bir ohh miss.

şimdi o günleri hatırladıkça sövüyorum bu içine ettiğiminin venn şemasına. güya bi de yardımcı çocuklara babayı yardımcı bilakis hayatı zehir ediyo anuna goduğumunun konusu. bi de yanına altına işeme, dövüş kavga gibi ilkokul yıllarının vazgeçilmezleri eklenirse ohhh combo.
Bir kümenin elemanlarının bir kapalı eğri içine yazılarak gösterilmesidir.
(bkz: ten teması)
cok anlasılır cok can bir matematik gosterimidir.

venn semasından sonra metematiği anlamamaya basladım ordan sonrası komple muamma benim icin ... venn seması yöntemiyle acıklayın o zaman kesin anlarım. ben bu venn denen adamı arastırdım buyuk adammış zaten. venn şemasını bulmuş başka da matematige hicbir katkıda bulunmamıs, bakmıs bunun sonu yok bu olay dipsiz kuyu sittir etmis kariyerin zirvesinde bırakmıs. dogru da yapmıs.
simdi turevmis integralmıs newton hepsini birer birer bulmus asıl akıllı adam oymuş derseniz agzınızın üstüne vururum. newton türevi integrali bulmusta noolmus bi faydasını mı gördün türevi biliyo diye maaşına zam yapılan bi muhendis bi matematik ogretmeni yok ama bilmiyo diye işinden olmus yada okulu uzatmıs bi dunya insan vardır eminim.
bu ne sikten bakış açısı demeden once bi kere daha dusunmek lazım bu newton denen terbiyesiz cocugu bilim adamıydı önemli insandı da venn abimiz hayvan evladımı mınısikiyim. o da bilim adamı hemde benim ve türk halkının gözünde daha degerli bi bilim adamı bence. niye diye sorarsınız kesin. soruyosunuz dimi sorarsınız tabi sizde bu terbiyesizlik kendini bilmezlik varken sormazmısınız hiç.. iste o zaman bende sizi söyle bi test yapmayı oneririm . simdi sokaga cıkıp on yasındaki bi cocuk bulsak venn nedir seması nasıl biseydir diye sorsan birseyler soyler hemde dogru seyler soyler bu testi genc orta yas ve yaslı deneklerimizde uyguladıgımızda da aynı sonucu alırız. oysa sokaga cıkıp kalabalık bi yerde birden newton ananı s.kiyim diye bagırsak kimse bize ne diyosun arkadasım sen ölmüs adamın anasınıa küfretmek ayıp degil mi demez cünkü kimse newton u tanımaz . bi insan insanlıgın tarihini bu kadar etkileyiip bir bilim dalının(fizik) resmen temellerini atıp baska bir bilim dalınında cıgrından cıkmasını(matematik) saglayıp bu kdar silik bi karakter olabilir arkadaşım bunu türkiye ve türk insanı anlamaz . aslında anlar ve derki vay sinsi ipne hic dikkat cekmeden neler yapmıs der ve bu cografyada sinsi insan sevilmez hicbir zaman. iste o yuzden venn candır cigerdir abimzidir newton kendini begenmis avrupalı bir bilim adamımdır türk insanın gözünde . turkiyeden önemli bir bilim adamı çıkmıyorsa bu tamamen venn abimizin izinden ayrılmamızdan onun emanetine saygı gösterdigimizden kaynaklanır. yoksa bizde biliriz saclarımızı perma yapıp yok integraldi alandı sonsuz kücüklüklerin sonsuz toplamıydı diye kafa ütülemeyi ama yapmıyoruz dostlarım. haberleri olsun yapana da iyi gozle bakmıyoruz....

(bkz: matematik 2 vizesini düsünürken yapılan tırt çıkarımlar)
alternatifsiz bir hededir. grafikler bile venn şemasının yarattığı etkiyi yaratamaz beyinde.