bugün

nasıl yaptın bana da söyle.
o kadar taş gibi bir şarkıdır ki mazoşist bünyeler için bir noktada acıdan bayılacak hale getirdiği için iyi ki vazgeçmişim de bu şarkıyı böyle hakederek dinliyorum dedirtir.

(bkz: cümlenin sonuna doğru gelen toparlayamama kaygısı)
"kaçtıkça sana geri dönüyorum" cümlesiyle dağıtan yıldız tilbe şarkısıdır.
Unutmayı ummaktan vazgeçtim.
Yine ciğerimiz kalmamıştır.
kaç saat oldu tam kestiremiyorum, bin tane iş hallettim hepsinde de döne döne bu şarkı çaldı. bir ara ağlar gibi oldum ama şarkıdan mı doğradığım soğandan mı emin değilim. ikisi de galiba. kedi uyumuş yanına uzandım hala çalıyor. kuvvetle muhtemel ilerde bu şarkı kulağıma çalındığında bu günü hatırlayacağım ve tekrar dinlemeye tahammül edemeyeceğim. eh bazı sevgilerin sonu tam da böyle mide bulantısı.
2-3 sezen aksu albümünün toplamı sözlere sahip, 1995 yılı çıkışlı yıldız tilbe' nin "dillere destan" albümünün a1 şarkısı.

muhteşem saksafon sololar: levent altındağ
bass gitar: gürol ağırbaş
gitarlar: erdem sökmen
müzik: ozan doğulu

ayrıca albümün tüm aranjeleri ozan doğulu' ya ait.
Nedense 66. Soneyi kafamda canlandıran başlık.
Evet vazgeçtim kimseden tek gram beklentim yok yeter ki canımı sıkmasınlar yeterli benim için.
Ben artık insanlardan vazgeçmeye başladım sözlük, bu değersizlik hissiyle yaşamaktan vazgeçtim, ikinci planlara atılmaktan vazgeçtim.
gece 12de karanlık bir otel odasında yalnızken kesinlikle bu şarkıyı dinlemeyin.
tüm vazgeçilmişlere bir siyah gözlük!!!
eli, ayağı olmayan bir yürüyüş, evlat sızısına yenilir delikanlılıklarım.
Evet..

insanı daha da çok yıkacak nedenler olmasa bu hayattan vazgeçmek için sebebim çok.

Bastığım yerden, konuştuğum herkesten, soluduğum havadan, her günü tek düze yaşamaktan öylesine yoruldum ki..

Vazgeçtim bu dünyadan.

Belki uzaklardan bir yerlerde farklı yaşamların olduğu güzel gezegenler vardır....
sabah sabah solo ney versiyonuyla insanın içindeki pisliğe taze somun ekmek basan şarkı. sezen abla... bir dönem çok büyükmüşsün gerçekten.
Seni sevmekten ne zaman vazgeçtim biliyor musun?

Zor günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim.

Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman senden vazgeçtim.

Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim.

Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim.

Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim.

Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim.

Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden “sen” olduğun için vazgeçtim.

Bencil olduğun için vazgeçtim.

Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi.

Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım.

Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.

Frida Kahlo

Gel gör ki,ne Frida Diego’dan, ne de Diego Frida’dan asla vazgeçemiyor…
yıldız tilbe vazgeçtim > ( sezen aksu vazgeçtim )^2

yana yanaaağaaa.
seni sevdiğimi ağır ödüyorum..

vazgeçmenin dayanılmaz hafifliği.
bugün 88 kez dinlediğim bir başka sezen aksu şarkısı.
ah da demesin. niye desin ki allah korusun.
yıldız tilbe'nin o ses türkiye performansında söylemediği adeta öttürdüğü şarkı. uzun yıllardır bu kadar güzel söylemiyordu bu şarkıyı.

https://www.youtube.com/watch?v=pVPYDLVC4Wk linki de şurada.
insanları anlamaya çalışmaktan,kendimden önce başkalarını düşünmekten ve en önemlisi insanlara çok fazla değer vermekten.
serzenişsiz kabullenmelerin şarkısıdır.

hem  (bkz: sezen aksu)’nun, hem de (bkz: ezginin günlüğü)’nün “vazgeçtim” isminde parçaları vardır.

ilkinin en vurucu yeri “yok olmak zamanı şimdi” diğerinin ise, “vazgeçtim bu dünyadan, tek ölüm paklar beni” dir.
ki 66. sonenin çevirisi can yücelin’dir ve oldukça başarılıdır.

fakat şarkılardan da öte bu kelimenin oluşturduğu cümledir acılı olan. oturur bu cümle. keskindir, yenilgidir, kabullenilip dile getirilişidir yenilginin.
döndüğümde aynı bulamadığım her şeyden anca yeni vazgeçtim.
(bkz: yana yana)
vazgeçtim derken de adap gerekir. adaptan kastım, sürekli zırt pırt vazgeçilmez, vazgeçtim derken, bir kere söyleneceğinin garantisini verin kendi kendinize.
bazen mecburiyettir ve belki de en hayırlısıdır...
Şebnem Ferah vazgeçtim der; ama umut da verir.