bugün

entry'ler (3807)

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

"Uzun uzun susuyoruz sözün kıyılarında
Hangi kapıyı aralasak bir uzaklık esiyor."

Şu güzel satırları okuduğum şu anı anlatmak istiyorum. işten çıkacağız üniversite bomboş, okulda kimse kalmamış. Bir arkadaşımın çıkmasını bekliyorum ön kapıya yaklaşmak üzereyken yavaşça yürüyordum ki bu satırları okudum. Arkamda bıraktığım karanlık koridorlara çekiliyorum. Şiirden nefret etmem gerekiyor. En azından bazı bazı.

yazarlar şu an ne yapıyor

işten geldim saçım ıslak uzanıyorum.

"Kurutsam mı? Kurutmasam mı?" Diye düşünsem de muhtemelen uzanmaya devam edeceğim.

Boş zamanlarımda hep uzanırım.

Uzanmak yaşam felsefem olmuş bir senedir.

Evde çoğu işimi uzanarak hallederim.

Uzanmak bir sanattır da ayrıca.

Bir davadır ki bizim tarafımızdan savunulan.

Bütün uzanmayam düzenleri yok edeceğiz.

Belki de hiçbir şey yapmaz uzanırız sadece.

Bilemiyorum.

Söylediğim gibi her şey uzanmak meselesinden.

yazarların sözlükte yazma nedenleri

inanın hiçbir nedeni yok. Hatta sözlük çoğu zaman öylesine açık oluyor. Şu an bunu yazarken bile arkada başka bir şeyler düşünüyorum. ilgi ve aitlik kuran "ki" ve bağlaç olan "ki" üniversite düzeyinde nasıl hâlâ öğrenilememiş diye düşünüyorum. Bağlaç olanın bile sadece on tane fonksiyonu var ki gayet net fonksiyonlar. Bunlar bir çatı konusu ya da başka Türkiye Türkçesi ile ilgili konular gibi değil bıraktım artık E.A.T, O.T, A.T, K.T, E.E... Gibi dersleri. Allah sabır versin...

bok gibi bir hayata sahip olmak

Değip mi? :o

bir sözlük kızı ile aşk yaşamak

Anında sözlüğü bırakıyoruz ya da sabaha kadar konuşmaktan sözlüğe yazmayı unutuyoruz. Aşk böceğimiz yazdıysa onu bile göremiyoruz bazen. Ya bir de şey var tam olarak tarifini etmem zor ama kelimelerin insanlara denk olmadığını düşünüyorum artık ki pek çoğu değil kelimeleri kendini bile bilmiyor. Ama aşk iyidir gençler, düşünmeden zevkini çıkarın. Biraz göğsünüze sığmasın aldığınız nefes.

aykırılığı sevmek

Bunu gerçek mallar sever. Kendim hariç değil ama yaştan mı oldu artık nedir bazılarının rol olduğunu veya sakil durduğunu fark edince sevemiyorum. Bir insan doğuştan aykırıysa hele onu severim bak. Derim ki doğuştan manyak bak ne güzel. Sonradan olmuş aykırımtıraklardan hoşlanmıyorum ki gerçekten üzerlerinde birkaç beden büyük duruyor bu huy.

yetenek vs çok çalışmak

ikisi de değil. Bunları nerede, ne zaman, nasıl kullanacağını ayarlayabilecek bir zeka gerek.

doktorun şikayetiniz nedir diye sorması

Hayret doktorların konuşabildiğini bilmiyordum. Gerçekten bunların iletişim ile ilgili ayrı bir eğitim alması gerekiyor.

merba diye mesaj atan kız

Bunun bir sürü sebebi olabilir. Bu sevgili kadınımız öncelikle telefonundan nefret ediyor olabilir. Karşıdakine o kadar da değer vermiyor olabilir.
Zamanı olmuyor ve acele iş yapıyor olabilir.
Kendine daha çok zaman ayırmak isteyebilir.
Arkada yapması gereken ya da daha çöl dikkatini çeken bir şeyde kafasını bırakmış olabilir.
Konuşma daha başlamadan sıkılmış olabilir çünkü sonu hep boktur bunu bilir.

Şu hayatta bir insan bir tane bile olsa bir şeye muhalefet olmaz mı kardeşim ya. Öyle bir göt korkusu ki kenar mahalle dergilerinde bile iki satır bir şey yazacak diye ödü kopuyor.

yaz okulu

Okurken hiç yaz okuluna kalmadım o zamanlar çok daha akıllıymışım bak. Bu sıcakta derse hiçbir şekilde gidilemez. insan eriyor. Gideceksek akşam gidelim sabah niye erken kalkıyoruz.

elektrik kesildiğinde sevinen insan

Kesilse de internet olmasa anlamam hemen çünkü ışık kullanmıyorum.

gece evde uyanık olmanın kötü tarafı

Açlık hissi ile uğraşmak bu yüzden erkenden uyumak en iyisi.

Yıl olmuş 2022 hâlâ hasta oluyoruz ya. Sesim gitti ve hiç dinlendiremediğim için iyileşemiyor. ne içsem de iyi gelse acaba?

merhaba arkadaşlar

Merhaba arkadaşlar. nasılsınız, çok merak ettim de bir sorayım dedim.

lisedeki matematik hocası

Lisede edebiyat hocama aşıktım nasıl bir aşksa mübarek bütün hayatımı etkiledi.

görmezden gelmek

Yüzleşmek daha karakterli bir şey.

mal olmak

Her on kişiden dokuz buçuğu böyle. Tedavisi de yok arkadaşlar.

bez bebek nana

Ahajshsjhsjaha sen de olmasan...

Yasemin ki o bir kraliçe çiçektir. Yüce Rabbim çok lezzetli kadınlar yaratmış şükür sebebimiz...
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.