1. 1.
  yapılan araştırmalara göre dünya tarihinin en eski limanı olan zengin bir tarih birikimine sahip izmir ilçesi.
  5 ... lavinya_
 2. 2.
  zamanın da tanju okan' ı belediye başkanı seçmeyen bir yöre halkının hikametgah ettiği bir ilçe.
  2 -2 ... borris becker samimiyeti
 3. 3.
  kavak yelleri dizisinin çekildiği şirin izmir ilçesi.
  3 ... olur be
 4. 4.
  sevdiğim ilçe. gayet sakindir yazları. pazarları ise şehirlilerin akınına uğrar. değil park yeri, denizde yüzmek için bile yer kalmaz. belediye başkanı yolsuzluk yapmış bu ara. içeri aldılar.
  3 ... avedis
 5. 5.
  antik adı klazomenai dir.
  1 ... delemut
 6. 6.
  "gece yildiz teninde, gunduz gunes" diyari. ruyalarin bazen gercek oldugu deniz kiyisi.
  1 -1 ... tiremisu
 7. 7.
  izmir'in en güzel yeridir.

  izmir'in kızı deniz, denizi kız kokarmış ya işte bunu urlada görebiliriz. ayrıca bu aralar televizyonda pek bir tanıtımını görür oldum; ve bundan nefret ediyorum. ortam yeri yapacaklar ki olmaya da müsait bir yer hem güzel hem ucuz.lakin domatımızı, bamyamızı, tütünümüzü ekcek yer bulamaktan, hafta sonu sirf hatun kesmek * için gelecek yaratıklardan da korkar olduk. ki böyle bir sorun hiç bir zaman da olmayacak umuyorum.

  ayrıca:
  iskele semtinde de belediyeye ait (gbkz: urit) adında bir restorantı da vardır. 2 katlıdır. denize karşı rakı-balık için ayrılan bölüm alt kattadır. üst tarafıda hoş bir kafedir.
  4 ... ruhsuz
 8. 8.
  ömür törpüsü, izmir'in güdük kalmış sahil kasabası. böyle olması daha iyidir belki.

  onun dışında birkaç yıldır amerikan üssü kurulacağı yönünde bir söylenti de vardır urla'ya. haberlerde senede bir görebilirsiniz bu iddiayı. işte gene olmuş: http://www.skyturk.tv/news.jsp?c=1&newsid=77561
  2 -1 ... havada bulut
 9. 9.
  havası, sert rüzgarı, balığı ömre ömür katar; başka da bişi yoktur zaten pek
  2 ... freewheelin
 10. 10.
  cagdas bir kultur merkezi olmasinin otesinde, ayni zamanda liman kenti olma ozelligi ile her donem gundeme gelmis ve tarih boyunca ilgi odagi olma durumunu hic kaybetmemistir. Ozellikle, 15. 16. yy'larda yasamis olan Piri Reis, yazmis oldugu Kitab-i Bahriye'sinde Urla limanina yer vermistir; Urla'nin girintili cikintili koylarini, ruzgarin hangi yonden estigini belirtmis. Ote yandan adalarin durumunu da dile getirmistir. Ancak bahsettigi adalarin bugunku adlari oldukca degisik; cesitli kaynaklara gore, Piri Reis'in Urla hakkindaki notlarindan alinmis bazi bilgiler su sekildedir; Kiliseli denen bir Ada ve onun etrafindaki Kosten Adasi, burasi sarp kayalik oldugu icin karaca geyikleri yasadigindan, mermer direkli sarniclardan gemicilerin su aldigindan bahseder. Karantina Adasi da Yolluca olarak gecer. Piri Reis'e gore 'burasi Anadolu sahiline bir mil uzakliktadir.

  (bkz: http://www.kilincemlak.8k.com/catalog.html)
  2 ... temenna