bugün

izmir, Çeşme karayolundan ulaşılan Urla iskelesi yanındaki Kilisman'ın (Kızılbahçe) yakınında bulunan antik bir kent. ion göçünden önce kurulmuştur. Pausinias, ionların buraya gelişinden önce herhangi bir yerleşmenin olmadığını söylese de, Urla iskelesinin doğusundaki tepede M.Ö. 1200'lerden çok daha öncesine ait çanak çömlek parçaları ile karşılaşılmıştır.
Thales'in yaşadığı, demokrasinin merkezi, Anadolu'nun en eski zeytinyağı işliğine sahip bir antik kent.
klazomenai ören yerindeki arkeolojik kazılar kültür bakanlığı ve ege üniversitesi adına komili sponsorluğunda gelişmektedir.kazılarda klazomenai kentinde dünyanın en eski zeytinyağı fabrikasının bulunduğu ortaya çıkmıştır ve şu an ören yerinde temsili bir fabrika ve depo yapılmaktadır.ayrıca etraftaki kazılar da devam etmektedir.

fabrikadaki işleyiş şu anki bulgulara göre şu şekildedir: zeytin kırma değirmeni sert taştan yontulmuştur ve bir mil etrafında dönen ağır silindirlerden oluşmuştur.ilk önce zeytinler bir kuyuya konulur ve değirmende ezilir.daha sonra ezilmiş olan zeytinler çuvallara doldurulur ve pres için hazırlanır.büyük kapasiteli üretim için büyük pres gerekliliğinden baskıda bucurgat kullanılmıştır.presten çıkan yağ fabrikanın içinde bileşik kaplar prensibine göre çalışan üç gözlü yağ ayrıştırma düzeneğine akar.daha sonra da çıkartılmış olan zeytinyağları depoda saklanır.
(bkz: kilizman)
(bkz: http://www.klazomeniaka.com)
"Klazomenai kentinin kalıntıları bugün Urla ilçesinin iskele Mahallesi'nde, denize komşu tarlalarda ve kıyıya yakın Karantina Adası üzerinde bulunmaktadır. iskele Mahallesi'nin antik çağda bir yarımada oluşturduğuna dair bulgular mevcutttur. Kazıları Ege Üniversitesi adına 1981'den günümüze yürütülmekte olup, tarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan ve günümüzde kazıları ayrı bir organizasyon içinde sürdürülmekte olan Limantepe Höyüğü'nün komşusudur.

Nüfus olarak nispeten küçük bir yerleşim merkezi olmakla birlikte, Klazomenai, çoğu kuruluşunun ilk dönemi olan M.Ö. 7. yüzyıldan kalma ve günümüzde kentin adıyla anılan terrakotta lahitleri ve yine kentin adı ile anılan siyah figürlü yerli seramikleri (Kuzey iyonia kentlerinin kendilerine özgü yaban keçisi stilindeki seramik dahil) ile ün kazanmış olup, önemli bir seramik üretim merkezi olduğu kabul edilmektedir".

http://tr.wikipedia.org/wiki/Klazomenai
ANTiK DÖNEMDE KURULAN 12 iYON KENTiNDEN BiRiSi. bugünki urla nın denize bakan tarlalarının olduğu kısımlarda kurulmuş olup ilk buluntular protogeometrik döneme kadar uzanır. özellikle siyah figürlü seramikleriyle beni benden almıştır. o dönemde önemli bir seramik üretim merkezidir. bunun dışında dünyadaki ilk zeytin yağı fabrikasının burada olduğu kazılarda ortaya çıkarılmış, fabrikanın çalışma prensibi ve tekniği üzerine araştırmalar yapılmıştır. polikhane ve daphos gibi anıtsal kaleleri vardır. antikite nin önemli sanat, ticaret ve kutsal kentlerinden biridir. asya dan gelen farklı kolonilerin kurduğu bu kent atinalılarla spartalılar karşılaştığı peloponez savaşında atinalılar italya nın güneyinde yenilince spartalıların safına geçmişler, pers korkusundan dolayı denizden uzak adalara doğru yerleşmeye devam etmişlerdir. yani sizin anlayacağınız perslerle dibine kadar savaşan ve bu savaşta tüm erkekleri persler tarafından öldürülen, kadınları persli askerlerle evlendirilen ama onlarla asla evlilikleri boyunca ağızlarını açıp konuşmayan onurlu miletos kadınlarının yeri bu antik dünyada her zaman başkadır. herkes birbirini satmıştır, güçlünün yanında olmuştur. en somut örneği bu urla yarım adasındaki antik kent ve ahalisidir. ne zaman mesaj atsam urla da olan birisi de aynı satışı yapmıştı. ekmeğinden yiyip suyundan içince onlara benziyorsun işte.
ben üstteki gibi okuyorum..
klazumenya diye okuyanını gördükten sonra..

uçan domuzlu stater'ini ve kuğulu gümüşlerini canlı canlı görmek çok büyük iştir..

grekçe okur yazarım ama telaffuzum yanlışmış demek ki...
güncel Önemli Başlıklar