bugün

yanık bir türkü.
çok yanıktır.
zira, gönül geçmez güzelden.
erkek sanatçılar söyleyince komik olan türkü.
bana doğduğum yerleri hatırlatan, msn dışıda süt annemi ve süt kardeşimi hatırlatan şarkı.
(bkz: pantalonum diesel den)
ingilizce versyonu da olan türkümüzdür. link; http://www.youtube.com/watch?v=pp0joNNVmLo

sözleri de şöyledir:

i am from urfa eternally
i can't give up your beauty oyy
my heart is so much naughty
wish i didn't love you eternally

you be my aga ömer
you be my pasha ömer
if you be all alone ömer
you belong just to me ömer oyy

when urfa is so miles away
there is a deep thing(?) in my heart
the way you make your hair honey
makes me feel your love immortally vayy

you be my aga ömer
you be my pasha ömer
if you be all alone ömer

urfa is in a mountain
it's like a rose in a garden
god please take care of urfa
cause my love is in urfa

you be my aga ömer
you be my pasha ömer
if you be all alone ömer
az önce urfalı bir arkadaşımın face de paylaşılması üzerine dinlediğim türkü. bi kadın seslendirse adımın ömer olmasından mıdır nedir çok hoş gelecek ama böyle pala bıyıklı krolar seslendirince insan türküden tiksinecek nerdeyse.
http://www.youtube.com/watch?v=pp0joNNVmLo
ingilizcesi.
"istanbulluyum kurtlar vadisinden" gibi iğrenç bir espiriyle karşılık verilebilir..
tayyip erdoğan ın bu türküyü de anayasa değişikliği kapsamında diyarbakırlıyam ezelden diye değiştireceği öğrenildi...
bir dizi "sexsist" karmaşaya kurban gitmişe benzemektedir. bir dörtlüğünde;

"ağam olasan ömer
paşam olasan ömer
yetim kalasan ömer
benim olasan ömer!"

şeklinde, bir "erkeğe" kadınca atfedilmiş gibi durmaktayken;

"urfa bir yana düşer
zülüf gerdana düşer
bu nasil baş bağlama
her gün bir yana düşer"

dörtlüğünde, doğrudan bir "kadın"a atfedilmişe benzemektedir.
ağam olasan ömer
paşam olasan ömer
yetim kalasan ömer
benim olasan ömer

buradaki cümleler beni çok şaşırtmıştır. ömere ne senle ne sensiz bir biçimde var olan yaklaşım ömere önce payeler veriyor, sonra da anası babası ölsün isteniyor. istiyor ki ömer aç kalsın açıkta kalsın burnu pislikten kurtulmasın. sonra kurtarıcı olarak söz yazarı devreye girsin. yok öyle bir dünya.
Bir bornavalıyım ezelden değildir.
''Eşeği seçerim güzelden'' diye devam eden k*rt şarkısı.
evet urfa hindistan şehridir dedirtendir.
Yurdumun güzel türkülerinden birisidir . Hoştur. Hareketli nakaratı vardır sıra gecelerinde en favori türküdür.
kanal d'de başlayan bir adet kürt dizisi.

tam ihtiyacımız buydu zaten, her yerde kürtler var yetmiyor, bir de yengesiyle evlenen kürtleri getirin salonumuzun ortasına. aferin.
ezel dizisini akıllara getirmiş, yeni model kro ve düşük eğitimli kişilere hitap eden dizimsi. Yayından kalkması dileğiyle. Böyle diziler tutarsa vay halimize! Bi 100 sene daha lost gibi breaking bad gibi dizi gelmez demektir. Umarım tutmaz.
Her kanalda var olan dogu dizilerine bir yenisi daha eklenmistir. Yapmaya calistiginiz sivenizden sacma karakterlerinizden nefret ediyorum.
http://m.youtube.com/watch?v=ynQkFZeTtnY

Güzel bir urfa türküsünün eşlik ettiği dizi. Sırf bu yüzden dikkatimi çekti.
Orijinali kinifir bed renk olur( karanfil renk renk olur).
gene mi doğu dizisi.
kanal d bile fox tv nin ağa ve doğu dizilerine döndüyse yazık.

o kadar amerikan dizisi çakması dediğiniz diziler bile bunların yanında daha izlenilir. kabul edelim biz bu işi yapamıyoruz. sıkıştığımız anda ağa dizisi yapıyoruz ya da doğuyu anlatan ya da çağrıştıran bir diziyi sunuyoruz orta halli ve varoş insanlara.
işte esas mesele orta halli ve varoş olmamız. o yüzden senaristler bir 20 sene daha ekmek yer bu senaryolardan.
"kot giyerim diezelden" olarak kafiye uydurulası beyan.
asıl türkmen dizisidir.faşizmin doruklarını yaşatan yerdir şanlıurfa.türkün türkten başka dostu yoktur.
yine adam kızla evlendikten hemen sonra vurulur, yine gelin adamın kardeşine kalır; hep aynı terane. Kadrosu iyi ama senaryoda iş yok.
öykü gürman'ı unutmuşken yeniden gündeme getiren dizidir. o nasıl bi sesti bee, helal olsundur.
bir dizi daha. kesin bu da dandirik, zottirik bişeydir.