bugün

hakkı verildiği takdirde bu karakteristik özellik en iyi arkadaştır bilhakis.

birde öyle görünmeye çalışan insanlar var orası farklı bir boyut.

umursamaz insan , bu özelliği gereği olabildiğince rahattır , geniştir , yapısı gereği soğukkanlıdır. zira dertsiz tasasız olmaya meyillilikten mütevellit küçük streslerden etkilenmeyen bir bünyeye sahiptir.keyif ehli insanlardır. varsa yoksa rahatlarıdır. olayları akışına bırakırlar, dünya sikime minare götüme mantığını benimserler çoğu zaman.
umrunda olmamak, ilgilenmemek. konunun, kişinin, olayın bağlamaması durumu. (bkz: iyidir iyi)
derse giren hocaya istemsiz olarak hitler selamı çakmaya sebep olabilir.

kararında içiniz.
en cok yapmak istedigim ve yapamadigim.
zorlarsan olmaz.
yapmak istenip de yapılamayandır.
bende var mesela bu. koyulmuş kuralları çiğneyesim geliyor umurumda olmuyor. mesela kredi kartının son günü diye bir şeyi kabul etmiyorum. ay içinde istediğim zaman ödüyorum. 2 gün geçti mesela bu ayki. param da var ama yatırmıyorum işte. ben banka dedi diye mi yatıracağım. ne zaman istersem o zaman yatırırım. *
bir tür kendini koruma yöntemidir.

(bkz: kalkan)
kendisi için önem teşkil eden hiçbir şeye karşı, insan umursamaz olamaz. konu her neyse, önemsizdir, bir hiçtir. bu sebeptendir ki sallarsın gider.
Hayattan yorulmuş insanın sık sık başvurduğu yöntemdir.
sonradan kazanılan bir huydur aslında.

Hayatta yeterince gördüyseniz umursamaz biri olursunuz. En kötü şeyler bile artık üzmez sizi.
Hep edinmek istedigim huydur.
Gereksiz şeyler için doğru bir davranıştır. Yeter ki farkına varılmış olsun.
geçen sene anneme "şu duman ne yeaa" diyince annemin mutfağa koşmasıyla mutfakta yangın çıktığını anladığımda, huzurla koltuğa uzanıp patates kızartmasını yiyip alevleri izlerken umursamaz'ın kelime anlamını gerçekleştirmiş oldum. ne cümleydi be.
üzülmeye son verme eylemi.
mutluluğun anahtarıdır.. hiç sahip olmadığım..
hep bir yere kadar yapılabilen, sonra ise yapılabilmesi güç olan hadise.
sizi değil etrafınızdakileri yoran hadise.
sahip olduğum özellik
nickımden anlasildigi gibi.
zor iştir.
aşıkken yapılması zor eylemdir. umarsamaz isen aşık değilsindir zaten.
mutsuz olmaktan mutsuz olmamaktır. memnun olmamak ve aynı zamanda memnuniyetsizlikte taşımamaktır. mutlu olmamak ve mutsuzda olmamaktır. kısacası , duygusuzluktur. içinin özlem ve aşk ile yanmasındansa umursamaz olmak , duygusuz olmak , yeğdir.
Çoğu durumda işe yarayan bi eylemdir.
''yaa ne kadar umursamazsın, hiçbir şeyi takmaz mısın sen?'' ve diğer varyasyonlarıyla biri veya birileri gelir karşınıza oturur.
anlamazlar, asla birinin onlardan kaçmak istediğini bir türlü tam olarak anlayamazlar. cevap vermemek en iyisi olsada tarafımdan sarf edilen cümle anlayana fazlasıyla kafi gelir.
''ben umursamaz değilim, siz umurumda olmayı beceremiyorsunuz.''
bir süre sonra alışkanlık yapan eylemdir. onu takma, bunu takma derken beyin otomatik olarak 'amaaan' moduna geçirir kendini. mutlu olmanın kolay formülüdür.