1. 60.
    ingiltere vatandaşıysan ingilizsindir, fransız vatandaşıysan fransızsın, almanya vatandaşıysan alman, isviçre vatandaşıysan isveçsindir, türkiye vatandaşıysan türksündür.
    ulus devlet budur. dnaya, kafatasına bakmaz. millet tanımı hukuki ve kültüreldir. ama bana göre tamamen faşistliktir.
    3 ... selia
  2. 59.
    Fransa, Almanya, Britanya, ABD, Kanada dışındaki ülkelerin hepsi ulus devlettir zaten. Ulus devletler çökmüyor tam aksine çoklu-kültür multi-cultural devletler çöküyor. Gerçekleri hazmedecek kadar onurlu olan herkes biliyor ki Türkiye kürtler ve suriyeliler yüzünden gelişemiyor.
    Ulus devletler çöküyormuş, dünyada milliyetçilik artmış her millet bir diğeriyle anlaşamaz olmuş herifin söylediğine bak. Yıllardır kürtlerle yaşıyorsun ya bok beyinli Türkiye tek bir ulusun yaşadığı bir ülke mi ?
    ... dorandoran
  3. 58.
    Ulus devletler ve onların temsil ettiği merkezi para sistemi çöktü. BEn bunu yazarken bitcoin 7417 dolar, altının gramı 159,4 lira.

Ulus devletlerin çöküşü insanlığın özgürleşmesinde cumhuriyet denen örgütlü sorumsuzluk sisteminin yıkılmasına temel bir unsur.

Altın ve bitcoin'deki her yükseliş ulus devletin çöküşünü biraz daha hızlandıracak.
    -1 ... b l a c k
  4. 57.
    Ulus devletler kafasına göre yaptığı vergi uygulamalarıyla, kafasına göre hiçbir kural tanımadan yalanlar söyleyerek kurguladıkları iktisadi politikalarla terör örgütü olduğunu ispatlamıştır. Ulus devletler finansal terör örgütleridir.

Ahlaklı olan her insan bütün ulus devletlerin yıkılmasını yerine küresel, federal, laik, libertan bir hukuk devleti kurulmasını istemelidir. Bu küresel dünya devletini istemeyen her insan da aynı zamanda bu finansal terörizmin bir parçasıdır.
    -1 ... b l a c k
  5. 56.
    küreselci neoliberal düzenin en büyük düşmanı.
    ... la demoiselle
  6. 55.
    sözde modern uygarlığın ve insanlığın yüz karalarındandır.

sebebi tek ulusa dayalı devlet sisteminin yeri geldiğinde ister istemez diğer uluslara ve azınlıklara düşman olunmasını gerektirmesidir.

1. ve 2. dünya savaşlarında bu gerçek avrupa özelinde ortaya çıkmış ve avrupa devletlerini ulus devletlerin azgınlığından, saldırganlıklarından korumak için ilerde ortak bir devlete yol açacak "ab" kurulmuştur.

demokrasi ulus devletin ötekileştirdiklerine olan düşmanlığını törpülese de tam anlamıyla ortadan kaldıramamaktadır.

günümüzde açıkca görülen gerçek şu ki ulusçuluk ve ulus devlet ideolojisi çok kolaylıkla (sözde)modern cahillerin ve art niyetlilerin ırkçılığa, geleneksel cahillerin ve yobazların ise milliyetçiliğe kaymasına yol açmaktadır.

insanlık bölünemez bir bütündür.

bu yüzden tek ırk insanlık ırkı, tek ulus da dolayısıyla insanlık ulusudur.
    1 -1 ... tenay
  7. 54.
    (bkz: üniter devlet)
    ... turumcu
  8. 53.
    işin özü asimile olmaktır, üst kimlik alt kimlik olarak ikiye ayrırırlar, etnik kimlik alt kimliktir önemsizdir, üst kimlik herkes türktür önemli olan budur.
    1 ... reisayaginabisurumal
  9. 52.
    türkiye için en iyi sistemdir, atamız ne demiş ne mutlu türküm diyene demiş, şimdi biri ben türküm biri ben kürdüm biri ben arabım, biri ben lazım dese, biri ben arnavutum dese, sonra anadilde eğitim zırvası falan dese bu ülkede birlik kalmaz, onun için ya sev ya terket diyoruz.
    1 -1 ... reisayaginabisurumal
  10. 51.
    belli coğrafi sınırlar içindeki toplulukların, her biri küçük bir devletçik olan kabilelerden, krallıklardan merkezi bir ikidara geçerek güçlü bir devlet ve toplum olmak için zorunlu birlikteliğinin diğer adı. italya ve almanya'nin birliklerini sağladıktan sonra nasıl hızlı bir şekilde gelişip güçlendikleri tarihten verilecek iki örnektir.

marksist açıdan, ulus devletin ulusal burjuvazinin kendi pazarını oluşturmak ve yönetme gereksiniminden doğduğu söylenmiştir. ancak, bu tanım, çin gibi marksist ulus devletlerin doğuşunu öngörmediği için yetersiz kalmıştır.

çağımızda ulus devlet, emperyalizmin hedefinde olan bir kavramdır. emperyalizm, dini esaslara dayalı, kabileler, aşiretler birliği zayıf devletler gibi kendisine direnemeyen, satın alınması kolay yerel yöneticiler üreten rejimlerin varlığını tercih eder. amaçlarına aykırı gördüğü ulus devletler emperyalizm için tehdittir.

coğrafyamızda 1990 yıllarının başından itibaren başlayan bop projesi bu amaca hizmet etmektedir. yerel işbirlikçiler olmazsa, bu proje uygulanamazdı. bop eşbaşkanı olduğunu övünerek itiraf edenlerin neye hizmet ettikleri çok açık bir gerçek.
    1 ... zarbut