bugün

yıllardır sunulan sorun çözümü önerilerinin bir yenisi. iyi niyetle, ince elenip sık dokularak klavyelenmiş bir rapor. ancak... kendi bildiklerimizi, gördüklerimizi, düşündüklerimizi yazalım.

1-) 3. nesilden bu yana, değişik nicklerle yazarım. o zamandan beri sorunlar çığ gibi büyüdü, takım amatör kümeye düştü. borç milyon dolarları aştı ve maçlara 17 kişiyle çıkılabiliyor. durum bu: o zaman önlem almak için geç kalınmıştır. eğer zall' ın tepkisizliği ve her 10 çaylaktan 9' unu yazar yapma obsesyonu olmasaydı, şu an daha süper ligde oynuyor olabilirdik.

2-) sözlük sanal bir oluşum. sorunları var. ancak bunların hepsinin öncesinde sanal. sözlüğe ilk giriş yapıp yazdığımız dönemlerde biz de sorunlar ve çözümlerini her yerde tartıştık, sanki bir ülkenin geleceğini tartışıyorduk. ancak bu sadece bir interaktif oluşumdu. yazmak da tercih yazmamak da, hatta istenilen oluşumu meydana getirmek yönünde çalışmak da.

3-) buradaki insanların çoğunun sözlüğe girince aklından eğlenmek, iyi vakit geçirmek geçiyor. olması gereken de bu. sözlüğü olduğundan fazla ciddiye almamak gerekir. elbette formattan ayrılmamalı yazar ama bu kadar ciddiye de almamalı...

4-) çok uzun yazmaya gerek yok. zaten mbaran gayet olumlu izahatlar getirmiş. kullanışlılık adına son 5 maddeye katılmamak elde değil...
ilerde moderatör olmak isteyen bünyenin feryadı.
mbaran eğer uslu durup iyi bir yetkili olsaydı moderatör olabilirdi ama çok yaramazlık yaptı..
bunlar zall a mesaj atılabilirdi.
(bkz: bunlar reklam kokan hareketler mike)
sonuçta zall ilgileniyor olumsuz bile olsa geri dönüş yapıyor.
öyle kukla gibi zall bir şey buldum bana dön kanks diyerek de olmuyor tabii.
edit: kukla nın entry si eklendi:

--alıntı--
bu olayı bilgilendirmek için zall a msj çektim. '' sözlük de çok büyük bir açık var. dalga geçmiyorum, bana dönüş yap'' dedim.* siklemedi.
--alıntı--
(bkz: kukla/#14423944)

uyku öncesi son edit:
bence zall doğru yolda.
daha çok yazar daha çok dolar.
görsel

yani düşünsene zall sözlüğü kurmuş öyle ya da böyle sence bu adam bu sorunları bilmiyor mu?
çözmesi de bir coder için zor değil.
neden mobil versiyonu geliştirdi?
daha çok tık için.
daha çok tık demişken aklıma şu fıkra geldi kusura bakmayın bu entry ilk başta kısacıktı ama ekleye ekleye uzadı:

new york wall street de iki borsacı central parka yürürken, biri köpek pisliği görür. ilk borsacı , diğerine sen bunu yersen ben sana 5000 dolar veririm der. teklifi kabul eder ve yer. ilerlerken yine bir köpek pisliği görürler. bu sefer de diğer borsacı, ilk borsacıya sen bunu yersen ben de sana 5000 dolar veririm der. ilk borsacı da bu teklifi kabul eder.
sonra ilerlerken
-yahu biz bu boku yedik sende de 5000 dolar var bende de biz ne yaptık ki şimdi?
+işlem hacmini yükselttik.

kısaca demek istediğim daha çok yazar>daha çok mod>daha çok yetkili>>>sonra sistem başa döner yukarıdaki fıkra gibi. haliyle entry silinse bile daha çok entry girilmiş oluyor hesap ettiğinizde.

zall a yaranayım, bakın sözlük için iyi şeyler düşünüyorum sempatiklik çabası bunlar.
sorununuz varsa mesaj atın adam sözlükte ise gayet güzelce cevabını atıp görüşünü bildiriyor. 2 dakika medeni olmak yeterli yani.
kusura bakmayın başka insanlar da yaptı bu yavşaklığı.
hadi adını vermeyim bu gece.

zaten 1 nisan'da zall ın söylediği bi şeyi de beğenin akm yazması duruşunu açıkça sergiliyor. *
bu arada yakın zamanda sosyal medya ile ilgili sözlüğün tasarımında küçük çaplı değişiklikler olabilir bu da bilginize. *
katıldığım kampanyadır. girişte göz taraması yapılsın kem gözlüler giremesin.
lock'ın statüsü ile ilgili herhangi bir iyileştirme yapılmayacaksa gereksizdir..
kesinlikle desteklenmesi gereken kampanya.

özellikle eksi++ gibi bir şeye çok ihtiyaç var burada. ben ekşi de çok faydalanıyorum şahsen.
birkaç öneri...

*"özel mesaj" butonunddaki mesajlar aylara, gönderen kişilere vs. göre sıralanabilmeli. ayrıca hangi ay, kimden kaç adet kaç mesaj alındığı da yazmalı.
*yazarların çevrimiçi listesi iletileri "ben" butonunda da gözükmeli.
*bu istek/öneri biraz kişisel olacak belki ama; entry düzenleme, silme ve oylama işlemleri klavyeden de yapılabilmeli. ben görme engelliyim ve dolayısıyla fare kullanamıyorum, bu yüzden de yukarıda saydığım işlemlerin hiçbirini gerçekleştiremiyorum. bu maruzatımı daha önce moderatörlere de bildirdim ama şikayetim, "inceleniyor..." ibaresi ile aylardır bekletiliyor. mesela bir yazma kutucuğuna herhangi bir entrynin numarası yapıştırılıp bir buton yardımıyla bu entry oylanabilmeli vs.

hatalar...

*birine özel mesaj yolladınız, sonra bir başkasına yollayacaksınız fakat bir önceki mesajınız yazma alanında kalmayı sürdürüyor.
*daha önce birkaç defa boşaltmama rağmen hala "silik (144)" yazıyor. ben oradaki entryleri tümüyle sildiğimden eminim.

devamı gelebilir...
tamamen yetkili arkadaşa katıldığım önermedir zira;
birincisi madem gammazlanıyoruz silinen entry lerimiz daha açık şekilde anlatılmalı
bir derdim var adlı yere yazdığımız sorunlar bazen günlerce cevap bekliyor evet belki yoğunsunuz ama o zaman yeni arkadaşlar katın onunla ilgilenecek biz de burada mağdur olmayalım

bugün başıma gelen saçmasapan bir oları anlatayım:

benim bilgilerime tıkladığınızda en altta istatistik dereceleri yazan yerde bugün girdiğim 5 derece var görsel fakat devam edip istatistik geçmişimi tıkladığınızda bunlardan hiçbirisi yok görsel nasıl mümkün oluyor bu anlayamıyorum?
madem istatistiklerim su üzerinde kalacak o zaman kaldırılsın bu iş başkasının ki oluyor da benim ki yada bir başka arkadaşımın ki neden olmuyor anlamak mümkün değil

ayrıca radyo için 2 3 tane yetkili arkadaş kendini parçalıyor ama diğerlerinin umurunda değil bu sözlükte şöyle bir sistem oluşmuş sanırsam biraz acı ama;

he onu yaptık mı tamam bunu koyduk mu tamam şunu ekledik mi tamam hadi açalım sözlüğü ee sonra?
sonrası tamam işte ulan uzatmayın yolunda giden bir sistem var 2 3 çatlak ses bunu bozamaz boşverin siz devam edin...

umarız buraya yazılanlar da eksilenmek dışında bir işe yarar...
bütünüyle değil ama bazı kısımları yenilenmeli. başlıklarda noktalama işaretlerine kesinlikle izin verilmeli mesela.
Daha iyisi yapılacaksa elbette desteklenmesi gereken kampanya.
desteklediğim kampanyadır.
giri sonrası için "otomatik türkçeleştir" butonu eklensin.

böylece yurtdışı veya telefondan yazanlar zorluk çekmezler.

örnek olarak itü sözlükte var.
(a) ve (b) sekmelerine her türlü destek verdiğim kampanya. diğerleri pek elzem değil, teknik konular daha ziyade, olabilir...
ama senelerdir uludağ sözlükte bir türlü faaliyete geçirilemeyen bir sistem şu çaylaklık...
adam suç işlemiş, sen de ceza vermişsin, ama suçlu neden ve ne kadar süre ceza aldığını bilmiyor...bir zahmet adamı çaylak yapıyorsan yaz arkadaşım.

"ey amın oğlu esteban şu sebepten dolayı şu kadar gün çaylaksın ne halin varsa gör" de...

he bir de madem çaylaklıktan girdik meseleye, adil bir yargılama süreci olsun, öyle çaylak yapılsın insanlar. misal çaylak olan birinin temyiz hakkı da olsun.

bunlardan başka, (bkz: #15127266) no'lu giriye ekleyeceğim şey şudur, ekşi sözlük gibi bir preatör sistemi getirilsin. zira uludağ sözlükte temizlenmesi gereken bir sürü "götümüze girebilir" entry mevcut ve gözlemlediğim şudur ki uludağ sözlüğün ya hukuk danışmanı yok, ya da varsa da çalışmıyor, yahut anayasa'nın, tck'nun ilgili hükümlerini bilmiyor.

bakın bu mesele cidden önemli.
zira bir gün gerçekten götümüze, pardon götünüze girebilir...
zaman tüneline geçmesin iyi olmaz.
ilerisi için faideli olabilecek, katılımın da artmasıyla olumlu sonuçlar alınabilecek kampanya. öncelikli olarak, bu fikri ortaya atan arkadaşı tebrik etmek isterim.

benim karınca kararınca fikirlerim şöyle olmakta;

* yazarların başlık düzeltebilmesi
"askerlikten onceki son gece" başlığını ele alalım. bu başlığı illa moderasyon/yetkili kişisi düzenlemek zorunda değil. yazarlar bu işlemi yapabilir, taşıma tarihçesi bölümü eklenir sağ tarafa. sözlüğün selameti açısından bu fonksiyonu kötüye kullanan (hatalı başlık taşıma demiyorum) gerçekleştiren kişi ceza yaptırımına maruz bırakılabilir. şayet temiz bir sözlükten bahsediyorsak.

can egrisi > çan eğrisi [o > ö, u > ü, i > ı, g > ğ, c > ç]
umit karan > ümit karan
lost > löst değil mesela.

*film, kitap isimleri ve entry, başlık taşıma
karşılaşılan başka bir olay. yabancı kaynaklı kitapların, filmlerin isimleri kendi dillerindeki özgün isimleri olmalıdır.

temiz bir başlık yönlendirme :

sarhoş atlar zamanı > zamanı baraye masti asbha
ölü ruhlar ormanı > la foret des manes

örneğin, sarhoş atlar zamanı ile ilgili türkçe bir kitap çıkarsa, bu konuyla ilgili entryler zamanı baraye masti asbha başlığına değil, sarhoş atlar zamanı başlığına girilmelidir. aksi bi durum söz konusu olduğundaysa, entry taşıma gerçekleşir.

yanlış :

suç ve ceza - prestupleniye i nakazaniye
babalar ve oğullar - ottsy i deti

kötülük çiçekleri diyelim. bu adla "les fleurs du mal" ilgili olan (esere ait) entryler bu les fleurs du mal başlığına taşınmalıdır. ama diyelim ki bu adla türkçe bir kitap daha var ya da türkçe bir film. bu entryler elem çiçekleri başlığında olmalıdır. entry taşıma işlemi böylelikle gerçekleşebilir.

*entry/başlık taşıtma - düzeltme işlemleri (radikal)
radikal başlık taşı(t)ma işlemleri; sadece türkçe harf düzenlemesi dışındaki başlıklar içindir. bunun için 10 ya da artık sayısı neyse bir moderasyon grubu oluşturulur. bu arkadaşlar da sadece yapılan entry/başlık taşıma ispiyonlarına bakar. şayet ispiyonu yapacak kişi bir kanıt sunamazsa bu ispiyonu geri çevrilir. şöyle, yazar ilgili türkçe bir başlığın ilgili bir fransızca başlığa taşınmasını istiyor. bunun için imdb, afiş, tabela, pano url'leri ve görselleri epey işe yarayacağından, ispiyona bakacak arkadaş da bu veriler ışığında taşıma işlemini gerçekleştirebilir.

*transkripsiyon - transliterasyon - romanizasyon
majid majidi > mecid mecidi
ferid fercad > farid farjad

mohammad, ahmed, moustapha, reza, jamal, vladimir, andrei, mao zedong, aicha, yacine, khalil vb gibi latin romanizasyonlu isimler göreceksiniz. bunlar, arapça/farsça/yunanca/çinçe/japonca/korece/hintçe/slav dilleri (rusça, makedonca, bulgarca, ukraynaca, belarusça vb) gibi latin alfabesi kullanmayan ülkelerdeki ünlü isimler, yazarlar, kitaplar, filmler, müzikler vb.'nin (daha çok) ingilizce (yoksa; fransızca, ispanyolca, italyanca, portekizce, almanca da olabilir) transkripsiyonlarıdır.

bu taşıma işlemleri önemli. şöyle, asghar farhadi'yi diyelim asker ferhadi başlığına taşınma isteği var. (asker ismini azeriler kullanır ve bildiğiniz üzere iran'da azeri nüfusu vardır) ispiyonu yapacak kişi yukarıda bahsettiğim bir link sunamazsa (sunmasını geçtim artık) bu işlem askıya alınır. ispiyona bakacak arkadaş, bu konuda donanımlı olmalı, kafasına göre her işlemi onaylamamalıdır. hatalıysa geri çevirmelidir. tutup da ousmane sembene başlığını osman sembene başlığına taşımamalıdır. ousmane, afrika'da latin alfabesi kullanılan müslüman ülkelerinde kullanılan bir isimdir ve orijinali budur. değişmez.

amin maalouf > emin maluf (yanlış) amin, bir arapça isimdir. emin. ama olsun, sonuçta bu adam franko-lübnan olup uluslararası platformada amin maalouf olarak bilinmektedir, türkiye de dahil.

salman rushdie > selman rüşdi (yanlış) hint asıllı bir ingiliz. yani bu şahıs latin alfabesi kullanılan bir coğrafyada yaşıyor. dediğim gibi burada, başlık taşımada, sürrealizm'e hiç gerek yok. ismi türkçe, arapça, farsça olabilir. ama avrupa, amerika, avustralya, grönland'da da yaşıyor olsa siz gidip de houssein reza jamal'i hüseyin rıza cemal şeklinde yapamazsınız. yapacaksınız da dediğim gibi verileriniz olması şart.

uzattım, farkındayım. aklıma gelenler şimdilik bunlar. meramımı ilgili arkadaşlar inşallah anlamışlardır. eğrilik, doğruluk olabilir, kendileri ölçüp biçerler. 3 gün sonra kısmetse askere gideceğim. yoksa burada kalıp sizlere yardımcı olmak isterdim. *

teşekkürler, rast gele.
sözlük anayasa komisyonuna havale edilecek değişiklik önergeleriyle somutlaştırılarak yürürlüğe konulacak yeni kurallar bütünüdür.
herkesin, eğer iyiyi istiyorsa, taşın altına elini koyması gereken kampanyadır.
Bana göre en önemli eksiklik, ki aslında fazlalıktır, niteliksiz yazar fazlalığı.
Artık siz buna ne derseniz deyin.
Doğru dürüst giri girmeyi bilmeyen, yazdıklarını okumayan, telefona kısa mesaj girer giri giri giren yazar kitlesi var önümüzde.
Bu çok çirkin gösteriyor sözlüğü. Zaten bu yazarlar girilerini bu şekilde girerken, aynı zamanda girdiği giriler gibi girilerin girilmesine destek olarak bir anlamda sol pencereyi (frame) adeta pislik yuvasına çeviriyorlar.
Arada sırada denerim bu tezimi. Bilgi içeren bir giri (başlık) girerim. Gün boyunca bu başlığın altına bir giri bile girilmez. Daha sonra am göt memeli bir giri girerim, yazarlar resmen boşalırlar üstüne.
işte moderasyon olarak ya da bilinçli yazarlar olarak ne yapılabilir aslında bunu da geliştirebiliriz. Yoksa nicelikli problemler gerçekten düzeltilir. Ama nitelikli problemlerdir aslında ilk düşünülmesi gereken.
destekliyorum; ama 58.madde değişmesin.
nasıl sonuçlanır bilemem ama çabası, beyanı bile hoş.. alın o zaman!

mbaran'ın önerisine hitaben;

- galeri de ve ss bölümünde oylama durumu gereksiz gerçekten. bu orada iyi vakit geçiren bir çok yazar için kötü olabilir. oylamaya gerek yok, yorum ile herkes herkese söylüyor söyleyeceğini zaten. açıkçası oylama olduğu takdirde ben dahil, bir çok yazar eskisi kadar gönül rahatlığı ile vakit geçiremeyecek..

bu da benden;

- gammazlama aparatında, gammazladığımız entry daha önce gammazlanmış ise uyarıyı alıyoruz. bunun yanında neden gammazlandığını da görebilmeliyiz. çünkü adam belki başlık hatasını gammazladı, enrty içeriğine dikkat etmedi. ben entry içeriğini gammazlamak istiyorum mesela. ama bilemediğim için, mükerrer gammazlama durumu olmaması için, gammazlamadan geçiyorum..

- entry'lerin aldığı oy daha kolay bir yerde ve oylama sayısı iyi kötü olarak ayrı ayrı görülebilmeli. entry bilgilerim kısmında toplam oyu görüyoruz, kaçı iyi kaçı kötü bilemiyoruz. bence bilebilmeliyiz.

- mesela bir de ben, yazarların profilinde yaptığı oylama sayısını da görebilmeliyiz diyorum. çok gerekli değil belki ama bence çok hoş olacak.

- istatistiklerdeki entryler yazan her başlık artık düzeltilsin.. entry'ler olsun. -ler ayrılsın artık..

- ortam bölümüne tıkladığımızda ayrı sekmede açılsın. hatta ortamın içindeki bölümlerde ayrı sekmede açılsın. zirveler bölümünde mesela, zirvenin üzerine tıkladığımda, o zirvede ayrı sekmede açılsın. modern kısmında mesela, tıkladığım ss ayrı pencerede açılsın. çok daha kullanışlı olacak. sürekli geri dönüp devam etmek yorucu oluyor.

- bazı çakal yazarlar başlıkları karakter sınırına takıldığı için, boşluk siliyor. bu durumda da gammaz kişisi başlık taşınsın dediğinde, başlığı doğru haliyle yazınca, karakter sorunundan dolayı doğru başlığı tamamen yazamıyor. tabir-i caizse mal gibi kalıyor, kalmamalı. bir şey yapılsın..

- mobil entry'ler yüzünden türkçe karakter problemi çok fazlalaştı. bunun için farklı bir durum düşünmek gerek. entry'nin tamamını tek seferde türkçeleştirecek bir şey. gammaz aparatına eklenebilir mesela. bilemiyorum..

- ha bir de istatistiklere giren entry'lerin kaç oy ile girdiğini görsek ya..
ekşi sözlüğü de ilgilendiren kampanya. ilgilendirmese ekşi sözlükte kampanyanın ne işi var.
dil iyileştirmeleri noktasına katılıyorum. başlıklarda ne hikmetse noktalama işaretlerinden yoksunuz. niye abi? çok mu zor bunu eklemek başlıklara? estetik ve dil bilgisi yoksunu bir durum.

bir şey daha: mbaran'ın eline sağlık olmasına sağlık da. bu sözlüğün zall'ı ne iş yapar? bir yetkili ya da yazar bu maddeleri belirtme gereği duyuyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir. zall'ın kimse söylemeden bu işleri halletmesi lazım. biraz prestij be abi. sözlüğün coder'ına akıl veriyorlar dedirtiyor kendisine. biraz prestij...

not: mbaran'ın bu mevzuyu özelden iletmeyip halka açık arz etmesi noktası sanıyorum daha çok ses getirme amacına yöneliktir. bir adam bir talep, birkaç adam birkaç talep.
her yazarın desteklemesi gereken kampanya.

(bkz: uludağ sözlük yıkılsın yerine cami yapılsın)
-yazarlara tablet dağıtılsın

-çaylaklıkta 4+4+4 sistemine geçilsin. ilk 4 günden sonra isteyen çaylak yazar olabilsin ama tabi velisinden imza getirerek.

(bkz: zall mısın başkan)
adam gibi bir badi sistemi getirilsin şu sözlüğe başka bir şey istemiyorum. zira bu kanki fasilitesi, arkadaş listem falan işlemiyor be zall, duy bu sesi artık.
yetmez ama evet diyorum.
formata katkı:

kesinlikle yabancı dilden kelime araklama ve dilimize yerleştirme çalışmaları engellenmeli.
tdk bizi örnek kaynak olarak gösteriyor ise buna uymak lazım.

örneğin artifact, bir yazar bunu artifek diye türkçeleştirmiş daha doğrusu türkçeleştirmeye çalıştığını sanmış.
türkçesi ise buluntu. madem türkçesi var neden ingilizce'sini kullanalım?
ya da neden ingilizce karşılığı olan bir kelimeyi türkçe'ya çevirmeye çalışalım?

edit: kimse darılıp bozulmasın burada aydınlık yarınlarımız için çalışıyoruz. yukarıdaki kelime sadece bir örnek.