bugün

çoğu zaman rahatsız edici bir sıfattır.

başlangıç anlamından sapmış bir kelimedir. akil'den gelmesi dolayısıyla aklı, akıllıları nitelerken günümüzde bildiği her şeyi yerli yersiz ve kırıcı şekilde kullanan kişileri niteler.

bir ukalayı şunlardan tanıyabiliriz:

1) her ortama girebilir.
zira bunların göt yalayıcısı çok olur. özellikle de the ukaladan yaşça daha küçükler.

2) yavşakça gülerler.
yersiz özgüvenleri asıl gülme şekillerine zarar vermiştir.

3) arkadaşları yoktur.
var ise kendi gibi biridir ve muhtemelen sidik yarıştırıyorlardır.

bu kısım sözlük yazarları için

4) herkesle taşak geçmeyi marifet sayarlar.
congrats the ukala! her boku sen biliyosun mnakoym.

5) zirvelerde en çok bunlar güler, niyeyse herkes bunları dinler.
bunu kendi evinizde de yapabilirsiniz. kıçınızı kaldırmadan tüm gün ekşi sözlük, uludağ sözlük okuyun gündeme hakim olun. araya da saçma sapan şahsi sikimsonizm manifestonuzun birkaç maddesini yerleştirin. hey! artık siz de bir ukalasınız.

biliyorum, sizin de bir the ukalanız var.
bilmediği konularda dalkavukluk yapan ve toplumun içinde çoğu zaman rezil olmasıyla tanınan insan tipi.
ARAPÇADAN DiLiMiZE GEÇMiŞ AMA BU DiLDE VE PEK ÇOK OSMANLICA METiNDE "AKıLLıLAR" DEMEK.
Genelde cimride olabiliyorlar.
bazen alınması gereken tavır.
Kendini akıllı ve bilgili sanan, bilgiçlik taslayan.
haklısın abi ben evde salona kuruyorum tenis masasını bundan sonra karşına geçip 'hani o terasda öğrencilerin önünde madara edip itin götüne soktuğun zavallı, madur, mazlum, 90 kilo olmuş öğretmen var ya, işte o benim' dicem abi.
(bkz: tanırım iyi çocuktur)
ukala, tanrının vermediği, taktığımız sıfat.

bazen de haksızlık.
zekidir, bildiğini bilendir. dili yumuşak, gözleri, bakışları sevecen. sevilir, hiç yoktan sevinmez. centilmen, ağır başlı. olur olmaz gülmez, sırıtmaz. elleri değil dudakları konuşur. ifrit olursunuz belki. her rastladığınız da ukala ne olacak.
(bkz: #14814669) sanırım yine @2 olmuştur.

sesli güldürmüştür.
akıl fukara olunca, fikir de ukala olur.
fazla konusmayinca insanlar tarafindan boyle sanilabiliyorsuniz. fazla konusmamaniz agir oldugunuza delalet ediyor halk arasinda cesitli cevrelerde. insani taniyip ukala denmesi tamam da karsindakini tanimadan ukala damgasini yapistirmak tespitte bulunanin fikirsizligi olsa gerek.
yaşıtına sen hiçbir şey bilmiyorsun, çocuksun, bir ben biliyorum imajı vermek için bir muhabbetin içine birsürü saçma sapan tavsiyemsi iğneleme sokan insana ukala denir, sözlük.ben bugün bunu gördüm.
Aah ah en sevdiğim. Bilir kişisin, her şeyin en güzelini sana sorsalar, o kurumun, sordukları sorunun cevabını en güzel senden başka kimse veremez. Anaiklopedi yazacak insansın da, kimse seni daha keşfedememiştir. En iyi baba sendedir, sadece senin annen, saçlarını süpürge etmiştir sana. Kadının en iyisini sen bilir, erkeğin armudunu da hep sen yersin. Burnundan kıl aldırmazsın, ama işte gözünün önündeki beygir gözlünü bir atabilsen de, küçük dağları ben yarattım kisvenin altından, içten içe çevrendeki insanlar için nasıl bir alay konusu olduğunu, başın sıkıştığında doğru düzgün bir insanın olmadığını anlasan. He canım he, allah seni özene bezene yaratmış.
Özgüveni olmasına rağmen özgüvenini destekleyecek bilgisi olmayan kişidir. Tüm kerameti bir şey bilmesi değil, bildiğini sanmasıdır.

Özgüveni yüksek kimseyle karıştırılmamalı.
Arapçada akıllı anlamına gelen akil sözcüğünün çoğuludur. Akıllılar, akıl sahibi olanlar manasındadır.
kafatası içinde beyin değilde kıvrımlı, iç içe solucanlar olduğunu siz bilirsiniz de; o kendisini mısır gevreği gibi nimetten! sayar.
Ben böyle insanlara Karadeniz şivesiyle üçela diyorum daha eğlenceli ve ağıza dolu dolu oturuyor. Kendini bilmez zırt pırt her bokolog şişko fareler üçeladır benim nazarımda.
(bkz: 0 0 7)
bilgiç kelimesinin eş anlamlısı.
gerçekte öyle olmadığı halde kendini akıllı sananlara denir.
Her şeyi bildiğini sanan uzak durulması gereken tip.