bugün

dersi bile doğru düzgün işlenilmeyen olay.
felsefe tarihidir. aristo'nun hayat hikayesini ezberleyince felsefe yapmayı öğrenmiyorsun.
arkadaşlar bizi allah yarattı öncelikle bunu bilmenizi istiyorum.
ayrıca haftaya da sure ezberleyeceğiz.
felsefe okuyup hiç beyninizi kasmayın.
ne gerek var?
neyse hangi surede kalmıştık?
Yapılır.
Felsefe bölümleri vardır.
Şahsımın da okumakta olduğu (bkz: ingiliz dili ve edebiyatı) bölümünde de felsefenin alası yapılır.
diplomalı işsiz diye geçer. fakat bu beyanı düşünmekten aciz orospu çocukları uydurmuştur. din felsefesinin kontrollüsü helaldir sadece.
pek anlaşılabilmiş bir alan değildir.
bkz. "ismail, felsefe yapma."
Türkiyede insan asla felsefi düşünemez. Düşünse bile sesli söylemez düşüncelerini. Aslında sadece felsefe değil bilim,sanat vs gibi şeylerde engellenir. Neden çünkü sanat'da heykel yasaktır. Bilimde din bazı deneyleri kısıtlamaktadır. Yada toplum olarak birbirimizi kısıtlamaktayız. Biz burda Seçim kavgası yaparken Adamlar Mars'da koloni kuruyor. Onlar yapar biz Mal gibi bakarız.
felsefeden anladığımız tek cümle; her yer her yerde.
maalesef olmayan felsefedir. saçma felsefe dersi yerine gençlere düşünmeyi öğretseler çok daha faydalı olabilirdi.
felsefe, hikmete aç insanlarin düşünerek ve sorgulayarak yaptiği bir haykiriştir. tabi bazilari hiçkirik olarak algiliyor. onlara aciyorum. SORGULAMAK, ÖNYARGILI OLUNURSA HiÇBiR iŞE YARAMAZ. DÜRÜSTÇE SORGULAMAK GEREKiR.
bir felsefe öğretmeni olarak söylüyorum, türkiye'de felsefe sadece ygs-lys'de çıkacak sorulardan ibarettir...
nihat doğandan öteye gidilememiştir.
ÜLKEMiZDE BASI KESiMLER TARAFINDAN NEDENSE iSLAM iLE ÖZDEŞLEŞTiRiLEMiYOR. oysa ki benim gibi düşünerek, sorgulayarak, bilimsel düşünen birçok müslüman var.
Turabi çamkıran'dan ilerisine gidilememiştir. Atasözleri ve deyimleri carpe diem felsefesini birbirine karıştırmasıyla birlikte ülkemizde üstadı nihat doğan ile felsefeyi bok etmişlerdir.
Bu işle uğraşanlara ateist diye çamur atılan branş türü.
''edip yüksel'in videolarından öğrendiği lafları burada kopyala yapıştır yapmak da değildir felsefe.

dine aklı, mantığı, sorgulamayı, düşünmeyi, algıları teslim etmektir dindar olmak demek.

dindar olmak demek felsefe demek değildir. kendi dini ideolojiniz için propaganda aleti yapabilirsiniz. hürsünüz. ama bu değildir. felsefe sadece sorgulamak, soru sormaktır.
'' dediklerimden edip yüksel'i nasıl çıkarttın? gerçekten anlamadım. Ben edip yüksel'in müriti değilim. tabi sizin zihniniz alışmış böyle şeyler. ben müslümanım ve felsefi düşünerek, felsefi kitaplar okuyarak islam ı seçtim. yaa abi ben seni neden ciddiye alıyorum ki neyse '' dindar olmak demek felsefe demek değildir.'' bu cümleyi kuran insan ciddiye alınır mı? soru sorarak islam ı seçen birçok insan var. siz herkesi kendiniz gibi inanmamaya programlayanlardan mı zannediyorsunuz? dürüstçe sorgulamak var.. o var. okuduğum felsefi kitapları sen okudun mu? senin o arkadaşının ideolojisini bile ondan daha iyi biliyorum. zira ben de o yollardan geçtim. Lakin dürüstçe sorgulamıyordum. neyse ki sorgulayına doğruyu bulduğumu düşünüyorum.
felsefe, felsefe diyenler felsefenin 'f' sinden bile anlamadığı halde önyargıları ve yobazlığıyla olaylara dar kafalı bakabiliyor. ben edip yüksel'in müriti falan değilim. ancak islami görüşleri mantıklı. sizin bizim gibi müslümanları tahammül edememeniz açık. o kadar gafilsiniz ki ne dediğinizi bile bilmiyorsunuz. ben ne zaman edip yüksel'den kopyala yapıştır yapmadığımı söyledim. efe aydal'dan bahsediyorsan, e karpuza karpuz demeyelim mi? efe aydal ancak ergenleri kandırabilir * kendisi islam a değil, halk arasında uydurulan dine tepki koymuş. siyasi nedenleri de var. akp vs. nyse müriti değilim diyorum. anlamıyorsunuz. belli ki edip yüksel'in de görüşlerini bilmiyorsunuz. siz ancak efe aydal gibi tepkisel ve ırkçı bir ateisti takip eden bir müritsiniz * hah işte asıl mürit size denir.
Tanrı Allah.
yapanlarının biki elin parmağını geçmediği hede.

neden mi? şöyle ki;

bi kere ihtiyaçlar hiyerarşisine göre felsefe yapabilmen için yaşam standartlarının çok yüksek olması ve felsefeye gelene kadar tüm ihtiyaçlarının kusursuz karşılanması gerekir. Türkiyede öyle mi? hayır.

Tut ki öyle, tut ki tüm ihtiyaçların karşılanıyor peki başkalarını kendisi kadar önemseye, dahası karşlılıksız birşeyler yapan, çıkar amacı güdmeyen, kendini gerçekten tanıyan kısaca "kendini gerçekleştiren" ve "sorgulayan" kaç kişi var.

tut ki bunlar da var. peki bu kişinin "humanist" tavırlarına ya da "sorgulayan" kişiliğine destek olacak, en azından köstek olmayacak kaç kişi var?

hal böyle olunca, gerçekten felsefe yapan kişiler iki elin parmağını geçmez oluyor evet.

ha, zaten biz temel ihtiyaçlarımızı (karnımızı doyurma, barınak, sevme-sevilme) zor karşılıyoruz, o yüzden dert etmesin sevgili devlet büyüklerimiz. Bizden kolay kolay felsefe yapan çıkmaz.
biliyormusun ben geceleri hep düşünürüm pek kimse de bilmez yaniyle başlar,hadi gel felsefe yapalımla devam eder,akrabarla felsefe yapmıyorum yeaa ile biter.
bir müslüman asla kimseyi putlaştırıp izleyemez. allah'ın yanına kimseyi ortak koşamaz. kur'an'ı izleyen özgür bir mümin olur. o yüzden kimsenin takipçisi değilim * kur'an'a inanan bir müslümanım. haa edip yüksel'i seviyorum o ayrı. caner taslaman'ı da seviyorum. çünkü dini görüşleri benim görüşlerime çok yakın. kur'an'ı temel kaynak olarak görüyoruz. neyse. sizin de kur'an'ı izleyen özgür bir mümin olmanız dileğiyle.
'' inançlarda iddia olduğuna göre değerlendirilmeli. benim yaptığım bu.'' hahahahah evet, evet bu. kesin öyledir. bir git işine. gerçekten klavye tuşuna basmak bile sizin için fazla.
son bir tavsiye: objektiflikten uzak, önyargılı kimse ve deneycilik... biraz düşün derim babam. yaz babam, sen yaz. evet, sen yaz.
Bir felsefe mezunu asker olmuştu.okulda aldığı eğitimle mesleğini nasıl bağdaştıracak merak ediyorum.
kimse edip yüksel'i izlemiyor. Edip yüksel bizzat birisini izlemenin, mukallid olmanın kur'an'a göre yanlış olduğunu söylemiştir. tutturmuşlar bir edip yüksel * la bu adam size ne etti * benim edip yüksel ile tek alakam ikimizinde kur'an'a inanan bir müslüman olması. dahası yok canım benim. bak valla yok. ha senin gerçek bir deneyci, bilimsel düşünen bir insan olduğunu düşünmüyorum. ama sana saygı duyuyorum. haa bir de soru sormayı, sorgulamayı ama dürüst sorgulamayı seven biri olarak kimsenin, hiçbir düşüncenin esiri olmayın derim. ve önyargılarınızdan kurtulun * neyse selam, bu kadar yeter.