bugün

yeri geldiğinde devleşen; bazı zamanlar ise yaptıkları inanılmaz hataları telafi etmek için daha da devleşmek zorunda kalan gurur tablomuz.
bu kadar yetenekli oyuncuya rağmen yeteri kadar verim alamadığımızdır.
ersan kadar yetenekli çocuğu gerektiği kadar kullanamıyoruz,
kerem tunçeri ve hidayet'in performansları çok düşük,
emir çok güzel oynuyor fakat bazen fazlasıyla bireysel takılıyor bu da bi fayda getirmiyor,
ender arslan bazen çok aceleci davranıyor.
kendimiz gibi oynasak yenemeyeceğimiz takım yok, bi şeyler yanlış ama ne?
yanlışım varsa düzeltin tabii ama 2001 yılına kadar milli takımdan madalya beklenmiyordu. zamanında erman kunter' in ektiği tohumların meyvelerini aydın örs toplamaya başlamış ve 2001 yılında madalya hedefini koymuştur takıma. o tarihten sonraki tüm turnuvalarda da milli takımın başarısı beklenen sonuç olurken, başarısızlıkları ise sürpriz olarak karşılanmıştır. demek istediğim daha yeni bir oluşumdur milli takım. bu kadar genç ve yetenekli oyuncuların olması ve üstelik devamının da gelmesi bu oluşumun ne kadar doğru olduğunun kanıtıdır.
oynanan maçlarda -polonya hariç- hep iyi bir performans göstermiştir takımımız. mağlubiyeti olmayan fransa' ya ve ev sahibi litvanya' ya son topta kaybetmiştir. tabii ki eleştirelim zira eleştirilecek çok yeri de var takımın ama umutsuz da olmayalım. orhun ene' nin performansı her ne akdar beni de tatmin etmemiş olsa da yine de bir turnuva ile harcamayalım biraz daha şans tanıyalım.
bu entrye ise sonuna kadar katılıyorum o ayrı; (bkz: #13071534)
(bkz: 12 balon adam)
(bkz: 12 dev adamın abartılmış bir balon olması)
bu gün yüksek ihtimalle eurobasket 2011'e veda edecek takımdır. hatta veda etmesini istediğim takımdır. başka takımların performanslarıyla tur atlarken izleyici fıtık oluyor ekranın başında. iyi de oynamıyor takım. onlar elensin biz de sinir harbi yaşamayalım artık ekran başında.

bir takım dünya ikinciliğinden sonra neden bu kadar kötü bir turnuva geçirir? dünya şampiyonasında diğer takımların yıldızları olmadığı için mi? e ispanya'yı gasol'le yendik, polonya'da gortat yok, lampe yok ama yenildik. aslında durumun dünya şampiyonasından farkı bizim yıldızlarımızın artık yıldızlığı istememeleri galiba.

hidayet türkoğlu'yla başlamak gerek sorgulamaya. dünya şampiyonasında en iyi beşe seçildikten bir sene sonra bu kadar rezilleri oynaması ilginç gelebilir. ancak hidayet'in düşüşü toronto raptors'tan aldığı kocaman kontratla birlikte başladı. "sisteme uyamadı" gibi şeyler söylense de kendisine göre uyarlanmış olan suns ve ardından gelen yeni magic macerasında da varlık gösteremeyince hidayet'in kontratı alıp da yatan oyuncular kervanına katıldığı iyice görülecekti. keza nasıl bir lider olduğunu da eurobasket 2009'da anladık. şampiyonaya çok çok iyi başlayan milli takımımız aldığı ilk yenilgide kendisini doğrudan salmış (bu seneki polonya maçını kaybediş sebebimiz) ve finalist ikiliyi yendiği turnuvayı çok kötü bir yerde noktalamıştı.

ardından sene 2010 ve hidayet türkoğlu çok kötü bir toront raptors macerasını geride bırakmış, yaz içinde suns'a takas olmuş. dünya şampiyonasından önceki maçlarda o kadar kötü bir oyun ortaya koydu ki milli takım beklentiler sıfırdı. ancak turnuvanın başından sonuna kadar enfes bir oyunla son iki maç dışında rakiplerini eze eze gitti türkiye. hidayet türkoğlu da enfes oynuyordu ancak bunun nedeni de slovenya maçından sonra belli olmuştu. hidayet türkoğlu milli takımı dahi bir kazanç kapısı olarak görüyor ve tarihimizin en büyük başarılarından birini yaşadıktan 5 dakika sonra "maddi manevi destek bekliyoruz" diyebiliyor, prim koparmak için başbakana yalakalık yapabiliyordu. türkolu ve arkadaşlarına türk spor tarihindeki en büyük primlerden biri dağıtılınca türkoğlu'nun da kasacak bir şeyi kalmamıştı. yine bütün bir sene yattı ve eurobasket 2011'de de tek yaptığı topu alıp iki adım ileri bir adım geri atıp şut atmak. arada hareket edesi geliyor, gelince de iyi işler yapıyor. ancak bunu yapası gelmiyor bir türlü. işte yıldız, işte lider, işte milli takım tarihimizin en karaktersiz kaptanı.

edit: hidayet beni eksileyeceğine çık bu gün topunu oyna.
bu sene şımarmış olan takımdır. görüldü ki bu sene bir hiçler, buraya kadar gelmiş olmamız bile mucize.
teknik direktör bogdan'ın eksikliği bariz hissedilmekte,nba oyuncumuz semih erden'in yeri de pek doldurulmuş deil hani.
son maçımız olan almanya maçında da çileden çıktığımı belirtmeden geçemicem, ömer aşık olmasa sayı bulamıyorduk, adamlar sokakta oynuyor sanki nasıl bir yüzdeyle oynuyoruz ki hiçbir attıklarını potaya sokamıyor öküzler.
ersan da formdan düşmüş sanki, bu kadar isteksiz de oynanmaz arkadaş.
kötü bir milli takım değildir. kötü hücum ettikleri ama yine de kaybettikleri her maçı kazanabilecekleri bir turnuvayı kapattılar. ki polonya hariç hangi takımı her seferinde yenebilirdik ki. kötü bir coach'u vardır orası kesin. ama erman kunter, ergin ataman ve oktay mahmuti, turgay demirel'den veto yemiş durumdayken oraya kimi getirebiliriz bilemiyorum.

ayrıca gelecek için de telaşa hiç gerek yok. kerem tunçeri, ömer onan, hidayet türkoğlu ve kerem gönlüm'ün yerlerini çok daha iyileriyle dolduracağız. 2 sene sonra bu kadronun içine gerçekten üst düzey olarak şu altta sayacağım oyuncular gelecek;

kenan sipahi
james metecan birsen
cedi osman
furkan aldemir
can mutaf
şafak edge
erbil eroğlu
burakcan yıldızlı
deniz kılıçlı
birkan batuk
ilkan karaman
tayfun erülkü

ve 5 sene sonra

okben ulubay

ki bu saydığım isimlerden 2-3 tanesi hariç hepsi çok çok üst düzey oyuncular olacaklar. özellikle kenan sipahi, james metecan birsen, cedi osman ve burakcan yıldızlı çok çok büyük yıldız adayları.
avrupa şampiyonasında finallere kalamayarak beni şaşırtmamış sporcu topluluğu. * ** *
hayır anlamıyorum. ulan serbest atışlarda biraz şansımız yaver gitse, biraz iyi olsak bugün hem almanya'yı hem sırbistan'ı yenmiş olacaktık. ha eğer sorarsan çok bi sikim anladığım yok sadece gördüğümü söylüyorum. neden bu saçma sapan yüklenmeler, yok neymiş orhun ene'nin saçma sapan son top oyunu zart zurt falan filan. o son top girseydi ne yapacaktın artist...
2013 avrupa şampiyonası aday kadrosu açıklanmıştır;

cenk akyol
doğuş balbay
dusan cantekin
gökhan şirin
sinan güler
ibrahim yıldırım
izzet türkyılmaz
barış hersek
serhat çetin
emir preldzic
ender arslan
furkan aldemir
göksenin köksal
sertaç şanlı
can maxim mutaf
birkan batuk
ilkan karaman
semih erden
enes kanter

takım kaptanı da ender arslan seçilmiştir.
açıklanan aday kadrosuyla bir kerem tunçeri, bir hidayet türkoğlu, bir ömer onan, bir kerem gönlüm, bir ömer aşık, bir ersan ilyasova'sız milli takım mı olur dedirtmiştir. tabi bu da onların tercihi, diyecek sözümüz yok ama onlarla heyecanlansak, onların basketleriyle sevinsek, serbest atışları her kaçırdıklarında kızıp üzülsek fena mı olurdu? ama her şeye rağmen kalbimiz sizinle. yanlış anlaşılsın da istemem tabiki bu kadro da harika işler başarabilir ancak diğerlerinin yeri bambaşka. ayrıca ntv'nin yapacağı reklamlarda hidayetin olmaması onlar için çok büyük bir eksiklik olacaktır.
son saniyede yine maçı vermişlerdir.

82-83 italya'ya yenilmiştir.
2010 yılından itibaren ortalarda görülmeyen takım. o yıl için de ev sahibi olduğumuz için başarılı olduğumuz gerçeği de vardır. ve o yılki takım ruhu kaybedilmiştir.
Sanirim yeni koçu ettore messina olmuş.

Neden erman kunter takımın başına getirilmiyor anlamıyorum. Beşiktaş' in kısıtlı kadrosuyla neler yaptığı ortada adamın.
26 yıl sonra akdeniz oyunları şampiyonu olmuştur an itibariyle.
final maçında sırbistan ı farklı mağlup ederek akdeniz oyunlarında altın madalya kazanan takım.
eleştirilmesi gereken gerekli yüklemeyi yapamayan, takımın motivasyonunu yükseğe çekemeyen ve abuk subuk karar veren teknik ekiptir, tanjeviç'tir. hidayet'e sallamayı da bırakın artık adam kaç yaşına geldi, kötü olduğunda adamı zorla oynatıyorlar hala, kendi suçu mu bu?
geleceği şu resimde görülebilir.

görsel
ben anlamıyorum arkadaş basketten anlayan abiler bilgilendirsin lütfen.

bu u17 ve u20 takımları şampiyon olmadılar mı? neden biz hala götünün kılları kadayıf olmuş kerem tunçeriyle oyun kuramayan ender arslan a, pota altında arkası boş olsa bile ezbere fake atmaya alışmış oğuz savaş tan sayı bekliyoruz.

al okben ulubayı, al berk ibrahim uğurluyu, al egemen güveni yeminle daha çok iş yapar bu kazmalardan.
abd karşısında ettiği mücadeleyle, sonuç mağlubiyette olsa yüzleri güldüren milli takım.

beklentiyi tavan yaptınız beyler, hep destek tam destek!
yeterince desteklenmeyen milli takımımız.en son dünya şampiyonasında gördüğü ilginin çeyreği gösterilmiyor şu turnuvada.evet, bu turnuvanın türkiye'de olmaması da bunun nedenleri arasında, kadro seçiminin tartışılırlığı da öyle ama asıl sebep bunlardan biri değil.

asıl sebep galatasaray'ın koçunun milli takımın başına geçmiş olması.bu fenerbahçe galatasaray ezeli rezaleti futbolcuları sanki yeterince çirkeflik yaparak futbolumuza zarar vermiyormuş gibi bir de son birkaç senede basketbol şubelerinin güçlenmesiyle oraya da çirkefliklerini sıçrattılar.

ünal aysalınızın da, mahmut uslunuzun da, melonuzun volkanınızın da ta amk.sıçtınız türk sporunun içine, bir yararınız varsa iki zararınız var.
gergin ataman ile bir başarı yakalaması zor olan takım. evet.
savunma takımi olarak katılacagımız bir turnuva izleyecegimiz takım. resmen dış atışa bağlıyız diyebilirim muhammed ali dixon ve melih mahmutoğlu olmasa yokuz hücumda ama. ömer aşık'ın eksikligi hissedilmektedir takımda uzun diyebilecegim adam yok fbliyim ama oguz semih ve furkani ben bu kategoriye alamam. biz savunma oyunu oynuyoruz ispanya ve italya ofansif oynuyor ilginc maclar izlettirecek milli takımımız.
önceki yıllara oranla görece daha az "isimli" bir kadroya rağme ilk maçı itibariyle resmen basketbol dersi vermekte olan takımımızdır. hem de italya gibi bir takıma karşı. en azından 2. periyota kadar durum bu şekilde. nazar değmesin, çok zor bir gruba düşmüştür ama olur da şu ölüm grubunu ilk üçte falan tamamlayabilirse off ki ne of.
Son yılların en kötü kadrosudur. Evet.