bugün

(bkz: kıçı yere yakın olandan korkacaksın)
2 metrenin altındadır.
ortalamayı ben düşürüyorum herhalde 67.71 inç.
12,5 falan .
189 cm ile çıtayı tekrar yukarı çektiğim ortalama. evet.
tartışmasız ortalama 1.80 dir. 1.90 çok rastlanmasa da 1.89 luk türk yiğitleri bol miktarda bulunur.
çok fazla kafaya takılmaması gereken aritmatik ortalamadır. devede de boy var, ne halta yarıyor.
bir buçuk hobittir.
190 boyumla avrupai bir hava kattigim ortalama.
çük kadar boyumla ve türlü türlü huyumla hırpaladığım ortalama.
tam bir şey söylenemez. genetik yapıya bağlı biraz.
1.55 cm ile 1.65 cm olan kızların boylarıyla orantılı olarak 1.70 cm ile 1.80 cm arasında değişen boy oranlarıdır, kızların boy oranlarına göre idealdir ancak yeni nesilin fazla gelişmiş olmasından ötürü kendimize gönül rahatlılığıyla tıfıl diyebilirimiz. *
türk erkeklerinin çok da umrunda olmayan ortalamadır. daha çok farklı yerlerinin uzunluğunun ortalamaları ilgilerini çeker.
1,70 falan olsa gerek. bi de utanmadan kızların boylarına laf ederler.
1.74 dür.
Tahmini olarak 1.75 civarıdır. Hiçbirimiz selvi boylu değiliz açıkçası.
Çan eğrisinin altında kaldığım ortalamadır. Reenkarnasyonda geçeriz inşallah.
türk erkekleri 1.70-80 arası boylardadır genelde. dünyayla kıyaslayacak olursak da orta boylardayız diyebiliriz.

ancak özellikle 90lardan itibaren bebek mamaları ve vitaminlerinin kalitesinin artması, sağlık alanındaki olumlu gelişmeler ve takviyeler türk erkeğinin boyunu yavaş yavaş uzuna doğru çevirmeye başlamıştır. %80'i genetik faktörlere dayalı olan boy uzamasının geri kalan %20'lik kısmını belirleyen beslenme, yeterli kalsiyum ve vitamin alımı, sportif faaliyetler gibi nedenler boy uzama hızımızı arttırmaktadır. hele geçen bir lisenin önünden geçiyorum. nerdeyse 1.80'in altında adam yoktu. olanlarda 1-75'ler civarındaydı.

en basitinden bizim akrabalar arasında 1.75'in üstünde pek adam yoktur ancak ailem sağolsun beni küçükken ananeme emanet ederlerdi bakması için. o da sağolsun ağzıma zorla lor peynirlerini, cici bebeleri, yumurtaları, balık yağlarını tıka allah tıkardı. o günleri anımsıyorum az çok. özellikle ananemin ağzıma zorla tıkadığı yiyecekleri unutamıyorum. hele o tatsız tuzsuz lor peynirlerini yememek için çok diretirdim, hatırlıyorum.

sonrasında ise yaramaz ve hiperaktif bir çocuk olduğumdan durulmam için ailem beni yüzmeye vermişti. başlangıçta çok zorlansam da sonradan sevdim ve düzenli aralıklarla devam ettim yüzmeye. sonrada 1.75'in üstünde çok kimsenin olmadığı yakın çevremden 1.86lık ben çıktım efendim. tabiki genetik faktörler de etkili olmuştur ancak işin bir kısmı da beslenme, takviye ve sportif faaliyetler cidden. dolayısıyla genç neslimizin boyu istenildiği takdirde 1.80lere doğru çekilebilir. ben buna inanıyorum.

zaten yeni nesil gençlerin boyu da genelde ortalamanın üzerinde. özellikle liselerin önünden geçince bu potansiyel anlaşılıyor. ancak türk erkeklerindeki bu büyümenin türk kızlarında aynı oranda neden olmadığı da bir diğer merak edilesi gelişmedir. acaba yeteri kadar beslenmeye önem vermiyorlar veya sportif faaliyetlere katılmıyorlarda o nedenle mi...
1.70.dir
Ben bir kiz olarak 1.75im ve turk erkeklerin boy ortalamasi 1.72-73 civarlarinda hayat bazen topuklu ayakkabi giyememek kadar zor bayanlar.
175'dir.
Biryetmişten yukarı.
13 santimetre.
180cm biri olarak kendimi bazen uzun bazen ise ortalama uzunlukta hissediyorum. bazen kullandığım toplu taşımada en uzun kişi, bazense ortalama uzunlukta oluyorum. (evet toplu taşımalarda boyumu diğer insanlarla karşılaştırıyorum.)
bu yüzden söyleyebilirim ki ortalama 176 cm dir.
tüik 1.73 diyor ama bence tamamen sallamasyon. yeni nesil hep insan azmanı gibi, ortalamanın en az bir 5 cm yükselmiş olması lazım.