bugün

gayet olası bir durumdur.
(bkz: stockholm sendromu)
adamlığın hasıdır. burası türkiye kardeş. kenya milliyetçisi olacak halin yok.
var öyle bir dünya.

şimdi, tr'de ve ülke dışında yaşayan en az 2 milyon tuncelili olduğunu varsayarsak, bunların hepsinin aynı ideolojiden olduğunu nasıl kanıtlayabiliriz?
tuncelili halkın büyük çoğunluğu türktür çoğu sonradan kürtleşmiştir.
tunceli laikliğin ve atatürkçülüğün kalelerinden biridir ama özellikle "pkk"nın etkisiyle ve devletin önemsememesiyle bu bölgenin şimdiki durumu eskisinden parlak olmasa da hala doğuda "atatürk"ün izinde olan ender hatta tek şehirdir.. bu yüzden burdan gerçek türk milliyetçileri çıkması olasıdır
kamer genç, kemal kılıçdaroğlu gibi..
bir diyer ilginç nokta bu bölgeden çok şehit haberi gelmektedir.
bölgede 90.000 insan yaşarken ve bunların hepsi tuncelili değilken, dünyada 2 milyon tuncelilinin yaşadığı yadsınamaz bir gerçekken, bölgede çıkan şehit haberlerinin hepsinin tuncelililerin üzerine atılması, mantıksal ve vicdani açıdan açıklanamaz.

ha dersin ki, ister milliyetçi olsun, ister atatürkçü. tuncelililerden nefret ediyorum! bunu anlarım ve saygı duyarım. kimse kimseyi sevmek zorunda değildir!
(bkz: benim de kürt arkadaşlarım var)
(bkz: diyarbakırlı olup türk milliyetçisi olmak)
(bkz: ziya gökalp)
brezilya da buz hokeyi oynamak gibidir.
aslında gayet normal olması gerekirken pek rastlanan bir olay değildir.
saçmalamaktır.
Türkiye yaşayıp Türk milliyetçisi olmak sıradan ve güzel olduğu kadar zor bi durumdur.
1977 belediye seçimlerinde %33 oy alıp belediye başkanı olan ve 1979 yılında öldürülen mhp'li hikmet tekin düşünüldüğünde normal karşılanması gereken bir durumdur. zira bu memlekette tarihi bildiğini zannedenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.
benim arkadaşım dersimliyim türk milliyetçisi ve türk sosyalisttiyim ve şehrin bir çoğu kızıl milliyetçidir.
tuncelide 6'okun 6 taneside yerinde durmakta allahıma bin şükürler olsun en sevdikleri okta milliyetçilik okudur.
öyle tanıdıklarım var. Bizden daha milliyetçiler.
dersim öyle bir coğrafyadır ki ermeni, kürt , türk , zaza bir arada yaşamıştır. hala da yaşıyorlardır. kaynaşmışlardır. o nedenle kesin bir milliyet iddia edilebilecek bir coğrafya değildir. herkes kendini ne hissediyorsa odur. ancak 38 katliamını yapan zihniyetin türk milliyetçiliği olduğu göz önüne alınırsa , bir dersimlinin türk milliyetçisi olması bana tuhaf geliyor. ki ben değilim. ama isteyen olabilir. saygı
asıl boş konuşan bu entryi açanlar biz kızılbaşlar şah ismailin sözünden ne zaman çıkar olduk kürt islam ayaklanmasını bastıran bizlerdik sevin yoldaş atatürkü.
Tuncelili olan belki Türk milliyetçisi olabilir, Tunceli'nin asıl adının Dersim olduğunu bilenler Türk milliyetçisi olamaz.
(bkz: ben)
evet, ben tunceliliyim ve türk milliyetçisiyim. hatta ve hatta türk ırkçısıyım. sizin deyiminizle kafatasçı yani.

örnekleyerek anlatacağım.
"bütün artvinliler sosyalisttir" gibi bir önerme ne kadar doğrudur? evet, artvin'in hopa ilçesi türkiye'de solun en güçlü olduğu yerlerden biridir. ancak artvin'in farklı bölgelerinden olup da, türkçü olan insanlar da tanıyorum ben.

buradaki sorun ne biliyor musunuz? senelerdir "tunceli" deyince insanların kafasında oluşan yanlış algı. ben burada "bütün tuncelililer kürttür, teröristir zıhahaha" diyen şahıslara kızmıyorum dikkat ederseniz. insanlarda bu algının oluşmasına sebebiyet veren parazitleredir benim kinim.
zaten çok da düşündüğünüz gibi olmadığını tunceli'ye gidince anlarsınız.

evet, tunceli'de hâlen çok orospu çocuğu vardır. tarihi deneyimlerden de yararlanacak olursak bu orospu çocuklarının başını seyit rıza çeker tabi.

kürtler ve zazalar, tunceli'de haddi hesabı olmayacak derecede büyük türkmen katliamları yapmışlardır. yanlış anlamayın, şimdi ağızlarından "dersim" lafını düşürmeyen, "atatürk bizi katletti ühühühü" diye zırlayan maymuncuklardan bahsediyorum. *
inanılmaz derecede türkmen kanı dökmüşlerdir. her gördükleri türk askerini vurmuş, memurları katletmiş, türkmen ağalarını ve aşiret reislerini de şehit etmişlerdir. zamanında benim büyük dedem de bu kanlı katliamların mağdurlarından biri olmuş, şehit düşmüştür. ne bileyim, "dersim katliamı" diye bir şey duyunca aklıma aliboğazı'nda pusuya düşürülen mehmetçikler, kurşuna dizilen memurlar falan geliyor sadece. sizin aklına ne geliyor umurumda değil. tabi bu saydıklarım sadece dersim isyanı dediğimiz olayın esnasında. bölgede türkmenlere uygulanan soykırım asırlar öncesine uzanmaktadır.

osmanlı'nın zaten mezhepsel mevzulardan dolayı yüz çevirdiği bu türkmen aşiretlerinin bazıları bu kadar baskıya, yıldırmaya, katliama dayanamamış ve pes etmişlerdir. çareyi onlara benzemekle, onlar gibi konuşup onlar gibi davranmakta bulmuşlardır. bu yüzden bazı türkmen aşiretleri kendi aralarında kürtçe konuşmaya başlamışlardır. yüzyıllar sonra ise kendi benliklerini iyice unutup kürtleşmişlerdir.
o yüzden, bugün "tunceli kürt şehridir" zart zurt deyip kendilerini yırtan arkadaşlara kötü bir haberim var. tunceli'de kendini kürt olarak tanımlayanların bir bölümü kürtleşmiş türkmenlerdir. o kürt nüfusu diye diye kıçınızı yırttığınız popülasyondan bahsediyorum işte.
- biri asimilasyoncu mu dedi?

dersim isyanı diye adlandırılan kürtçü ayaklanma bugün bazı dallamalar tarafından bütün alevilere yıkılmaya çalışılmaktadır. evet, tunceli'de kürt ve zazaların çoğu alevi olduğunu iddia eder.
-iddia eder diyorum, çünkü alevilik göktanrı inancı ile şii islam'ın sentezlenmesinden oluşan bir türk mezhebidir. türk ırkından olmayan birinin alevi olması gülünçtür. neyse, heveslerini daha fazla kırmayalım *-
ancak istatistiklere baktığımızda, türkiye'de en az 15 milyon alevi mezhebinden insan var. bunların 14 milyonu falan türkmen. yani türk oğlu türk. alevi olduğunu iddia eden ve kürt ve zazalardan oluşan 1 milyonluk kısım ise dediğim gibi genelde tunceli ve komşusu illerde yaşıyor yahut ora menşeili.

dersim harekâtı dediğimiz harekât da, o bölgede katledilen türkmenleri kurtarmak için, cennetmekân mustafa kemal paşa tarafından yaptırılmıştır. eğer bu harekât olmasaydı, ne bileyim şimdiki hükümet gibi diyalog zart zurt yoluna falan gidilseydi, bölgede bir tane türk kalmayacaktı. o yüzden ben tuncelili bir türk olarak atatürkçüyüm ve atama sonuna kadar minnettarım. ben dedemden ninemden de böyle öğrendim. onlar da her seferinde büyükleri tarafından kendilerine aktarılan anıları sanki o anın acısını yaşarmışcasına anımsar, "allah kemal paşa'dan razı olsun" derler.

şimdi kesin "neden dersim demiyorsun da tunceli diyorsun" diyenler de çıkar. dersim hiçbir zaman bir vilayetin adı olmadı ki! dersim, bir bölgeyi adlandırmak için kullanıldı eskiden. bu bölge içinde şimdiki tunceli, elazığ ve erzincan'ın bir kısmı da vardı. dersim denmesinin sebebi de bölgede zengin gümüş yataklarının bulunmasıydı -ki, dersim kürtçe değil, farsça gümüş kapısı demektir.

söyleyeceklerim bu kadar. anlayan anlar, anlamayan... -neyse onu sonra düşünürüz.

edit: imlâ
Olasıdır.
olabilir, doğunun hepsi k*rtlerden oluşmuyor.

aha buyrun,

(bkz: hikmet tekin)
adam gibi adamdır. aslını inkar etmez.