1. ?.
  fiilen var olan, vatan kurtaran lider edasıyla yaptığı kısır, bilinen sloganlarla ve popülizmle doldurulmuş konuşmalarıyla ünlü, iktidarsız muhteris lideriyle *, kuruluşu epeyi karışık televizyonuyla *, seçim programlarıyla *, kendisi düzenlemese de liderinin bir biçimde burnunu soktuğu mitinglerle * artık yaşamımızda olan, yakında ya bağımsız bir hükmi şahsiyet haline gelecek ya da farklı partilerin içinde gizli kanatlar olarak varlığını bir süre daha sürdürecek yeni partimiz; hayırlı, uğurlu olsun.

  bağımsızların zaten guinnes rekorlar kitabına girmek için uzatmaya hazırlandığı seçim pusulasına, çok uzamasın diye bu parti eklenmedi ama listede mevcut bir kaç partiyle dirsek temasında; cumhuriyet mitinglerindeki kalabalığı, kendi bindirilmiş kıtası saydığı ve çevreye de televizyonuyla öyle sunmaya çabaladığı için, kötü montajlanmış tek perdelik televizyon balonu, ilk seçimde doğal olarak ve makul biçimde patlayacaktır.
  2 -6 ... nuhungemisi
 2. ?.
  kısaltmasıyla adeta bütünleşen parti.

  "töp" (yumuşak o ile)
  7 -2 ... arjen robben
 3. ?.
  (bkz: top)
  1 -2 ... sen bana bu diyemezsin
 4. ?.
  kısa adı töp olduğu varsayılan, lideri * ve televizyonu * olan, seçimlerde yenilgiye uğramış garip partimsi; iktidarsız muhteris lideri yenilgiyi chp'nin üstüne yüklemeye seçim ekranından başlamıştır; şöyle ki:

  - chp ve mhp koalisyonunu çok yakın görüyorum (u: seçim bitmiş oylar sayılıyor)
  - ...
  - bu gelen sonuçlara inanmıyorum
  - ...
  - doğudan gelen oylar böyle gösteriyor, yoksa... değişmesi gerek...
  - ...
  - galiba böyle gidecek...
  - ...
  - ...
  - bunun sorumlusu chp... adamlar mahalle mahalle, kapı kapı çalışıyor... bunlar yok. tepede bir grup olmuşlar, tabana inemiyorlar, inmek lazım, belli ki.

  seçim akşamı hüzünlü komedi karışımı bu tür cümlelere ön ayak olmuş partimsidir;

  (bkz: partisi yenilince yenilmiş sayılan partimsi)
  2 -4 ... nuhungemisi
 5. ?.
  şimdilerde zafer üskül'ün akılcı bir anayasa yaklaşımından * yeni bir atilla yayla meydan muharebesi yaratmaya çalışan sanal partimsi.
  1 -2 ... nuhungemisi
 6. ?.
  yüzde 0,000001 civarında oy alarak beklentileri aşacağını düşündüğüm doğum günü partisi.
  2 -2 ... kutt
 7. ?.
  olsa keske, laiklik, demokrasi, insan haklari, sol zihniyeti dolayisiyla memleket korunsa, bir kalkan görevi görse.
  yolsuzluklar bonusu olur, keza laikler yolsuzluk yapmaz asla.
  1 -1 ... alchemist
 8. 1.
  "şimdi baharı bekliyoruz. mart sonlarına doğru baharda tomurcukların patlaması gibi biz de patlarız." denilerek kurulum sinyali verilmis partidir..

  dogan medya grubu baskani iken sinyal verip kanalturk'u kurmustu..tam solluyordu ki karsi seritten rtuk karsisina cikiverdi..simdi parti icin sinyal veriyor..artik bu sinyalle koseyi doner..
  1 -1 ... el menzile beynel menzileteyn
 9. 2.
  montajlanırken filmin arasında bir adet ergenekon karesi unutulmuş, bu nedenle de kirli çamaşırları ortaya dökülme tehlikesi yaşayan siyasi partimsi oluşum.

  şu an genel merkezini hapishaneye taşımış ve geçici bir adres değişikliği yapmıştır. onun sahtekarlık çarkına tüm yaşananlara rağmen hala içtenlikle inananların var olması ise sadece "kişilerin ya da partilerin ne olduğu değil, nasıl kavrandığı önemlidir" tezini güçlendiriyor.
  -1 ... nuhungemisi