1. 1.
  denizli'nin 40 km. kuzeyindeki buyuk menderes akarsuyu ile yenicekent kasabasi arasindaki bolgede bulunan antik kenttir. Bergama kralligi tarafindan kuruldugu tahmin edilen kent, ticaret merkezi idi.
  ... radament
 2. 2.
  tirebolu isminin kaynağı olan üç kent anlamına gelen söz.

  Tirebolu adi, üç sehir demek olan Tripolis'ten gelmiştir. Sehir bu adı; yan yana bulunan üç çikinti yahut burun üzerinde ve onların arkasinda kurulmus olmasindan dolayı almistir.

  Tirebolu, Tripolis seklinde ilk defa MS. I. yüzyilda yazilmis olan Pliny'in Natura History adli eserinde kaydedilmistir. * *
  ... portakalli irish cream
 3. 3.
  yunanlı tripod.
  1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 4. 4.
  Denizli il merkezinin 40 km. kuzeyinde yer alır. Buldan ilçesi Yenicekent kasabasının doğusunda, Büyük Menderes Nehri ile kasaba arasındaki yamaçlar üzerinde kurulmuştur. Tripolis, Lidya bölgesinin içinde kalır. Karia ve Frigya bölgelerine ulaşımı sağlayan sınır, ticaret ve tarım merkezlerinden biridir. Kuruluş mantığı ve şehircilik anlayışı ile yörenin en zengin kentlerindendir. Tripolis'in, Lidyalılar döneminde kurulduğu tahmin edilmektedir. Yörenin Lidya, Pers ve Helenistik dönemlerine ilişkin tarihi bilgilere henüz ulaşılamamış; kalıntılara rastlanamamıştır. Bulunan kent kalıntıları Roma ve Bizans dönemlerini yansıtır. Anıtsal yapıların en iyileri M.S. 1.- 2.- 3. yüzyıllarda yapılmıştır. Plinius'a göre, şehrin bir diğer adı Apollonia'dır. Sikkelerinde tanrıça Leto'nun, "Letoia Phthia" oyunlarının ve Menderes Nehri'nin isimleri yer almaktadır. Tripolis ve çevresi tarih içinde birçok deprem ve savaşa sahne olmuştur. M.S. 325 yılında Nikea meclisinde hazır bulunan Lidya piskoposları listesinde adının geçiyor olması Tripolis'in piskoposluk düzeyinde bir şehir olduğunun göstergesidir. Antik kent Tripolis'te tiyatro, sur duvarları ve bazı yapı kalıntılarına rastlamak mümkün.
  1 ... lilith
 5. 5.
  giresun ilinin deniz kenarında ki ilçesi.
  cenevizliler tarafından kurulmuş ve üç şehir (kale) anlamına gelen yerleşim yeri.
  şimdiki adı tirebolu.
  ... mesrutiyet
 6. 6.
  Antik dönemlerde Lydia, Phrygia ve karia Bölgeleri'nin sınırlarının birleştiği alan üzerinde yer alan antik kent, günümüzde denizli - Buldan karayolu'nun 16. kilometresinde yer alan Yenicekent kasabası sınırları içerisinde yer almaktadır.Kentin en eski ismi F. Imhoof Blumer'in sikke çalışmalarından çıkardığı sonuç ile Apollonia olarak bilinmektedir. Uzun bir süre bu isimle anılan kentin ismi bir süre Antoniopolis olarak değiştirilmiştir. Augustus Dönemi’nde kentin artık Tripolis olarak anılmaya başlandığı yazıtlar ve sikkelerden anlaşılmaktadır. Kent en parlak çağını Roma Dönemi’nde Tripolis adını aldıktan sonra yaşamıştır. Bizans Dönemi’nde ise bölgede önemli bir piskoposluk merkezi olduğu bilinmektedir. Bundan sonra kent Diribol adıyla daha kuzeye taşınmasına kadar uzun bir dönem boyunca Tripolis olarak varlığını sürdürmüştür.

  Lydia bölgesinin stratejik konuma sahip önemli bir sınır kentidir. Antikçağın üç büyük kenti olan Ephesos, Hierapolis ve Aphrodisias'a ulaşan yolların kesişme noktasında yer alır. Kent, bu elverişli konumunu özellikle Roma döneminde çok iyi kullanmış ve günümüze gelebilen kalıntıların da gösterdiği gibi bu dönemde oldukça gelişmiştir. (Gökyüzünden arkeolojik Türkiye, http://www.tripoliskazisi.com)
  1 ... rick blaine
 7. 7.
  http://www.stadia.gr/tripoli/tripoli.html
  böyle bir stada sahip olan takımdır.
  ... bizimsamuray
 8. 8.
  Yunanca 'üç şehir' anlamına geldiğini düşündüğüm yunan şehri.
  ... yazuk
 9. 9.
  türk kızlarının en sevdiği avrupa şehirdir.
  ... hayrola genc
 10. 10.
  yunanca üç şehir anlamına gelen kelime.

  türkiye'deki tripolis tirebolu olmuştur, kuzey afrika'daki tripolis ise trablus olmuştur.
  1 ... ateistvaiz