1. 1.
  milattan önce 300 ila 500 yılları arasında çin de keşfedilen mancınık. avrupa ya milattan sonra 500 de gelmiştir. kaleleri yerle bir etmekte çok kullanışlıdır.
  ... fallout eternal
 2. 2.
  age of empires oyununun age of kings ve conquerors (expansion pack)inde gördüğümüz üzere aşmış menzile sahip mancınıklar. teşekkürler santa ernesto.
  ... pyndemonium
 3. 3.
  Mancinikdan kat kat daha büyüktür. Mancinik gibi hareket edemez, sabittir. Bunun için kuşatma esnasında kurulur. Genelde savunma mekanizması olarak daha kullanışlıdır. Sabit ve büyük olduğu için, kale içlerinde surların hemen arkasına kurulur. Başırılıdır. *

  Mancınığa göre de daha yavaş çalışır. Bir kaç mühendisin yardımıyla çalışır.

  Fantastik dünyalarda ise bi ogre falan yeterlidir.
  1 ... warmth of winter
 4. 4.
  yaygın olarak kullanılan bir font olmakla birlikte candır, ciğerdir. *
  1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 5. 5.
  (bkz: trebuchet ms)
  ... atgmuls
 6. 6.
  bir çeşit mancınıktır. kaldıraç benzeri sistemle gülle çok uzak bir mesafeye fırlatılır. ortaçağda kaleleri yıkmak, şehirleri yakmak için kullanılmıştır.
  age of empires ta en çok işe yarayan kuşatma silahıdır. ilk başta sadece kaya fırlatırken, kimya teknolojisini geliştirince ateşli kaya gibi bir şey atar. paketlemesi-kurması uzun iş olsa da iyi koruduğun zaman düşman karargahını göçertirsin. arkadaşlarla oynadığım oyunlarda düşman surlarını bu silahla çok dövmüşümdür. kuşatmaya bir değil yaklaşık beş trebuchet getirdiğim için karşımda hiç bir savunma dayanamazdı.
  ... melikbaybars
 7. 7.
  Bilgisayara karşı oynarsanız bilgisayarın tüm ordusu ile saldırdığı biriminizdir.
  Önden yem olarak bunları salıp sonrasında piyade ve süvari destekli bir ordu gönderirseniz kısa sürede rakibi indirirsiniz.
  Tabii rakip size bunlarla gelirse çok net s.çarsınız.
  ... zenn lavian
 8. 8.
  üstün kuşatma silahıdır cataputçu çomarlara inanmayınız.
  lmao
  ... benibendenalayen