bugün

psikolojik travma:bireyin ruh sağlığını bozan olumsuzluklarla karşılaşması durumunda ortaya çıkan sarsılma,psikolojik hasar görme,işlevsizlik durumudur.
fizyolojik travma:bireyin dışardan gelen doku ve organ yapısını bozacak mekanik bir tepkiyle karşılaşması sonucu ortaya çıkan yaralanma.
tramvay kelimesi ile sıkça karıştırılan kelime.
nedense söylerken hep ağzımdan tramvay kelimesi çıkacak gibi gelip tırstığım sözcük.
Edit: 6-7 yıllık entry subjektiflik formatına takılmış.!? en objektif şekilde düzeltildi.
Bir doku veya organın yapısını, biçimini bozan ve dıştan mekanik bir tepki sonucu oluşan yerel yara.
(bkz: psikolojik travmanın kalıcı etkileri)
(bkz: kemik kırıkları)
slide'ın etkisinde...

ölüme bile benzemeyen yara. içi irin dolu yara. kabuğu kalkmayan yara. ve bahsi damarlara dolan ya da mümkün olmayan. hafızanın bile sildiği kısım ki, günün birinde kabusa dönüştüğünde ve kabusa alıştığında ve kabus kabus olmaktan çıktığında içine davul çalan "küçük kırmızı kız"!

nisan diyordu, ne fark eder ayın adı, ekim de olabilirdi, olmasaydı lanet bir yağmur yağacaktı gene, yolda arabalar kayacaktı, küçük kırmızı kız büyüyecek ve bağıracaktı. insanın içine bağıracaktı. herkesin içine bağıracaktı sanki kabusu canlandırır gibi. kafanı çeviremezsin ondan, küçük kırmızı kızdır çünkü. üst üste ağlamaların durur saçma meselelerinle beraber. gözyaşı dökmediği tek hafıza kaybı var küçük kırmızı kızın. gözyaşı dökülemeyecek kadar yaradır. dünyanın hiçbir yerinde bu bağırışdan kaçabilecek kadar yerçekimi yoktur. küçük kırmızı kız, turuncudan nefret eder, ya da belki portakaldan, üstünde çok düşünemem; ben siyahtan nefret ederim oysa. ve bütün geceyi bataklıkta geçirdim.

insan kalbi dakikada kaç kez durur? kaç fısıltı bir kabus eder ve kaç kabus bir travmadır? daha da önemlisi, bir melodinin tarifi nasıl yapılır? çocukken gökyüzünden uyku getiren ve istediğimde onunla gökyüzüne kaçabileceğimi sandığım peri kalbime hançer soktu. ve elbette yalandı!! bir çocuğa "korkma" demek, bu evrendeki en çirkin eylemdir. "ho ho ho" diye gülebilsem, noel baba kılığına girip, ne kadar çocuk bekliyorsa hepsine korkular armağan ederdim. ama kimi suçluyorsun? sadece oyun oynuyorlar! sadece oyun oynuyorlar! ve endişelenme, "ho ho ho" diye gülemiyorsun. bu iyi. gülmek deyince, unuttuğum küçük kırmızı kızı hatırlıyorum, bütün geceyi bir bataklıkta geçiriyorum. gülmek deyince; kim gülüyor? bir fısıltı var, bağırtıdan ötede. insan kalbi bir dakikada kaç kez duruyor? kim gülüyorsa, "korkma" diyor! "korkma!" yara'dır yarılan yer; acı orda değildir ancak; hissedilmez ordaysa da; ya da unutulur.

dünyanın bütün çocukları; korkun!

ve gözleri kapandı küçük kırmızı kızın ki kim gülüyor? güneşli günlerde yağmur yağıyor. acımayan yara fısıltıya dönüşür ve bağırtı içinde kopar; her şeyin geniş zamana dönüşmesi ne kötü! kimi suçluyorsun?! sadece oyun oynuyorlar! küçük kırmızı kız içime davul çalıyor. "korkma!" diyor; "sana sahibim!" ve hepsinin geniş zaman olması göğsümü oyuyor, kafatasım çatlayacak biliyorum.

kim gülüyor?

çamur yuttum ve hep içimdeydi. geceyi bataklıkta geçirdim...
mode xl'in yeni klip çektiği parçası.
http://www.youtube.com/watch?v=SHbwW24e6AE
muhteşem bir beate sahip mode xl parçası.
* (bkz: galatasaray taraftarı)
dünyadan habersiz bir kızın bilmem kaç koyun karşılığında babası yaşındaki adama verilip, çocuk yaşta üstüne çıkan hayvanın bedeni genç ruhu yaşlı kıza yaşattıkları.
aynı gün içinde, plajda önce seksi bir kızın sırtına güneş kremi süren gencin, akşam eve dönünce babasının güneşten yanmış sırtına yoğurt sürmesiyle geçirdiği psikolojik rahatsızlık.
"tranva" şeklinde telaffuz edildiğini sıklıkla duyduğum kelime.
Bir Steve Hamilton kitabı. Ktap en iyi roman dalında 2011 yılında Edgar ödülü almış.

(bkz: http://www.kitapyurdu.com...id=581929&sa=85167886)
şu kelime keşke "tramva" olsaydı dediğim kelime. her seferinde "tramvaya girdim" dediğimde dalga geçilmek sıktı beh.
--spoiler--

Akli dengemi kaybettim çünkü tüm sorunları farkettim
Gördüğüm her pisliğe karşı bu istem dışı sözleri sarfettim
Akli dengemi kaybettim çünkü tüm görüntüyü kaydettim
Tekrar seyrettim baktım olmadı tüm geçmişi katlettim

Sadece bi sefer kuralını bozdu ama yinede bu riskime değdi
Kaç kişi boğdu bu hiphop denizi ki akıl hocalığı kimlere düştü
iş başa düştümü ağır gelir sorumluluk hangi yöne bakacak bu adam
Gün gelir tüm kartları ters gösterir ama korkusuz içindeki düşman
Konrol kaybı , arada bir bana zaten gerek olmadı fazla
Gidişat ara gazla , ruh halin dengesiz ama kızınızda hasta
Sırf görmedim olmamak için agresif ama birileri zorla diretti
Şimdiki konu biraz depresif ama tüm görüntüyü kafamıza kaydetti
Kim vurduya gitmesin ansızın , korkusuz askerin gece düşleri
Kim verecek hesabını burdaki söylesin ahreti pas geçelim
Kaç sokak ömre bir iz bırakır ki bu mazinin defteri kara kaplı
Sorgusuz onca zaman başa sardı bana kanları hürler kaldı

Beyne kan sıçradı
Açılan yaranın iki katı kadar daha dikiş atmalı ki
Doktor seni hasta sanmalı
Yaraların her zaman taze kalmalı
Hayat senin için biraz çenesini tutmalı
Ruhunda infilak eden korku
Sıradışı gelebilir çekilen sorgu
imha edildi kalmadı ipucu
Kapıların kulpundaki tanıdık bir iz gibi görünsede
Burda gözünüze kaşınıza sert servis
Duydukların cinayet öncesi yapılan egzersiz bu
2 ruh hastası birbiri için olabilir narsist
Kasti müdahale var yok sebebi
Tepkisiz kılabilir göz bebeklerini
Boş bakışların altında gizlenip
Seni vuracak katilin ayak izleri
(Dalgın) Bakan aynalarda ansızın kulağına çarpan fısıltı
Maceraperestti , meteliğe attığı kurşun kadar anlamlı ve...
Seni serüvene sürükleyen tüm akıl hocaların için para çok tatlı

--spoiler--

herkesin dinlemesi gereken bir mode xl şarkısı.
steve hamilton'un koridor'dan çıkan en iyi roman ödüllü romanıdır. zaman akışlarıyla okunası olması halini geçin, her bölümü sonraki ve ondan sonraki bölümü merak ettirerek yazmıştır.
mode xl'in militanz albümünden güzel bir parçadır. militanz albümünü pek beğenirim, şarkı da öyle aynı güzelliktedir.
insanların başından geçen ileri derecede üzücü ve sarsıcı yaşantılara travma adı verilmektedir. Deprem, sel gibi doğal felaketler, yangınlar, trafik kazaları, saldırılar, işkenceler, tecavüz ve taciz yaşamdaki travmatik olaylardır. Eğer kişi kendisi bu travmadan kurtulamıyorsa profesyonel bir klinikten yardım alması gerekir.
hayat senin için çenesini biraz tutmalı !

( bkz: mode xl )
Çok beğendiğim bir ados parçası sözleri aşağı yukarı şu şekilde:
şimdi bi filmin sonuyla muhattapsak içinden ıraksam elimi bıraksan ne farkederki zaten her manzara aynı uçmak aynı inan düşmek bile aynı zaman senden yana seyirde geriye bakmak için geç artık bu şehirde görüyorum bu defa bilmediğim şekilde ölmektesin hemde topraksızın bitti şiirler ömrün hırsızları koynumuzda büyüdü bugün yarına hasret bir hayatla lanetledik dünü sabret dedikçe dudaklarım biraz daha çürür o saray sandığın kalplerin hepsi benim sürgünüm nedesem göğsüme ısrarla bastırır kabahat bilmiyorum belki çıkmam bir sabaha şimdi lazım bana sınırsız bir istirahat fakat tutmuyor dikilerim sabret biraz daha
tutki ben kendime ızdırabı hak görenim tut ki bir rüyada medet buldum uyut beni tut ki dilim susmuyor kusuyor cümleleri bir anlam için tükendi tüm benliğim toparla beni bir mutlu son istemem yeter ki son olsun rahmetin surete büründükçe ben oldu
ben ona baktığımda dahada büyük yok oldum şarkılar susunca huzurum el oldu
ruhum ziyan ismim viran dilimden düşecekse dünyada bitmiş zamanım
bak bak bu lanetlere gark oluyor sabahım bir ağaca benziyorum dallarımda yok artık neden manidar bu kadar şimdi merhabalar neyin kastına düştümde yakar hatıralar serir karşıma bir zanlının sıfatıyla gün gelir cinayetler eşitlenir büyük sevdalara
sakın arkamdan bakma sırtımda gururumu taşırım inatla insan herşeyinden arınmak ister bu kadar kanla bir gururumu kalır ellerimde onuda ben bırakmam öyle sahte suratlar tanırım ki bendende beter gönlüm el kaldırılan bir çocuk sanki küstü gene
bunca şey üstü üste geldi diyemedim bi en tepeme krilenen yine ben sayfalar boyunca aktı lekeler çöktü geceye benzeyen bir karanlık göz altlarında kanıtlar dilimde bir insanlık ayıbı kimin var bizim kdar büyük bir kayıbı benim düşen suratlarımın hepsi kollarımla sarılı hakim olamadığım şu hayatımın devrimi artık yürekler içerde çok derindlerde yapılır insan işte üç kuruş kadarla satılık elbet ismini satmam bir ahın akıllarda kazılı

safi ruhlar uçup diyarından gitti bu şehrin ortasında bir lekeyim şimdi bittim susuyordum evvelde gönlü kim diriltti payıma düşen yağmurun altında büyüttüm bu fikri üzülürmü dersinki sol yanımda ifrit ne kalender bir veda şekli görünmeden gittim bakma zaten bana durduğumuz dipti mutluluk mesafesi bizlerde ya kaştır ya kirpik
ben ona baktığımda daha da büyük yok oldum.
Tıpta bir uzvun kopmasıyla oluşan fiziksel hasar veya ruhsal hastalık olarak adlandırılıp bir çok farklı hastalığın belirtisi olabilir.
ayağınızı masaya çarptığınızda oluşan morluktur.
(bkz: Dar gelirlinin travması olmaz)

https://fbcdn-sphotos-b-a...e8f325cc3a780845318dfbd91
duygusal travmalar da kendi karakterimizle değil başkasının karakteri ile karar alırız.
onlar kötü olarak kazanıyor bende kötü olmalıyım gibi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar