bugün

entry'ler (741)

terliksizhayvan

sözlükte geçirdiği iki yıla yakın zamana hürmeten, veda etmeden çekip gitmek istemeyen yazar. bu yazıyı, veda ettiğimi bir gram dahi umursayabilecek herkes için yazıyorum. çok uzatmayacağım;
sözlükte entrylerimden herhangi birini okumuş, oylamış tüm yazarlara teşekkür ediyorum. onlar benim yazma şevkimdi. iyisiyle kötüsüyle onca zaman geçti. entry girmek artık eskisi kadar keyif vermiyor. niye vermiyor? bir sürü sebebi var. bu saatten sonra irdelemenin manası yok. dolayısıyla keyif almadığım bir durum için, kendimi "yaz len yaz" diye üstelememin de manası yok.

özleyeceğim güzel anılarım oldu sözlükte. bunda emeği geçmiş herkesi sevgiyle anıyorum. daima sevgiyle kalın.

1 90 boyunda olmak

kafayı çok sık vurma sebebidir.*

uludağ sözlük moderasyonu

herkesin saygı duyması gereken moderasyondur. ancak saygı karşılıklıdır. saygı duyduğunuz insan sizi ayaklarınızın altına alamaz. kimse zorla moderasyonluk yapmıyor. dünyadaki tek sözlükte uludağ sözlük değil. farkına varın biraz. ben burada iki senedir yazarım. ne bir trollük yaptım ne de bir saygısızlık. lütfen herkes haddini bilsin.

uludağ sözlük moderasyonu

10 entrysi bile olmayan çaylakları yazar yapan, eski yazarların entrylerini silip, zerre açıklama yapma gereği duymayan moderasyondur. hepiniz farklısınız elbet ama zerre değer vermediğiniz insanlar size de zerre değer vermiyorlar.

uludağ sözlük moderasyonu

açtığım başlığı siliyorsunuz.. silinme sebebi: Başlık silindiği için entry'niz siliniyor. ya ne alaka hakkaten anlamadım. niye durup dururken entry'mi sildiklerini anlayamadığım moderasyon.

çağdaş müzik besteleme teknikleri

a-) armoni, 20yy'da değişim geçirerek günümüze uygun hale getirilmiştir. debussy'nin kullandığı 5'li ve 7'li akorlar, ton içindeki önemini ve görevini yitirmiştir. klasik armonideki akorlar zorlaştırılmış, 11'li ve 13'lü akorların kullanımı artmıştır. 2,4,5 ve 7'li aralıklar, üstüste konularak akorlar elde edilmeye başlanmıştır.

b-) kontrpuan tekniği, günümüzde, tüm ses partilerinin bağımsızlaştığı yeni bir biçim kazanmıştır. bitonal ve politonal yazı biçimleri, çağdaş çok sesliliğin temelini oluşturur. çalgı yapımının gelişmesiyle birlikte orkestrasyon, doruk noktasına ulaşmıştır.

c-) majör ve minör kavramları serbest bırakılmıştır.
- pentatonik gamlar kullanılmıştır.
- ortaçağın kilise ezgileri yeniden kullanılır hale gelmiştir.
- kromatizme önem verilmiştir.
- 12 ses yöntemi kullanılmıştır.
- ezgi ortadan kaldırılmıştır.

d-) ritm, önemli bir anlatım gücü kazanmıştır;
- ölçü çizgileri kaldırılmıştır.
- çapraz ritmler, büyük bir karmaşıklık içinde kullanılmıştır.
- anlatımı bulanıklaştırmak için, her ölçüde, ölçü birimi değişebilir.
- aksak ritmler sık kullanılmıştır.
- cazın da etkisiyle, vurguların yer değiştirmesi önem kazanmıştır.

e-) üç bölmeli lied, rondo, çeşitleme ve sonat gibi form biçimleri, günümüze uyarlanmıştır.

ribonick men

http://galeri.uludagsozlu...BCkemmel-cevaplar-189655/
oldukça güldürmüştür.

sözlük yazarlarının itirafları

mini mini bir kuş donmuştu. pencereme konmuştu. aldım onu içeriye, cik cik cik cik ötsün diye. pırpır ederken canlandı. ellerimin içinde bir de. nasıl korktum anlatamam. panikledim, fırlatıverdim camdan aşağı. aşağıda kedi ağzını açmış onu bekliyordu. kanat çırpa çırpa, usulca ve yavaşça kedinin ağzına indi. nasıl üzüldüm anlatamam sözlük. hemen indim aşağıya. buldum kediyi, açtım ağzını. kurtardım kuşu, tekrar canlandı. ellerim bak boş kaldı..

sokakta auvv auvv diye öten kediler

çocuk sesi çıkaran kedilerdir. bazen irkiliyor insan hakkaten. bazen abartıp megafonla bağırır gibi ses çıkarıyorlar gecenin bir vakti. pijamalarımla kapının önüne inip, kedi kovalamak istiyorum o an. ama çok üşeniyor insan.

gianluigi buffon

bugün, karşı karşıya pozisyonda torres ile dalga geçmiş kaleci. geçmişten bir şey kaybetmemiş.

penisin moralini bozan durumlar

küçük düşmek.

kelime oyunu

düzmecenin kralı yapılan yarışma programı.
bunu sadece bu son rekor için demiyorum. ihsan varol, birinin kazanmasını istiyorsa ona kilit kopyalar veriyor, reji ilk iki harfi açıyor, kopya veren mimikler yapıyor vs. bu son rekor ise gerçek olması imkansız gibi. gerçek ise türkiye'de yeni bir einstein doğuyor.

10 haziran 2012 novak djokovic rafael nadal maçı

ilk setin ısınma seti geçtiği maç. genel olarakta beklenenin altında kalan maç. ilk iki set itibariyle nadal oyunu domine etti diyebiliriz.

10 haziran 2012 ispanya italya maçı

"alt" bitecek maç. hatta golsüz beraberlik gibi duruyor.

politonalite

* *
ikiden fazla tonun aynı anda kullanıldığı müzik tekniğidir.
tonlar birbirinden ne kadar uzak olursa elde edilen etki o denli güçlü olur. charles ives, bu tekniği 19. yy'ın sonlarında ortaya koymuştur. bu teknik, müzikte bir yenileşme olarak görülmüştür. stravinski, adnan saygun, milhaud gibi besteciler bu teknikten yararlanmıştır.

bitonalite

iki tonun aynı anda kullanıldığı müzik tekniğidir. abd'li besteci charles ives bu tekniği sunan isimdir. ravel "su oyunları" eseri ile onu takip eder.
iki tonluluk, bartok ve adnan saygun gibi doğu batı sentezini yapan bestecilerde iki makamlı müzik olarak değişime uğramıştır.

uyanır uyanmaz sözlüğe girmek

sözlüğü rüyasında görmüş olabilir.

çalım atan futbolcuya ölümüne dalmak

kendisi ya da bir takım arkadaşı çalım yemiş olan futbolcunun, intikam alma sendromudur. olay anından hemen sonra, çalım mağduru futbolcu, çalımı atan futbolcuya arkadan yetişir ve var güçle kayar. hoş değil gerçekten.

dirk kuyt ismi için telaffuz önerileri

(bkz: direk kurut)

yazarların bilmedikleri şeyler

tecrübedir. yaşayarak öğrenilir.