1. 1.
  Giresunda bir kahraman olarak görülen ancak devlet kaynaklarına hain olarak geçen vatana çok sayıda katkılar sağlamıiş bir dönem mustafa kemal atatürkün baş korumalığını yapmış kişi.
  20 -1 ... dejavuist
 2. 2.
  1883 giresun doğumludur. istiklal harbi sırasında karadeniz bölgesinde gönüllülerle beraber pontusçulara karşı savaşmıştır. daha sonra çıkan isyanları bastırma görevleri verilmiştir kendisine. gösterdiği başarılardan dolayı Atatürk kendisini çok severdi, arkadaşlarıyla beraber Atatürk'ün ve meclisin muhafız alay komutanlığına getirildi.

  fakat 1923 yılında nedeni tam olarak da bilinmemekle, beraber Ali Şükrü Bey'in kaçırılıp öldürülmesinde suçlu bulunmuştur. aralarında çıkan bir münakaşa ve Ali Şükrü Bey'in Atatürk ile evvelinde kavga etmesi sebep gösterilmiştir. bu nedenle muhafız alay komutanlığından alınmış ve yargılanmıştır. 2 nisan 1923 gecesi ismail Hakkı Tekçe komutasındaki yeni muhafız alayı kendisini, çankaya'da çıkan çatışma sonucunda ağır yaralı olarak ele geçirir. kısa bir süre sonra öl(dürül)müştür.
  5 -1 ... terzioglu
 3. 3.
  giresun 'da sevilen ve heykeli bulunan bir zat. hakkında çeşitli söylentiler ve değişik yorumlar söz konusudur. giresun 'da bir eşkıya, bir çete lideri iken, atatürk topal osman 'a "çeteni topla, ülkeyi savun!" emri vermiş ve topal osman atatürk 'e sadık bir ülke savunucusu olmuştur.

  değişik kaynaklar kendisinin giresun 'da rumlara karşı yaptığı -bir hitler gibi- katliamlardan söz edip onu bir sadist olarak lanse ederken; birtakım kaynaklar da onun tam bir halk kahramanı olduğunu ve kurtuluş savaşı 'nda ülkeye önemli hizmetlerde bulunduğunu belirtmiştir.

  onunla ilgili nesnel yargılara gelince,osman ağa, atatürk 'ün, lozan barış antlaşması 'nın muhalifi ali şükrü bey'i öldürmüş ve sonra da asılmıştır...
  7 -2 ... niketre
 4. 4.
  ali şükrü bey i vuran ve daha sonra bileti kesilen şahıs.
  1 -1 ... paradigma
 5. 5.
  (bkz: topal osman)
  -1 ... hyperion
 6. 6.
  1920'lerde erzincan'da alevi köylerini basıp köylüleri öldüren, evleri yakan kişidir. kendisi hakkında çizilen o vatansever görüntünün arkasında soykırımcı bir karakter vardır. bunlar iddiadan öte, gerçektir.

  düzenleme: bu köylerin seçilmesinin tek sebebi, bağlı oldukları mezheptir. topal osman sünni köylere dokunmamıştır.
  7 -24 ... hyperion
 7. 7.
  mezarı giresun merkezinin en yüksek yeri olarak bilinen giresun kalesinde olan istiklal savaşı gazisi.
  8 ... nikiznatimportint
 8. 8.
  istiklal harbinde büyük cesaret ve kahramanlıkla savaşmış bir komutan, kendisine imtiyazlar verileceğini zannetmiştir. bu da olmayınca hissi duyguları ile atatürk'e saldırmıştır bence normal bir durumdur.
  3 -8 ... tctakip
 9. 9.
  yaptığı katliamlardan onyıllar sonra "yaptıklarının normal olduğunu!" birilerine manasız bir biçimde düşündürten faşisttir...
  +
  bu memleketim tüm unsurlarıyla bir olduğunu özümseyemeyen faşizan zihniyetin ayak takımında vuku bulmuş halidir..
  7 -24 ... radikalcevap
 10. 10.
  olaylari oldugu yillar ve kosullari icinde degerlendirme gerekliliginin yukarida yazilanlar gercek te olsa uygulanmasi gereken kisidir.evet acimasizdir. trabzon samsun vapurunda esir ettigi rum cete üyelerini diri diri vapur kazanina atip yaktirmistir.bir cok insani gözünü kirpmadan öldürmüstür,ama onun sagladigi güvenlik sayesinde mustafa kemal kongreleri toplayabilmis ,cetelerden biraz basini kurtarip bati cephasi ile ilgilenebilmistir.ancak kendisi siyasi degil de daha cok ilerde mevki beklemis,bu da gerceklesmiyince bizzat cumhuriyet in basina saldirmis bu da onun sonu olmustur.
  4 -4 ... mister no