bir tofaş üretimi. bunun modifiye hali için bkz:

(bkz: sercedes)
tofaş kuş serisinin en küçük arabası.dana ferhat'la ününe ün katmıştır.

işte dana ferhat ve serçe * :

görsel

(bkz: tofaş kuş serisi)
en kullanisli türk otomobilidir kendisi zira otopark sorunu yoktur göt kadar yere rahatlıkla sokabilirsin.
Murat 124 marka otomobil'in 1980 sonrasında makyajlanarak piyasaya sürülen halidir.
araba sevdasına sebep olan araba. murat 124 ün makyajlanmış halidir. 1300 cc 4 ileri şanzımanı otomatik olan her türlü teknolojiden uzak ilk defa kullandığım , göğüslüğü sade göstergeleri yuvarlak devir saati bile yoktur en son 96 modelini görmüşümdür akdeniz bölgesinde daha çok rastlanır . alt gelir grubunun arabasıdır yedek parçaları zamanında bakkallara kadar düşmüştür. ah bir tane sahip olsam da eski günleri tekrar yaşasam.
ilk arabamdır. ondan sonra çok araç degişip çıtada yükseltsem unutamadıgımdır. Yerli araçlar içinde en zevk veren arabadır serçedes. ikinci arabam olarak bünyeme kattım gibi görünsede o benim ilk ve tek arabamdır. Baba kızma artık seviyorum anla.
ilk arabam göz bebeğim çok daha lüks bir arabayada binseniz kendini unutturmayan meret. ayrıca 3 sn de 160 görüyor ibre (geri viteste ibre geri çalışıyor). ön tampon 15tl triger kayışı + vantilatör kayışı işçilik dahil 50 tl gibi komik maliyetlerle binebileceğiniz bir araçtır. doğan, şahin kullanıcısı gibi hor görülmeyen ve insana apaçi havası yerine nostaljik bir hava katan, arazide çoğu aracın giremeyeceği yerlere tırmanan murat 124 'ün torunu araba.
15 yıl kullandığımız araba, ilk göz ağrımız, yıllarca ayrılamadığım hayatımdaki aşklardan oldu kendisi. 2011 sonunda satmak zorunda kaldık hem çok masraf çıkardığı hemde model yükseltmek istediğimiz için, özlüyoruz. yenisi için (bkz: ford fusion)
fakir bineği.
serçedes diye yakistirma yapilmis bir tofas otomobili.kucuk ve sirin goruntusu vardir.bir zamanlar bir reklam dizisinde 'git'adinda modifiyeli hali mevcuttur.
edit:imla
bildigin murat 124 ün alasehir timari görmüs hali.
Efsane olmayı başarmış, at arabasından sonraki en konforlu araçtır.
adamlar müthiş bir mühendislik çalışmasına imza atmışlar.
arabaya biner binmez çok süratli gittiğiniz hissine kapılıyorsunuz.heyecanlanıyorsunuz.
araçtakilere bu hissiyatı güçlü bir şekilde vermek, başarılı bir mühendislik çalışması...

çok önemli not: sizi sollayan elektrikli bir scooter rüyanızın içine edebilir.
Çocukluğumun anıları ile dolu otomobildir. işçi babamın zar zor aldığı, ömrümde ilk kez kulladığım araba, bizden çok akrabaları taşımış ve arabamız olduğu halde bizden çok başkalarının bindiği araba. Teknik özellikler konusuna gelirsek araç çakmağı ve teypten başka bir donanımı yoktu. Gittiğinde yolun rüzgarın soğuğunu ve hatta yağmur, kar ne varsa içine alırdı. Motor sesi tofaş şahin sesine benzerdi, hâla kulağımdadır. Ucuz yedek parçası, az yakması vs özellikleriyle iyiydi. Ancak gaza bassan gitmez frene bassan durmazdı. ilginçtir ne zaman yolda bir serçe görsem bakarım, bizim arabadaki çelik ve fiat yazan spor jantı başka kimsede göremedim sanırım en sevdiğim yanı o orjinal ve güzel jantlarıydı.
Arabanın önden duruşu nedense bana hüzünlü gelirdi, yolda herkes sol şeritten gazlarken en sağ taraftan yavaş yavaş giderdi bu araba. Ben kullandığımda da böyleydi, gitmezdi çünkü ne kadar basarsan bas 80 geçmezdi.
Ne olursa olsun benim için maziye ait bir detaydı ve orada kaldı,
hani şehir değiştirdiğinizde bıraktığınız şehrin ve detayların aynı kaldığını zannedersiniz ya yıllar sonra bu şehre, serçemizin sürekli durduğu park yerine gittiğimde o arabanın orada olmadığını görmek içimi burkuyor nedense sanki bilincimde hâla orada duruyor gibi.
kuş serisinin küçük kuşu. sanıyorum ki ön farlarının şekilsizliğinden ve içinin dışının 124 kadar kaliteli olmamasından kaynaklı 124 kadar tutulmadı. dayımda krem rengi cms jantlı bir tane vardı on yıl önce sattı, minikçe hoş bir arabaydı.
Bizde de kırmızısı vardı bunun. Kolay park edilmesi, parçasının ucuz olması, vergisinin az olması en iyi özelliklerindendir. Şahsen bu arabayı lpg'siz düşünemiyorum. Kötü olarak sadece direksiyonu biraz zor döner. Onu da ufak bir direksiyon alarak kolayca halledebiliyorsunuz. Şu anda 15-20 bin tl arası fiyatlarıyla ayrı bir şaşırtmıştır.
bir komşumuzda vardı, 10-15 sene önce.
hatırlıyorum o senelerde bile tenekeydi.

Tofaş Şahin, Renault Toros gibi modeller bile yanında lüks kalırdı.
şahin, Toros 25-35 bin lira ise bunun en fazla 10 bin etmesi gerek.

klasik desen o da değil, dandik bir model.
eski kasa (1970-1987) Renault 12'ye rakip olarak çıkarılmış ama onun kadar tutmamış bir Fiat modeli.

hoş Türkiye'de 1995'e kadar üretilmiş.
insanlar dönemin şartlarını unutarak şahin, doğan, Toros nasıl 2000'e dek üretildi diyor.

bence bunun 95'e dek üretilmiş olması daha büyük bir ayıp.