bugün

dünyanın en kurnaz hayvanı olarak bilindiği halde çizgi filmlerde devamlı ayar alan kürkü değerli hayvan.
lafontenin gazabına uğramış, ürkek ve korkak bir yaban hayvanıdır. kümeslerden tavuk çalması yapabildiği en kurnazca eylemdir. bütün numarası budur en fazla
karrga populasyonunda sevilmeyen hayvan
(bkz: tilki tilki saatin kaç)
çok kurnaz olan kişilerin benzediği kurnaz hayvan. (bkz: kurnaz tilki)
dr fuchs'un rapte kullandığı isimlerden biridir.

(bkz: tilki dansı)
(bkz: fuchs)
(bkz: tikky)*
Yetişkin bir tilkinin ön ve arka ayakları yaklaşık 5 cm uzunluğundadır.Ön ayaklarında beş parmağı vardır.Ancak başparmağı havada kaldığı için dört parmağının izi çıkar.Arka ayağında dört parmak bulunur.Her adımda yaklaşık 45 cm yol alır.Hızlandığında adımı 60 cm'ye ulaşır.Ayak izleri dışında dışkısı varlığını belli eder.Onun izlerine orman,fundalık,çalılık ve ağaçlık yerlerde,bozkırlarda ve tarım alanlarına yakın yerlerde rastlayabilirsiniz.

Bir keresinde bir tilkinin kendisini kovalayan iki kangal köpeği ile resmen dalga geçtiğine şahit olmuştum.
Kangallar tam tilkiyi yakalayacakları sırasında hızla koşan tilki kuyruğunu bir sağa bir sola oynatıp kangalların dikkatini dağıtmakta,aynı anda da sağa yada sola dönmekteydi.Kangallar tilkinin döndüğünü fark etmeden bir süre aynı yönde koşmaya devam ediyorlar,önlerinde bir tilki olmadığını daha sonra fark ediyorlardı.Bu arada tilki kaçmıyor,aksine yalanarak kangalların yeniden üzerine doğru gelmesini bekliyordu.Tekrar saldıran kangallara bu hileyi bir kaç defa daha devam ettirdi tilki.Ta ki kangalların dilleri çıkıp,artık koşamayacak duruma gelene kadar. Sonra da az ötelerinden tıngır mıngır salına salına geçip gitti.
bilgisayar dünyasında yerini almış hayvanlardandır.
(bkz: firefox)
zekası kartala sökmeyen hayvandır ve kartala yem olmaktadır.
son duraktan kaçılmayacağını ondan öğrendik, öğretildik.
o ki,adını sıfatlaştırmayı başarmış bir guru olmasına rağmen bundan kaçamadı, sen nasıl kaçacaksın ey hümınbiing.

başladığı yerde bitiyor her şey.the end.not to be continued.
Eğer tilki siyah ise ben olabilirim. *
Aglayan kopek gibi sesi olan hayvan. butun gece bagirip sizi uyutmamasi da cabasi.
çok şekil bir kuyruğa sahip hayvandır. bunun dışında vahşi ancak insanlar için zararsızdır. ufak tefek ve çevik olmayan vücudu ancak uçamayan kuşları avlamasını sağlar. yine de vahşidir, başbaşa kalmak pek tavsiye edilmez.
Saruhan Hünel in aynalı tahir adlı dizideki lakabı.

aynı tilki kaybolan yıllarda esmer i oynayınca ulan ne yakışıklı karizmatik herif denmişti.

tilki ulan işte nesi karizmatik.

hayvanına gelince bu tür üzümü çok sever bağa girer ve nefsi dur diyemediği için şişene kadar yer. sonra da vayyy vayyy diye bağırır. e çoğu zaman da ya bağcı vurur ya avcı.
ankara'da orospu çocukları tarafından zehirlenen güzel hayvan...
tilkinin biri, gün doğarken gölgesine baktı:

"öğlene bir deve yiyeceğim bugün" dedi.
ve bütün sabah deve arayarak dolaştı durdu. öğle vakti gölgesini bir kez daha görünce, dedi ki:

"fare de olsa yeter bana"

(bkz: halil cibran)
(bkz: Radovan Karadziç)
'av partisi' filminde Ljubomir Kerekes'in lakabı.
günün birinde bu hayvana şöyle demişler:
-tavuk kümesi var girmek ister misin içine?
+yapacağınız şakanın amına koyarım haa! demiş tilki.*
(bkz: tilki andre)
gözün, sözün, özün aramasın beni.
bulmaya çalışma beni giderek daralan sokaklarda.
yok üşüdüysen, çok dardaysan, zalım geldiyse dünya!!
biçareysen, hastaysan, mapusluk gibi sen içerde herkes dışarda!!
gel o zaman, başladığımız diyardayım..
gel o zaman, bitirdiğimiz zamandayım..
gel lan o zaman!!! kürkçü dükkanindayim!!!
dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıymış. öyle diyolla.
kargayla araların da yıllardır husumeti bulunan hayvan. ayrıca yavrusunu kusmuğuyla besler.