bugün

(bkz: the twilight saga eclipse)
kanka kişinin yoğun ısrarları üzerine dün gece 4 te yatılmasına karşın 8 de kalkılıp gidilen filmdir. edward ın allah belasını versindir zira film boyu soğuk nevalelikten başka bir şey yapamamıştır. çıkan herkesin kafasında 'bella ne bok yemeye edward a aşık, cillop gibi jacob var' sorusu vardır. kurt adamlı sahnelerin dışında esneme efekti verilmiştir, sinema salonunun yaş ortalaması 8.5 tir.

yazarın notu: 9 liramı geri verin lan!
(bkz: alacakaranlık tutulma)
imdb notu günden güne düşendir 25 haziran'da yazdığım entryim üzerinden 1 hafta geçmemesine rağmen 25 haziran'da 3.8 olan puanı olmuştur 3.2 zaten 3.0 dan sonra film en çekilmez izlenilmez yapımlar arasına girer imdb'de.amerikalılar bile tiksindiyse artık diğer milletler ne yapar merak etmekteyim.

ayrıca son olaylar ile beraber,başta izleme düşüncesi vardı ama yapılan kötü yorumlar ile kafadan gidilmemesi gereken filmler listesine girmiştir.
bugün vizyona girmiş ve gün içinde izlemiş olduğum hollywood yapımıdır. görsel efektler dışında bir numarası yoktur. oyuncular biraz daha pudralanmış hepsi bu!
imdb notu tamamen "bu filmin popüler olmasından nefret eden + edward ın yakışıklılığından sinir kapan " ergenlerden ötürüdür. filmden çıkalı bir kaç saat oluyor . serinin "en iyi " filmi.
1. filmde pek aksiyon yoktu , 2 volturi nin karizmasını gösterdiği 3 ise "ohh yeaah action baby" dediğimiz filmdir.

kitabını okumadım , ama okuyan biriyle beraber gittim. bazı yerlerin değiştirildiğini ama konseptin aynı olduğunu söyledi.
--spoiler--
-öncelikle vampir kapışmasına doyuyoruz
- vampirlerin birbirine vurunca çıkarttıkları sesler harika olmuş resmen heykel savaşı gibi mübarek.
-kafa koparmalar,kol koparmalar müthiş
- victoria isimli süper güzellikte olan hanfendi nin planı gayet sağlamdı . en sondaki kapışması güzel. o vampir çocuğun kurt adamdan kurtulmak için yardım istemesi ama victoria nın tınmaması son derece dramatikti.
- volturi , ah volturi... bu elemanlar 2 filmde karizmalarını konuşturmuşlar , götü kalkmış olan edward ın kafa ayarını yapmışlar gönlümde taht kurmuşlardı. diyordum ki bu elemanlardan nefret etmem imkansız , gitsin öldürsünler cullenleri tınmam bile . ama bu filmde öldürdükleri o ufak tefek vampir kız (bkz: Jodelle Ferland) ... bunu yapmayacaktınız lan! işte nefret ediyorum sizden. kötü adam klişelerine girdi o sarışın volturili ama beni tuzağa düşürmeyi başardı. evet ! yapılırmı lan bacak kadar vampir öldürülürmü lan? bağrıyodu yazık. en dramatik sahne bence orasıydı .
- edward ın jacob için "bunun üzerine giyecek gömleği yokmu?" lafı tüm salonu kahkahaya boğdu. e tabi kendisinde kas yok kıskanıyor.
--spoiler--
o imdb notu nada kanmayalım , sivilceli ergenler bu filmi hazmedemiyor o kadar .
1. film sırasında bende aynı pozisyondaydım ordan biliyorum bunların ruh halini . misal kalıbımı basarım çoğu izlemeden bastı o notu , çünkü bende 1 . filmde öyle yapmıştım . ama izleyince 8 i verdim efendim .

bu ise 9/10 u haketmektedir.

illa 3 verecek filmmi arıyorsunuz? transformers : revenge of the fallen
1 bile verebilirsiniz.

ayrıca şimdi oyuncu listesini kurcalayınca farkettim victoria karakterini canlandıran oyuncu değişmiş . keşke değişmeseymiş. farkedilmiyor bile ama süreklilik açısından hoş değil.
bugün izlediğim ve tamamen şişirilmiş bir devam filmidir tıpkı önceki filmler gibi. ha izlenilebilir lakin bu kadar şişirmeye gerek yok. ceykıp film boyunca çıplak gezmese o kadar kızın da ilgi göstereceği yok ya hayırlısı *.
çok izlenen ve unutulmayacak eserler arasına giren fantastik/romantik konulu bir baş yapıttır.
ergen genç kızların '' ah edwart edwart '' diye düz duvara tırmandığı, alacakaranlık sersinin 3. filmidir.
ergen kızların hastası olduğu fakat imdb'nin adeta aşağıladığı ve 3.2 verdiği filmdir.
sonunda lise çağındaki erkek neslini sağa sola saldırıp kan emmeye teşvik edecek serinin bir yeni filmi dahadır. dikkat: sinema önünde edward kavgası yapan gençlik bizzat görülmüştür.
"bitti artık değil mi?" cümlesini sarfettirmiş filmdir/kitaptır. yeter ulan, edvırd aşağı yok bella yukarı.
Alacakaranlık serisinin 3. filmdir.

Filmin Özeti

Seattle bir dizi esrarengiz cinayet tarafından harap edildiğinden ve kötü niyetli bir vampir öc almak için onu araştırmaya devam ettiğinden Bella kendini tehlikeyle çevrili bulur.Hepsinin ortasında aşık olduğu Edward ve Jacob'ın arkadaşlığı arasında seçim yapmakla yüzyüze kalmıştır ki bu karar vampir ve kurtadam arasındaki eskimeyen mücadeleyi tutuşturmak için olasıdır.Mezuniyeti hızla yaklaşırken Bella birden fazla karara sahiptir: yaşam ya da ölüm. Fakat hangisi?
skimsonik filmin üçüncü bölümü.
imdb puanı şimdilik 3,9 olan kolpa film.

http://www.imdb.com/title/tt1325004/

edit medit: 4.5'e çıkmış.
bu da onun bir sanat eseri olduğunu gösterir tabi.
kitaplarını okuduktan sonra kesinlikle zevk vermeyen bir serinin, üçüncü filmidir. bütün detaylar ve bütün olaylar ilk iki filmde olduğu gibi bu filmde de olaylar geçiştirilmiş, resmen kitabın özetinin özeti yayınlanmıştır. ayrıca bella'yı canlandıran kristen stewart, ilk iki filmde olduğu gibi bunda da gayet ruhsuz bir yüz ifadesiyle oynamış, az da olsa var olan filmi izleme zevkimi tamamen yok etmiştir.
kitabını okuduğum ama henüz gitmediğim, ilk 2 film gibi kitabın yarattığı etkiyi geçemeyeceğine inandığım film.
serinin en iyi filmidir.
artık paraya kıymaları gerektiğinin farkına varmış olmalıdır eminim ve ayrıca üçüncü filmin yönetmeni de gayet iyi bir iş çıkarmıştır.
pokemon beyinli teenage lerin bir numaralı fun ı oldukları filmdir.hayatımdan hiç bir zaman geri alamayacağım 3 saati yemiş olan saçma sapan,aşk mı dram mı fantastik mi hangi kategoriye girdiğinide algılayamamışımdır hala.*
diyaloglara ve sahnelere kadar konuyu kare kare bilip filmini izlemek, kitabın ne derece filme yansıtıldığını, görselliği, aksiyonu (ki filmde aksiyon beşer dakikadan toplamda on beş dakika kadar), kitapta sıfır olmasına rağmen senaristin az da olsa kurgu katma ihtimallerini düşünüp merak etmekten sanırım.

bu, edward cullen ve bella swan aşkının anlatıldığı, serinin sinemada izlediğim ilk filmi. diğerlerini dvd'den izledim. diğerlerini dvd'den izlememi belirtmemin amacı; ilk iki filmde acaba sinemada izlemediğim için mi başarısız buldum diye düşünmemdi. neticeyi en son yazacağım.

her şeyden önce kitap filme beklenenin ötesinde yansıtılmamış, yani tam da olması gerektiği gibi. bunun sebebini kitapta diyalog eksikliğine bağlıyorum. başta da dediğim gibi seriler boyunca konu kurgudan yoksundur. her şey tek düze yani. bella yaşadıklarını anlatır durur.

filmde ilk dikkatimi çekenlerden biri ilk filmde bize yansıtılan mükemmel vampir edward, bu kez mükemmel değil. ilk filmde göğsü güneşte ışıl ışıl elmas gibi parlarken bu kez kıllı. kıllı vampir mi olur. te allah'ım. bu kadar da dikkatsiz olunur mu? olunuyormuş demek ki.

121 dakikalık filmde, çok da şahane diyebileceğimiz bir sahneye de denk gelmedim. hiçbir karesi nefes kesmedi yani. filmin türüne neden gerilim dendiğini de anlayabilmiş değilim. gerilimden ziyade romantik bir filmdi. filmin en romantik sahnesinden aklımda kaldığı kadarıyla bir diyalog;

--spoiler--
- ben bu zamana ait değilim; eğer benim zamanımızda olsaydık refakatçiler eşliğinde verandada buzlu çay içerdik belki. belki bir iki öpücük koparırdım senden. muhtemelen önce babandan izin alıp, sonra önünde diz çöküp, (burada edward bella'nın önünde diz çöker) sana bir yüzük uzatırdım. (edward burada da siyah kadife kutuda bir yüzük uzatıp devam eder)

- sen isabella swan; hayatının geri kalanını benimle geçirmeyi kabul edersen müşerref olurum.
--spoiler--
bu filmle bir şeyi daha öğreniyoruz ki o da, bella'nın jacob'ı edward'dan daha az sevdiği. ya da edward'ı jacob'dan daha çok sevdiği...

dikkatimi çeken bir şey daha var ki yazmazsam çatlarım. sinema salonunda erkek sayısı kadın sayısının neredeyse üç katıydı.*

netice itibariyle; dvd'den izlemekle, sinemesına gitmek arasında çok fark görmedim. izlemek isteyenler için de zaman kaybıydı diyemem. yalnızca ben bu filmden hiç etkilenmedim. belki de şartlandım, bilemiyorum.

yine söylemeden geçemeyeceğim; bu filmin kitabının arkasında "kenara çekil potter" yazıyordu. insan bu yazıyı yazdırmak için aklını kaçırmış olmalı. harry potter nerede bu film ve kitapları nerede.

not: yeniden düşündüm de; filme gitmek isteyen varsa boşuna para vermesin.*
karizma karizma denilen dakota fanning in nikki reed ve ashley greene nin karizmasının altında ezildiği filmdir.
hatta nikki reed karizma olarak en öndedir zira gelinli halide antrenmandaki görüntüsüde süperdir. keşke vampir savaşında da bir kere olsun gösterselerdi.
ayrıca an itibari ile imdb puanı 4.5 tir.
twilight saçmalığının eski popülaritesi kalmadığını ispatlamıştır film. nerde twilight ve new moon da yer bulamadığımız salonlar nerde eclipse nin ilk günün de yarısı * dolu sinema salonları. gerçi öbürleri kadar patlama yapmamasından belliydi. *
(bkz: saga mı canın sağolsun)
eski popüleritesini korumakta olan filmdir. ilk 6 günde 175 milyon $ kazanmış , bir önceki filmin sadece 3 milyon $ gerisinde kalmıştır.
sinema fakirlerinin, sinema sefillerinin, hayatında film izlememiş sinema özürlü 'ayyy edfııııırt'çı ergenlerin merakla beklediği serinin 3.filmi. 12 yaşından 18 yaşına kadar tüm ergen kızlar izleyebilir.