bugün

filmde ölürken ki reynolds ismi poe'nun bir zamanlar tanıştığı yargıç Henry R. Reynolds da olabilir, poe'nun son günlerini yanında geçiren tek insan olan doktor joseph moran'ın deyimiyle. hatta bu doktor sonradan sözlerini değiştirip poe'nun son zamanlarda yanına gelen gizemli bir ziyaretçiden bahsettiğini de iddia eder. sözü edilen ziyaretçinin adı bayan herring'dir ve poe devamlı herring adını sayıklar. ayrıca yine sayıklar bir şekilde poe moran'a göre richmond'daki karısı hakkında şeyler söyler. ki bu poe'nun baygın haldeyken ölmüş karısı virginia'yı ölmemiş sanmasından kaynaklanmış. ya da o'nun ölümünden sonra evlenmeyi planladığı Sarah Elmira Royster'dan kaynaklanmış. maron daha sonra laflarını o kadar çok değiştirir ki inandırıcılığını kaybeder. poe'nun son sözlerinin mesela: "tanrım, aciz ruhuma yardım et" olduğunu da söylemiştir bir defasında. kaynakların bu şekilde konuşmasına rağmen bugün hala poe'nun aslında ölmeden önce sadece virginia'sının adını andığı bilinmesi de gariptir haliyle. bu moran çok çakal bir doktormuş, araştırmışlar poe hakkında hastanede geçen günlerin tarih tutanakları bile söylediği şeylerin zamanları ile tutarsızlık gösteriyormuş. sağlam biyograficiler var bunu söyleyen. haliyle poe son günlerini ne söyleyerek, neler yaşayarak geçirmiş, kimse emin değil.
ahım şahım bir film beklemeden izlerseniz daha fazla haz alırsınız. bu kategoride daha iyilerini gördük.
filmini az önce izledim.. birazcık sherlock holmes tadı verse de pek kaliteli değil.. ama idare eder.
the black dahlia murder'in ritual albümündeki bir şarkısı.
filmi sherlock holmes'a benzemektedir fakat karşılaştırılması çok yanlıştır. film vasat. puanım 6/10.
bu tarz filmleri severler için vasatın üzerinde. seyredilebilinir. neden seyrettim, yazık oldu iki saatime gibi bir durum yok. gayet iyi.
ha, çok mu enfes; değil tabi.
film poe' nin kuzgun adlı şiirinden alıntı yapılarak kurgulanmış.

başrolde John Cusack oynuyor. filmin sherlock holmes' e benzetenler olmuş sanırım aynı zaman diliminde geçtiği için ve polisiye olduğu için benzetilmiş olabilir fakat uzaktan yakından alakası yok.

yiğidi öldür hakkını yeme filmin çekimleri ve oyunculuklar gayet kaliteli hiç sıkılmadan oturup izledim.

aslında filmin konusu bir kaç kez farklı filmlerde işlenmiş olmasına rağmen sürükleyici.

benim notum 7/10
insan az çok filmin sonun ne şekilde biteceğini tahmin edebiliyor ama yinede kendi türünde başarılı bir film olmuş bence.

Sıkılmadan rahatlıkla izlenebilir.
2012 yapımı, poe'nun hikayelerinden ilham alınarak işlenen cinayetleri konu alan gerilim filmidir.

çok heyecan verici ve sürükleyici bir filmdi. filmin bir çok yerinde poe küçük görülmüş ya da anlaşılmamış olarak gösterilmiş. büyük yazarların ve şairlerin kendi zamanlarında anlaşılmaması ve değerinin bilinmemesi çok eski zamanlardan beri geliyormuş demek. filmdeki gazeteci de günümüzdeki magazin gazetelerini aratmıyordu, iki yazarın birbirine sözle saldırmalarını, cinayetleri konu alan hikayeleri, cinayetlerin kendilerini hep tirajı arttıracak bir unsur olarak görüp seviniyordu.

filmin en başından itibaren bir yerlerde mutlaka bir kuzgun görünüyordu ama birebir bağlantılı bir durum yoktu. imdb puanı ise, 6.3 olmuş. bence biraz daha fazla olabilirdi. izlenmesi gereken bir filmdir, kısacası.
(bkz: why is a raven like a writing desk)
omnia'nın mükemmel bestelediği şiirdir.
poe'ya saygılar...

http://www.youtube.com/watch?v=JQyGWZWqKT8
Dark romanticism in öncülerinden biri olan edgar allan poe tarafından kaleme alınıp oldukça popüler olmuş şiirdir. Aynı isimle çekilen filme de poe nun sahip olduğu karanlık yansımıştır, filmin en güzel kısmı ise bir kaç öykünün film içinde işlenmesidir.
https://www.youtube.com/watch?v=QzR4cyTL2Gc

nazarımda en iyi yorumu budur.
christopher lee yorumu insanı gerçekten çok etkiliyor. böyle bir şiir ve böyle bir yorum: gerçekten kusursuz.

https://youtu.be/ON5Eo6ds_oI

görsel
Bir Edgar Alan Poe hayranı olarak beklediğimi alamadığım 2012 yapımı john cusack filmi. Tabi bu kötü bir film olarak algılanmasın ama ortalama bir suç-gizem filmi olduğunu da söyleyebilirim. Hikayenin işleyişi, karakterler ve oyuncu performansları son derece iyi, Poe'nun hikayelerinin o bildik karanlık atmosferi filme hakim ,belki biraz kaba bir benzetme olacak ama sadist hava hakim değil. Şu son cümlemi ve bulmacaları düşündüğümde filmden beklentim mesela bir "Seven" kalitesinde olmalıydı ki olabilirdi de; bu ve bazı kurgusal eksikliklerle birlikte tadı yavan finali filmin kalitesini düşürmüş malesef. Dediğim gibi ortalama bir film fakat sonuna kadar sıkmadan ve merakla kendisini izletiyor, özellikle benim gibi eski zamanlara dair filmleri sevenlere de öneririm.

https://www.planetdp.org/title/the-raven-dp47299#1