bugün

çekimleri çok acayip olaylara gebe olmuş filmdir. set iki kere yanmış, başrol oyuncusu bir sahnede gerçekten yataktan düşüp kolunu kırmış, iki set görevlisi çekimler sırasında ölürken oyunculardan üçü de kalp krizi geçirmiştir.

bir yarışma programında duydum da gerçekse hakkatten cenabetlikmiş.
Arızalı bir filmdir. Gerilim dozu yüksektir, bol korkulu, sinir bozucudur. Gece izlenmesi tavsiye edilir, ama sabah dudağınız da bir adet uçukla uyanma ihtimaliniz oldukça yüksektir.
şeytan çarpması anlamına gelir ve hayatımda gerçekten tırstığım en iyi filmlerden birisidir. hala etkisindeyim.
1973 yapımı kült olmuş efsane korku filmi. o dönem jenerasyonunu etkilemesi yetmiyormuş gibi, kaldırılan sahnelerin yeniden eklendiği 2001 de yeniden beyazperdeye konulan modern versiyonu biz 90 lar 2000 ler kuşağınında altına sıçırtmış, günlerce uyutmamış, psikolojisini bozmuştur. işte o kaldırılan sahnelerden bir tanesi. meşhur spider walk sahnesi: (liseli çocuklar izlemesin)

http://www.youtube.com/watch?v=8s01ytmvQyQ&feature=BFa&list=HL1329318652&lf=mh_lolz

bi de bu filme komik falan diyenler kutsal damacana gibi bi filmi bu filmle bir tutan sinemadan anlamayan ciddiye alınmaması gereken insandır. şu yukardaki sahneyi bi izle bakam komik miymiş acaba.
directed by yazısını görünce eee dedirten filmlerden biri daha. yanımda sürekli mesajlaşan biriyle izlediğimden midir bilmem yapılmış en korkunç film izine rastlamadım izlerken.
Bir çok uyarlaması olan en yanlış hatırlamıyorsam 2005 ya da 2006 yılında Şeytan Çarpması diye uyarlanmış ve çok güzel olmuş tabi ki yine en etkileyici yeri gerçek bir olaydan alınmıştır deyip işte bu da şeytan'ın sesi deyip garip bir ses dinlettikleri yerdi.
türkçeye şeytan olarak çevrilmiş, filmi tüm zamanların en iyi korku filmlerinden olan william peter blatty romanı.
müziği insanın tüylerini diken diken eder.*
görsel
türkiye'de çekilen versiyonunun (bkz: şeytan) müziği filmin orijinalinden aşırmadır.
Sinemada izlediğim ilk filmdir. ilkokula gidiyordum, liseli ablam götürmüştü beni. ezan sesiyle başlamıştı film. yanlış filme girdik heralde dedik. hadi ben çakmadım da ablam neden çakmıyor asıl islam'ın şeytanın varlığının kanıtı olduğunu. neyse, güldük ettik, film başladı, korktuk, ablam gözünü kapatıyor, bana da kapatmamamı, korkunç sahne geçince ona haber vermemi söylüyor.

şimdi de filmden sonra olanları söylüyorum; ablam ayetel kürsi'yi ezberledi, karanlıkta yatamaz oldu, geceleri aynaya bakamaz oldu, evde yalnız kalmaktan korkar oldu. halen daha korkar. ben, bende de gece evde yalnızken ışıksız sessiz ortam korkutur biraz. o da o zamandan kalma sanırım.

anlamadığım şey 1973'te çekilmiş bir film neden ben ilkokuldayken gösterime giriyor? ablam neden ilkokuldaki kardeşini o filme götürüyor? ablam neden benden daha fazla korkuyor? kendisi gözünü yumarken benimkini yummama neden izin vermiyor? ondan sonra da gareze götürmüştü bi ara, dur o başlığa da girelim bi entry.
seyirciye ağır gelir diye ünlü örümcek yürüyüşünün montajda çıkarıldığı film.
Death Note ile birbirine aşırı derecede çok benzeyen soundtracki vardır.

The Exorcist - http://www.youtube.com/watch?v=geFhtD-ZXoA

Death Note - http://www.youtube.com/watch?v=MTGlrcReWrk
--spoiler--
dönemi olan 1973 yılına göre gayet orjinal olan gerilim korku filmi. hikaye kuzey ırak çöllerinde yapılan bir kazı çalışması ile başlar. kazıyı yöneten father merrin adında oldukça taşaklı bir rahiptir. burada daha önce tanıştığı kötü ruhu simgeleyen bir heykelcik başı bulur. tek başına çölde gezinirken eski tarihten kalma iblis heykelini görünce de eski düşmanının tekrar karşısına çıkacağını anlar. artık father merrin ile şeytanın ikinci hesaplaşması sadece zamandan ibarettir. şehirde annesi ile yaşayan 12 yaşındaki tatlı regan oldukça mutlu zengin bir kızdır. annesi allahsız kitapsız bir kadın ve çirkindir. baba desen avrupa gezisi ayağına kadınları hoplatmaktan hoşlanan denyo boş beleş biridir. günlerden birgün tatlı regan garip davranışlar sergilemeye başlar. yatağında zıplamaya, kafasını 180 derece çevirmeye, dilini yılan gibi çıkarmaya, haçla mastürbasyon yapma gibi fantaziler geliştirmiştir. annesi bu kız kafayı yedi ayağına gitmedik hastahane doktor bırakmaz. ama modern tıp kızın niye azdığını bir türlü bulamaz. sonunda regan'ın içine şeytan girdiğini iddia eden bir doktor kızın annesine şeytan çıkarma ayini yapmasını söyler. bu iş için father karras adında yalnız ve ezik bir rahibi tavsiye eder. father karras regan'ı inceler ve bu iş için yeterince taşaklı olmadığına kanaat getirip kiliseden yardım ister. kilise daha önce bu iblisi kovmuş rövanş maçına çıkmaya hazır father merrin'e haber verir ve oldukça ürkütücü şeytan çıkarma ayini başlar. nitekim yapılan mücadelenin sonunda father merrin hakkın rahmetine kavuşurken şeytan orgazmın doruklarına çıkar. bunu gören father karras son bir hamleyle şeytana saldırır ve onu sağlı sollu dövmeye başlar. dövüle dövüle kızın içinden çıkan iblis can havliyle father karras'ın bedenine girer ama maneviyatı yüksek olan pederimizin ruhu baskın çıkarak önündeki pencereden atlayarak intihar eder. böylece şeytan girebilecek bir beden bulamadığı için yok olur. tatlı regan artık kurtulmuş ama father merrin ve father karras eşşek cennetine gitmiştir.

filmin posteri gelmiş geçmiş en güzel afişlerden biridir.
--spoiler--
5 6 yıl önce bu zamanlar 3 ergen gece ikide isigi falan kapatıp izlemiştik tabi alimiza sicmistik .sonraki 1 ay uyuyamamistim da sonra gecmisti .gecenlerde yine izledim resmen guldum amk bişey daha : piclik yapan arkadaslariniz varsa onlarla izlemeyin tek izleyin daha iyi .
1973 yilinda cekilmis olanini 10 yasinda ve gunduz vakti izledigim ve korktugum filmdir.
zamanına göre çok iyi filmdir.
Bir de Türk versiyonunu izleyin derim.
tam izleyecektim, bir sözlüğe bakayım ne demişler dedim. bakmaz olaydım. sağolun dostlar.
Benle aynı yaşta eski bir film ancak o dönemde çekilen filmler daha mı güzeldi ne misal Carrie misal Omen. .
efsane dizi olarak geri dönüyor!
http://www.dizifilmler.in...berdetay.php?haberID=1897
cuma akşamlarını şenlendirecek dizi. haftaya cuma (23 eylül) başlıyormuş. yalnız çok bağlanmamak lazım, zira fox her an iptal edebilir.
ilk bölümüyle beni hayal kırıklığına uğratan dizi. sadece meşhur merdiveni göstererek güzel bir gönderme yapmışlar. umarım ileriki bölümlerde canlanır.
Supernatural'a bağlamasından korkulan dizidir.
izlemeyin lan sonra sizde bunun gibi olursunuz.

https://www.eksisozluk.com/entry/72019027
güncel Önemli Başlıklar