bugün

Senaryosu Amanda Foremanın "Georgiana: Duchess of Devonshire" isimli kitabından uyarlanan film.
Film 1700 yıların son çeyreğinde ingiltere'de geçmekte,Spencer aliesine mensup(Diana gibi) Georgiana hayatı anlatılmakta.
Georgiana kendi doneminde oldukça çalkantılı ve renkli bir hata sahip.

Moda, Eğlence hayatına yön veren , politika ve politikacılar ustunde etkisi olan bir kadın.
Genç yaşta ,kendi isteğiyle ve ailesininde uygun gormesiyle Devonshire Dükü ile evleniyor ama aradığı mutluluğu bulamıyor.Çocuklarının hatrına kendisine uygun görülen rolü metanetle devam ettiriyor.Bu rol sırasında pek çok olaya katlanmak zorunda kalıyor;Kocası kendi bilgisi dahilinde başka kadınlarla ilişki içinde ,bununla da kalmıyor Düşesin en yakın arkadaşı diyebileceğimiz Lady Foster'lada ilikiye giriyor ve bu üçlü beraber yaşıyorlar (hatta Düşesin olmesinden sonra onunda izniyle sonraki Düşes Lady Foster oluyor).Düşes Georgiana 'da buna karşılık zamanın onemli politikacısı Charles Gray (sonradan Başbakan oluyor) ilikiye giriyor ve ondan bir kızı oluyor.

Yani Devonshire Düşesi Georgiana'nın Brezilya dizilerini aratmıyacak skandallarla dolu bir hayatı var.

Film 18. yuzyil doneminde geçen ,iyi bir kadroya sahip ama baş yapıt diyemeyeceğimiz başarılı film.
gerçek bir hikayeyi anlatan 18.yüzyıl filmi. keira knightley rolünün hakkını vermiş yine her zamanki gibi. filmin başlarında sıkılacağımı düşünsem de sonradan çok beğendim. biraz the other boleyn girl tadı vardı filmde.

--spoiler--
filmin mutlu sonla bitmesini beklerdim. düşesin yerinde olsam sevdiğim adamdan olan kızımı diğer çocuklarıma tercih eder, sevdiğim adam ve kızımla her zorluğa rağmen birlikte yaşardım. bebeğini gray'in ailesine teslim ettiği sahne çok yıkıcıydı.
--spoiler--
tam bir vakit kaybı.
hikaye her ne kadar gerçek olsa da sinemaya uyarlanışı çok sıradan ve olaylar birbiriyle bağlantısız. her şey havada kalıyor. kostüm ve mekanlar açısından göz doldurucu olsa da diğer yönleriyle vasatın üzerine çıkamayan bir film. hele sonu tam bir felaket. bu kadar olaydan sonra daha vurucu ve etkileyici bir son bekliyorsunuz. hikayenin kahramanlarının onu yaptı bunu yaptı şeklindeki sözcüklerle sonlandırılmasını oldum olası sevmedim zaten ama bu gördüklerimin içinde en kötüsüydü. en azından son olay biraz dikkat çekici olsaydı. birdenbire kişilerin hayat hikayelerinin ne yönde ilerlediğini duymak can sıkıcıydı. ayrıca, filmin özünü oluşturan garip ilişki, bir dük ve etrafında iki kadın, aynı zamanda düşesin aşığı olan bir politikacı falan filan ama, "bu kadar rahat ve geniş olamaz kimse yahu" demekten de geri bırakmıyor sizi film.

nihayetinde; film garip bir şekilde sonlanırken "ee ne oldu şimdi yani" ya da "bu mudur yahu" gibi repliklerin ağzınızdan çıkması muhtemel. ancak sıkı bir keira knightley hayranı iseniz, film size şahane gelecektir. zira özellikle mimiklerini kullanışı ve oyunculuğu iyiydi. her ne kadar ağlamaklı olduğu sahneleri fazlaca yapay bulsam da...

böyle işte. benim vaktimi gereksiz yere almıştır, sizinkini de almasın deyü.
bu tarz filmler hep aynı mı olmak zorunda diye sorduran.. eğer eski zamanda dük lord ve benzeleri varsa, eşlerini aldatırlar ve tek amaç erkek çocuk doğurmaktır. bir kere de evlendiklerinde mutlu olsun yahu!
neyse ki kıyafetler güzel oluyor da ilgi çekiyor biraz.
ingiliz aristokrasi'sinin girift yaşam tarzının senaryo edildiği film.
dük'ün abartılı varis isteğinin karşısında düşes'in tek isteği, sevgi..
hülasa bu film vakit geçirtir.
georgiana'yı keira knightley'in oynadığı 2008 yapımı film.etkileyici bir film olduğu söylenemez.
kendi türünde başarılı bir filmdi. kostümler şahaneydi. Bay Grey zaten süperdi ama Georgiana'nın midesizliğine diyecek bulamıyorum. kocasının metresiyle ( aynı zamanda kendisinin en yakın arkadaşı) aynı evde yaşayabilecek kadar çocuklarını çok seviyordu yani.
(bkz: boynuzlu)

finalde şok oldum ya. her şeye tamam, eyvallah da. Kızım, Georgiana sen manyak mısın? Ne demeye düşeslik ünvanını o kadına verdin ve buna rağmen o evde yaşamaya devam ettin?
(bkz: valla pes)
amanda foreman'ın yazdığı biyografik roman.

hatun kişisi gayet güzel anlatmış olayları ancak 3. kişi olarak değil de ilahi bakış açısı ile yazılmış sanki roman. sürekli düşes ve çevresindekilerin ruh tahlilleri yapılmış, keşke tüm bunları okuyucuya bırakıp tamamen objektif bir biçimde kaleme alsaydı.
Amanda Foreman'ın 18. yüzyıl ingiliz aristokratlarından Devonshire Düşesi Georgiana Cavendish hakkındaki biyografisinden uyarlanan 2008 yapımı film. Film aslında Susanne Bie tarafından yönetecek iken filmin yönetmenliğini Saul Dibb yapmıştır. Filmde başrollerde Keira Knightley Georgiana rolüyle ve Ralph Fiennes onun eşi rolünde yer almaktadır. Film BBC Films ve Pathé finanse edilmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BC%C5%9Fes_(film)