bugün

the duchess

tam bir vakit kaybı.
hikaye her ne kadar gerçek olsa da sinemaya uyarlanışı çok sıradan ve olaylar birbiriyle bağlantısız. her şey havada kalıyor. kostüm ve mekanlar açısından göz doldurucu olsa da diğer yönleriyle vasatın üzerine çıkamayan bir film. hele sonu tam bir felaket. bu kadar olaydan sonra daha vurucu ve etkileyici bir son bekliyorsunuz. hikayenin kahramanlarının onu yaptı bunu yaptı şeklindeki sözcüklerle sonlandırılmasını oldum olası sevmedim zaten ama bu gördüklerimin içinde en kötüsüydü. en azından son olay biraz dikkat çekici olsaydı. birdenbire kişilerin hayat hikayelerinin ne yönde ilerlediğini duymak can sıkıcıydı. ayrıca, filmin özünü oluşturan garip ilişki, bir dük ve etrafında iki kadın, aynı zamanda düşesin aşığı olan bir politikacı falan filan ama, "bu kadar rahat ve geniş olamaz kimse yahu" demekten de geri bırakmıyor sizi film.

nihayetinde; film garip bir şekilde sonlanırken "ee ne oldu şimdi yani" ya da "bu mudur yahu" gibi repliklerin ağzınızdan çıkması muhtemel. ancak sıkı bir keira knightley hayranı iseniz, film size şahane gelecektir. zira özellikle mimiklerini kullanışı ve oyunculuğu iyiydi. her ne kadar ağlamaklı olduğu sahneleri fazlaca yapay bulsam da...

böyle işte. benim vaktimi gereksiz yere almıştır, sizinkini de almasın deyü.