bugün

-o bir nihilist
-çok yorucu olmalı.
lebowski festivallerinden sonra sonunda bu da çıktı (bkz: dudeism)
(bkz: fuck)
harikulade bir filmdir. spoilersiz yazmak gerekirse, pek öyle bi kere de anlaşılamaz bir filmdir. çok okumuş coen kardeşlerin çeşitli komedi şekillerini içiçe geçirip yaptıkları gerçekten özel bir filmdir.

filmlerin nasıl konstruksiyonlarla yapıldıklarını bilenler için bir öğretidir. bir komedi filmi nasıl yapılır, hangi çok ciddi konular nasıl "ti" ye alınır, bilmek, bu filmi izlerken işe yarayacaktır. filmcilik okuyan bi arkadaşın filmi öncelikle bi yorumlamasını istemek, yanlış bi davranış olmaz. çünkü komik ya da dramatik, her filmi belirli bi ciddiyetle çekerler, neyi niye yaptıklarını bilmeden izlenmesi halinde filmden alınacak lezzet yüzde 10 civarlarındadır.

jeff bridges ve john goodman olayını anlatmaya gerek yoktur, filmde zaten ekoldürler. turturro´nun tarihe geçmesi gereken bir sahnesi vardır.

yani nereden baksan gerçekten bir komedidir. zorlama , komik olacağım diye ugraşmadan komik olabilen çok güzel bir coen biraderler filmidir.

seyretmeden ölmeyiniz.
vasat, kötü, tamamen zaman kaybı sonunu getiremediğim filmsi şey. bir de imdb'de 8.2 puan almış inanılır gibi değil.
kelimenin tam anlamıyla bok gibi bir filmdir. komedi filmi diye açtım, iki günde anca bitirdim, bir dakkasına bile gülmedim. o kadar övülmüş olmasaydı bu kadar gıcık olmazdım büyük ihtimal.
moralim bozuldukça izlediğim, izledikçe güldüğüm, güldükçe moralimi düzelten film. şöyle 3-5 film daha bulsam benden mutlusu olmaz heralde.

"burada kurallar var, bura vietnam değil!"
Neresini sevdiniz bu filmin anlamış değilim. Hayatı biplemeyen bir insan ve nerdeyse bütün gününü bowling oynayarak geçiriyor. Filmin yarısını izledim ve bıraktım. 1 saat boyunca bir kere bile dişlerim gözükecek şekilde gülmedim.
başrolünde karizma timsali usta aktör jeff bridgesın oynadığı 1998 yılında, joel coenin yönetmenliğinde çekilmiş kült film. dude karakteriyle bridges'ın yanında 'walter' karakterini;John Goodman, 'donny' karakterini; Steve Buscemi oynamış ve harkulade performanslarıyla döz doldurmuşlardır. konusuyla, anlatımı ve karakterleriyle, farklı mizah anlayışı, siyasete ve yaşama dair incelikli göndermeleriyle kültlüğün ve orjinalliğin de ötesinde bir kalitede bulduğum bir film.

--bu kısım hafif spoilerlı olup, filme özendirici niteliktedir. okunduğunda iştahınızı kaçıracak denli bir yazı yazmayacağım. zaten yeterince spoiler var önceki yazılarda. --

''ahbap aldırmaz!'' filmin özeti ve sloganı işte bu cümle. ahbapın başına olmadık işler gelir, başı beladadır. fakat o yine bildiğinden şaşmaz. miskinliği, boşvermişliği ve hayatı ciddiye almayan tavrıyla topluma ve patronlara anormal gelen yaşantısına devam eder. içkisi ve küçük zevkleri elinden alınmasın yeter. komedi öğesi olarak da walter karakteri ön plana çıkmakta. agresif tavırları, sürekli asker geçmişine atıfta bulunması, inatçılığıyla birlikte ne kadar ahbaptan farklı da görünse aslında o da bir 'kaybeden'dir. yaşamda beklentilerine karşılık bulamamış ve kendisine farklı küçük bir dünya yaratma uğraşında debelenmekte, bağırıp çağırmaktadır.

--spoiler--
filmde geçen efsane dialoglardan birkaçı;
----
ve o halı gerçekten odayı dolu gösteriyordu
kapa çeneni dony!
acıların dünyasına hoşgeldin adamım!
--spoiler--

en az 4 kere izlemişimdir filmi. muhtemelen bir o kadar da izleyebilirim sıkılmadan.

ekleme : öğrendiğime göre başrol karakteri için; Jeff Dowd adında bir şahıstan esinlenmiş cohenler.
dünyanın en boş filmidir. izlemeyen varsa izlemesin zaman kaybı. bu filmi abartıp tanrılaştıran ibneler filmden anlamıyor.
su filme efsane diyen varsa gitsin yuksek bir yerden atlasin. hayatimda ilk defa bir filmi yarisina gelmeden kapattim. bide bunu snatch la falan karsilastiran var akillara zarar. tamamen zaman kaybi. 2 saatinize yazik.
dünyanın kesinlikle en boş filmidir. olayı da odur zaten. diğer filmlerden farkı izleyiciye kesinlikle en ufak bir şey vaat etmemesidir. ama zaman kaybı asla değildir. izlediğim en mükemmel film. dude'u sevmek için onun kafasını anlamak lazım. ilk izlendiğinde bu ne biçim film lan dersiniz... sonra nedense yine izlemek istersiniz... en sonunda bağımlısı olursunuz... çünkü her izlediğinizde yeni bir ayrıntı göze çarpar.
izlerken o bahsedilen güzel yerlerin, komik yerlerin gelmesini çok bekledim ama olmadı, felaket bi zaman kaybıydı.
zamanında izleme gafletinde bulunduğum film; yapanların emeğine saygı duyarım, ancak övüp övüp bitiremeyenlerin emeğine saygı duymam.
yarım akıllıların anlayamayacağı efsane. bunu kötüleyen nesil inception'ı suyu gelmiş hamile kadın gibi izledi. neyse dağılın şimdi.
müthiş mizahı , farklı çekimleri , kaliteli müzikleri ve birbirinden özgün karakterleriyle kült olmuş film.
http://www.youtube.com/watch?v=CLXnFzdMKto
--spoiler--
sırf dany her konuştuğunda walter'ın "bir sus amına koyim" tadındaki çıkışları bile yeterlidir bu filmi sevmek için. adam iki kelime edemeden kalpten gitti aq
--spoiler--
bu filmi çoğu kişi sevmez. sevenlerde nasıl öveceğini bilemez. yani ne diyebilirim ki bu filmi sevenler olarak çok tatlıyız.
"sahip olduğum halı odayı gerçekten dolu gösteriyordu."
- bu lanet dünya aklını mı kaçırdı?
klasik gerektiğinden fazla abartılan eğlenceli bir coen kardeşler filmi.bir diğer abartılan filmleri ise (bkz: fargo)
joel coen, ethan coen ikilisinin yazıp yönettiği 1998 yapımı,başrolünün jeff bridges oynadığı komedi filmi.

günümüzde yavaş yavaş popülaritesini yitirmeye başlamış kara film türünün son güzel örneklerinden biri olarak nitelendirilen yapım; berlin uluslararası film festivali’nde altın ayı’ya aday olmuş, russian guild film critics tarafından en iyi yabancı film ödülüne layık görülmüştü.
klasik bir coen kardeşler filmi. absürt ve eğlenceli.
kesinlikle abartıldığı kadar olmayan coen kardeşler filmi.