bugün

bir sezen aksu şarkısı:

oyuncak bebekleri sevmedim çok
evcilik oynamayı
alkışı sevdim,bıçak sırtlarında dolanmayı
tehlikeli sularda seyredip,kupa yelken
geçici emniyetlere ulaşmayı,
kadınları,erkekleri,romanları
hele baş kaldıranları
acılarım oldu herkes gibi elbet herkese kısmet olmayan sevinçlerim,
unutulmayıda göze aldım evet
hayat sana teşekkür ederim.........
http://www.radikal.com.tr...p?ek=ktp&haberno=6681
insan ilişkilerini düzenler farkında olmadan.
naif mi naif bir cumledir kendileri, kimileri olmadik yerlerde dilinden dusurmezler; kimileri de olmasi gereken yerde kendisine basvurmazlar, oyle bir hosluk belirten cumledir kendisi, bir de kucuk kardesi vardir tesekkurler diye...
tanım: türkiye'de en sevilmeyen ikinci laf.

girizgah : sevmek eylemi çok zor kazanılan bir yetenektir türkiye'de ve dolayısı ile içinde sevme geçen laflar pek edilmez, sevilmez.

şükür etmek ise çabuk kazanılan bir yetenektir(!) ve dolayısı ile ülkemizde sevilir.

gelişme : her nedendir bilinmez, içinde sevmek geçen lafları birinci dereceden sevmeyiz. sevmek, bizde güvenmek ile başlar. ilk önce güveneceksin, sonra seveceksin. güven denilen nesne hemen öyle kazanılmaz, şüphecilik her daim güvene ket vurur. dikkat edilecek olursa hiç tanımadığınız insanlar bile, ettiğiniz bir laftan dolayı size küsebilmekte, çemkirebilmekte. pazara gidersiniz örneğin, "domatesler taze mi?" diye sorarsınız satıcıya, "ayıp ettin bilader! bizde yamuk olmaz!". nereden bileyim ben seni ve dahi ki domateslerini. domatesler, adamın ahlağının temel taşı, namusu olmuştur. domates lan o, bayat da olur, taze de. gerçi kabul ediyorum soru salakça ama olsun, biz öze bakalım.

filmde hayasız bir kapıcı görür millet, haydi bakalım "bana mı dedin lavuk!" diklenmeleri başlar. film lan o. aysu kayacı çoban lafı eder, hücum!. dolayısı ile şüphecilik o raddeye varmıştır ki sevmeye vakit kalmaz. 301. madde ondan var işte, yasa ile kendimizi koruyoruz, paranoyak bir ülkenin, paranoid evlatları olarak.

sürüklenme : şükür etmek ise allah'a şükür etmek anlamında alınır ve sevilir. ama başına eyleme takısı eklenirse hiç sevilmez, edilmez. te-el-şükr etmek alçaltıcı gibi gelir insanlara ha keza afedersiniz de öyle, afedersiniz yerine pardon denir fransız fransız. "beni affetmek sana mı kaldı lan lavuk! pardon işte".

sonuç : kafamız çok karışık. beraber yaşadığımız insanlarda en başta dürüstlük arıyoruz. ulen madem hepimiz sütten çıkmış ak kaşığız, o zaman bu ülkeyi kim bu hale getirdi?

şükretmenin bokunu çıkarıp her türlü haksızlığa şükür diyoruz.
sevmenin bokunu çıkarıp, ölümüne seviyoruz. eşeğe cilve yap demişler tutmuş çifte atmış hesabı.

ve tamamen yanlış anladığımız bu iki laf; bir şeyi sevmek ve birine teşekkür etmek en sevilmeyen, hiç kullanılmayan ilk iki eylemimiz oluveriyor.

sonraki konu: riyakarlık ve kendini kandırma
hoş bir gülben ergen şarkısıdır.
"birşey değil" cevabı alan cümledir. yahutta şimdilerde şöyle bir diyalog gelişmiş;
-ya ne güzel yazmışsın! hatıra defterimdeki (!) en güzel yazı.
-afiyet olsun (gülümseyerek)

-ya bir kez daha ödevi senden alıyorum sağol ya çok teşekkürler!
-rica ederim, afiyet olsun

bir terslik var ve "ben mi yetişemiyorum, doğru olan bu mu?" demeden edemiyorum.
kendisi icin iyilik yapan kisiye minnetlerini sunma cümlesidir.
bir nezaket gösteren davranisdir. kisinin karakterine yansiyan ve hatta karsi tarafin sempatisini kazanmaya bile sebebiyet veren davranislardandir.
su son zamanlarda nadir rastlanir.
sağ ol.

"4 yıl sonra beni tekrar sigaraya başlattın ya teşekkür ederim sana ne desem az. ama gene bırakırım senin yokluğun gibi dumanım da yok olur. sen ama bırakamazsın. beni unuttuğun gibi.

sana değmez ?..."
'' Anladım ki şu dünyada senin için hiçbir anlam ifade etmiyormuşum. Bunu bana gösterdiğin için..........''

gibi giden bir cümleyi tamamlamak istersek boşluğa gelebilecek engüzel kelimeler bütünüdür. Teşekkür ederim....

Memnuniyet belirtir.
teşekkür etmek ve özür dilemek medeni olmanın en önemli koşullarındandır demişti biri.ama gel gör ki teşekkür ün k'lerinden birini diskalifiye edince adam akıllı telafuz edilebiliniyor.şeddeli teşekkür biraz vurgulu ve zaman kaybı...ne bileyim işte..
-rica ederim diyerek cevaplanabilecek minnet cümlesi.
tan'ın, albümünün adı olarak da düşündüğü bir şarkısıydı. fakat albüme adını vermek bir yana, bu şarkı albüme bile giremedi son anda. sözlerinin bir kısmı:

"her şey için sana teşekkür ederim,
her şey için sana teşekkür ederim.
kendimle çok savaştım,
dönüş yok gitmeliyim.
sakın vazgeçtim sanma,
kader bu, bitmeliyim.
bu bizimki yarım kalmış,
tatlı bir rüya.
her şey için, sana teşekkür ederim..."
Hayatıma dâhil olduğun için teşekkür ederim.

Yüzüme güldüğün için, gülümseyişinle güldürdüğün için
Sevdiğin için, sevgini verdiğin için
Hayatta olduğun ve hayatına dâhil ettiğin için
iki kişilik planlara imza atmama olanak verdiğin için
Hatta üç kişilik..sen ben ve kızımız
Biz dediğin için..teşekkür ederim

Kendine çizdiğin yolda beni yoldaş kabul ettiğin için ya da
Bana o şekilde hissettirdiğin için
Çıkarlarını göz ardı edip hayatını benim uğruma ertelediğin için
Bana zamanını verdiğin için
Son noktam olduğun için..teşekkür ederim

Seninle beni üst üste koyup ağırlığı ikiye böldüğün için
Destek olduğun için, beni koruduğun için
Mevsimleri değiştirdiğin için
Havaları güzel kılan sen olduğun için teşekkür ederim.

Gözümü kapadığımda tekrar açmam için gerekli olan gücü verdiğin için
Yaşamak denen kavramın ortasına bizi oturttuğun için
Nefes alışlarını hissettirdiğin için teşekkür ederim

"Biliyorum ki ne kadar teşekkür etsem az" cümlesini söylememe fırsat verdiğin için
Sıcaklığınla; soğukluğumu aldığın için,
Dilinle ruhuma dokunduğun için,
Gözünle kalbime indiğin için teşekkür ederim.

Kavga ettiğimiz zamanlar dâhil her an içimde olduğun için
Birlikte olduğumuz zamanlar dâhil hep özlenen olduğun için
Özlediğim ve isyanımın içime sığmadığı zamanlar kalbimde sızı olup gözümden döküldüğün için teşekkür ederim.

Sonu olmayan bir şiir olduğun için...

Biliyorum ki sana ne kadar teşekkür etsem az
Bu yüzden;
Aklıma gelen gelmeyen sebepler için,
Beni sevdiğin için, kendini bana sevdirdiğin için,
Senin gibi mükemmel bir insanı tanımamı sağladığın için,
Hayatına dâhil ettiğin için,
Hayatıma dahil olduğun için teşekkür ederim..
(bkz: müteşekkir)
böyle baktığın için..
aklımda kaldığın için..
bişey değil.
rica ederim diyebileceğim bir sözdür.
şimdilerde böyle bir ebru gündeş şarkısıdır:
teşekkür ederim böyle baktığın için
teşekkürler aklımda kaldığın için
karanlıktan kormuyorum eskisi gibi
senin yanında her aydınlık beyaz benim için.
Böyle dile dolanan hoş bir şarkı olmuş.sözleride fena değil hani.böyle aşık aşık baktığı için teşekkür edilirmi ediliyormuş kendini unutturmadığı için de edilirmiş e aşkmış bu o zaman.
Gökhan tepenin akustik olarak söylemesi hakettiği yere taşıdı bence şarkıyı..Agzına saglık..
--spoiler--
Herkesin şarkısı olan benim kendi şarkımı...
Bana çok şey veren hayata teşekkür ederim.
--spoiler--
sözcüklerin parapsikolojik etkisine dair, doğruluğunun tartışmaya davetiye çıkaracak türden olduğu bir anlatıda; içi doldurulmadan önce, üzerlerine; "teşekkür ederim" ve "seni aptal" şeklinde 2 kalıp yazılan kavanozlara pirinç doldurulup 1 ay süre bekletilmiştir. bu süre zarfı sonunda, teşekkür ederim yazan kavanozdaki pirincin "sarı renk" aldığı, seni aptal yazan kavanozun renginin ise; "kapkara" olduğu gözlemlenmiştir.
herşeyin karşılıklı olduğunu gözler önüne seren iki kelime. sen bana bunu ettin bende sana teşekkür ederim. la yürü git mal bana birşey etme! sağol de , eyvallah de! yeter.
emre kaya'nın 2013 çıkışlı yeni albümü ve şarkısı. güzel olmuş, ilk seferden itibaren dinletiyor kendini. sözleri;

anladım deli susmaz birisin sen artık,
içi boştan dolu olmaz bu nasıl rahatlık,
yanlış giden birşeyler var sende belli ki,
kabullen yanlış gideni boş konuşma bari.

akıllanmaz akıl almaz bir halin var gülümseten,
bitti dedim ya olmuyor inan ki senle ben,
fırtına öncesi sessizliği görmüyor musun, sen kendini ne sanıyorsun ?

gerçeği sayende gördüm teşekkür ederim,
içi boş kalbini tattım ne yazık ki sevgilim,
zahmet edip masallarla gelme karşıma,
beni affet demekle bil ki zaten çoktan geciktin...
bazı insanların söylemekten yoksun olduğu hatta varlığından haberdar olmadıkları nezaket sözü. bir diğeri için;
(bkz: sağol)