1. 1.
  koloni halinde yaşayan, yuvalarının ağızları bir tepe şeklinde olan, yuvalarının iç kısımlarının ise yerin metrelerce altına indiği muazzam bir labirent şeklinde inşa edildiği karınca türüdür.
  2 ... devedikeni
 2. 2.
  Termitler yüksekliği 7 metreye ulaşan yuvalar yaparlar. Yuvanın duvarlarında herhangi bir sebeple delik açıldığında hemen yuva içinde alarm verilir. Yuva içerisindeki nöbetçiler başlarını duvarlara vurarak tehlike uyarısıyla durumu koloninin bütün üyelerine bildirirler. Bunun üzerine kanatlı termitler yuvanın daha güvenli bölgelerine çekilirler. Kral ve kraliçenin bulunduğu odanın girişleri de hızla örülen duvarlarla kapatılır. Yıkılan kesim hemen asker termitler tarafından sarılır. Onları duvar malzemesi taşıyan işçiler izler. Birkaç saat içinde yıkılmış olan bölümün üzeri bir yığınla kapatılır. Sonra içerideki bölmelerin inşaatı başlar. Görüldüğü gibi termitler arasında kusursuz bir haberleşme vardır. Burada unutulmaması gereken çok önemli bir nokta vardır. Bütün bu düzeni kuran, gökdelenler inşa eden, güvenlik önlemleri alan termitler kör canlılardır.
  2 ... nirvana
 3. 3.
  evet termitler kördür..hani ööle "iyi göremez" cinsinden de değil göz hiç yok...ama buna rağmen yaptıkları yuvalar,bu yuvaların içindeki doğal soğutma sistemi taktire şayandır..böölece mantar yetiştirirler...ancak çok tehlikelidirler...kör mör ama yuvalarına giren fareleri öldürecek kadar tehlikeliler
  3 ... d@nte
 4. 4.
  Tropikal bölgelerde ikamet eden, koloni halinde yaşayan, alışılmadık varlıklar.
  2 ... kim ne demisti
 5. 5.
  (bkz: kermit)*
  -1 ... oumar
 6. 6.
  demir oksit ile alüminyum tozunun birleşiminden oluşan toz kıvamında bir maddedir. barut gibi patlayıcı özelliği yoktur. özelliği ateşle temas ettiği zaman 2500 derecede yanmaya başlamasıdır. yanarken çelik dahil temas ettiği hemen hemen herşeyi eritir.
  3 ... double cross
 7. 7.
  Beyaz karınca da denir. Bilimsel adı macrotermes'tir. Boyu 2,2 cm'dir. Milyonlarca bireyden oluşan topluluklar halinde yaşarlar. Bu topluluklarda,işçi,asker gibi farklı işlevleri yerine getiren bireyler olur. Beyazımsıdır. Sıcak yerlerde yaşar. Güneşi sevmez,ışıktan kaçar. Kurumuş,mantarlaşmış odunları,sebzeleri ve meyveleri çok sever. Ürünlere çok zarar verir. Toprağı havalandırdığı için de yararlıdır.
  2 ... rick blaine
 8. 8.
  alüminyum ile demir oksit karışımından elde edilir. tepkimeye girmesi için magnezyum kullanılabilir. magnezyum termiti yakar, termit her şeyi yakar.
  3 ... merdumgiriz
 9. 9.
  evde yapmak için ... gram demir oksit, ...gram alüminyum tozu karıştırtılır. Tutuşturmak içinse magnezyum teli ya da şeker ile karıştırılmış potasyum klorat kullanılır.

  Yanlız verdiği enerji çok yüksek ısıdadır, yakınında olursanız sizede sıçrayabilir.

  basit bir yangın bombası olarak kullanılabilir, tabiki ateşleyici bulabilirseniz.

  Etkisi için şu kadarı söylenebilir, demir bir tava içinde yapılırsa bu deney; tava, yağ gibi erir.
  2 ... conspirator
 10. 10.
  (bkz: beyaz karinca)
  ... transfontanel