bugün

hasta olduğunu öğrendiğim yazar abimiz. geçmiş olsun diler, acil şifalar diliyorum.

Edit : oğlu kaza geçirmiş.

Allah oğluna acil şifalar versin inşallah.
Yalan yanlış bilgi verenin bu konuda bile trolleme yapanın te....
Allah'a şükür tengir de yeğenim de iyi.
Umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur evladı, dualarım onunla.
(#45568103).
Böyle ciddi bir konuda ayıp ama ya.
Bilmeyen iyi niyetli arkadaşlar için açıklayalım, tengir abi hasta değil oğlu trafik kazası geçirmiş.
Adam gibi bir entry girip, üzüntünüzü belirtip şifa dileyemiyorsanız bari susun.
Edit: türkmen begi'nin oğlu olduğunu bu vesileyle öğrenmek, çok şaşırttı. Ben turkmen begini daha büyük sanıyordum. inşallah sağlıklı bir şekilde aramızda olur ve entry girerek bizleri mutlu eder.
Kötü niyetli trollerin hakkında yazdığı şeylere itibar edilmemesi gereken değerli yazar.
https://voca.ro/1aE0YtdN3Jxi
Geçmiş olsun. Tengir’in sesi çok iyi geliyor, iyi bir haber vererek bizleri de sevindirdi.
sevindim . kolu da tedavi olsun bir sözlük kutlaması yaparız ....
herkese kazasız , sağlıklı bir hayat . sağlık ve duva ile .....
Allah beterinden korusun inşallah tekrar geçmiş olsun.
iddia ediyorum bundan sonra asla ama asla islam dinine flu bakmayacak baksa bile yüzdesi düşecek bunları yazıya dökerken çok itinalı cümleleri kafadan veya kafası estiği gibi yazmayacak daha doğrusu islam dinini kötülemeyecektir.

imtihandan geçmek çok zordur bunu geçenler bilir. net..
iyi haberleriyle iç rahatlatmış olan sözlüğün en iyi yazarı. tekrardan geçmiş olsun.

Edit: adamlar nickime bakıp eksiliyor resmen ne yazsam.
Frank'in hakkında fena halde yanıldığı yazardır.

Benim tahminim şöyle: malum "imtihan" sebebiyle bundan sonra chalchiutotolin'e (aztek sağlık tanrısı) flu bakmayacaktır. Hatta ilk fırsatta birisini yakalayıp, kalbini sökebilir bu tanrıya minnetini göstermek için.

Şunların haline bir bakın! Dünyanın her yerinde insanların başına türlü olay geliyor, bazıları o olayların tanrıdan olduğunu düşünüp, artık krişna mı olur, Jesus mu olur, bir kami mi olur, doğdukları yerde hangi tanrı fikri yaygınsa ona atfederler. Ortadoğuda doğduysan da illa arap ilahına atfedeceksin bunlara göre!
Lan sen önce o nick ile ahkam kesmeyi Bi bırak kendinizi Allah sanıyorsunuz.

Yok şundan oldu yok bundan oldu diyerek.
Basite indirgeyeceğim. Din ve ahlak aynı şey değildir. Din ve etik aynı şey değildir. Din ahlakı, ahlakın bir koludur. Dinsiz/başka dinle inanan insan ahlaksız değildir. Değerler dini değildir. Dini değerler vardır, insani değerler vardır. Birine geçmiş olsun demek insani değerleri olan herkese söylenebilir. Bu insanlıktır. Zarar görmüş bir kişi özelinde -ki umarım en kısa sürede iyileşir, sağlığına kavuşur- kişiyi dinle eleştirmek sadece ve sadece tüccarlıktır. Adamın yeterince derdi var zaten, vaaz dinlenecek yer burası değil. iyi dileğiniz, duanız, motivasyonunuz ne varsa dileyin, eleştirecekseniz de yerecekseniz de bekleyin adam bir toparlasın.
Nick altında dinsel zırvalar dinlediğimiz yazar.
haddini bilmeyen dinlinin saçmalıklarını görmek zorunda kalan yazar.
Yine herkes diyanet işleri başkanı kesilmiş adamın başlığında. Sabah sabah ne meraklısınız kendinize sövdürmeye.
tekrardan çok geçmiş olsun dileklerimi gönülden gönderdiğim yazardır. allah bir daha yaşatmasın..

yukarılarda bir arkadaş gelip tengirin günahları sebebi ile oğlunun başına bu gelmiş olabileceğini yazmış. şimdi bu konuya çok derine inmeden yüzeysel bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim çünkü iman etmiş bir insan olarak iyi veya kötü her olayın yüce yaradandan geldiğine inanıyorum. lakin dünyanın en zeki en filozof veya en alim insanı bile olsak hiçbirimizin aklı böyle orantılar kuracak kapasitede değil.. olayı kadere bağlayalım tamam. dediğim gibi hayırda şerde allahtan geliyor. ancak babanın günahını çocuk çekmiş tarzı bir söylemi söylemek veya yazmak kimsenin haddine değil.. allaha inanıp inanmaması her insanın kendi insiyatifindedir. bunu bizzat allah vermiş insanlara. böyle olmasını istemese herkesi tek tip yaratır sabahtan akşama namaz kılıp düşünmeyen fikri olmayan canlılar olarak yaratırdı bizi. sen imanlı bir insan isen dünyadaki hiçbir kul ( peygamberimizde dahil ) bir başka kulun inanıp inanmaması üzerinden yorum yapamaz. çünkü hiçbir kul diğerinin günahınada sevabınada ortak değil. gelirsin en fazla geçmiş olsun der köşene çekilirsin. bu başlığı böyle dergah sohbetine çevirmek kimsenin işi de değil haddi de değil. burası tebliğ yeride değil. adamın başına bir musibet gelmiş birileri kalkmış burada allaha inanmadığı için geçmiş olsun diyemem ama oh olsunda demem diyor. deme zaten kardeşim deme senin üzerine vazife değil çünkü. içinden geliyorsa geçmiş olsun de çekil. gelmiyorsa da hiçbir şey yazma..

bir başka hususta bu dünya imtihan dünyası kabul buna inandık. ancak sen babanın günahını çocuğu üzerinden imtihan ediyor dersen o çocuğa o kazayı yaptıran adamında imtihanını işin içine katarsın. bir adam sizin tabiriniz ile günahkar diyelim o adamın cezası çocuğunun üzerinden kesiliyor dersen o kazaya sebebiyet veren adamın imtihanını da sorgulaman gerekir. ve o adama bağlı eşinin çocuklarının anasının babasınında imtihanına girersin ki benim bu entryde anlatmaya çalıştığım şey tam olarak budur. insanın aklı bunları sorgulamaya yetmez o yüzden bu toplara girmemekte fayda vardır. geçmiş olsun de çekil gerisini çok düşünme çünkü kafan iyice yanar bilmeden günaha girersin.
Acaba çocuk alkollü müydü?
Bilemeyiz. Genellikle ciddi trafik kazalarının sebebi alkoldür.
Unutmayalım Alkol bütün kötülüklerin anasıdır.
Tekrar geçmiş olsun kardeşimize.
Edit: tengirin çocuğuna çarpan aracın sürücüsü alkollü müydü acaba? diyerek düzeltiyorum.
Edit2: AMK andavalları trafik kazalarında alkolün etkisini ben demiyorum, istatistikler söylüyor.
Ayrıca kardeşimize geçmiş olsun demişim. Allah belasını versin eğer alkollü araç kullanıp çocuğu bu hale getirenin. Ve yine Allah belasını versin bunu savunan itlerin.
Ulan dinciler sessiz kalıp iyi dileklerde bulunamıyor sunuz yine götünüz başınız ayrı ayrı oynuyor
Bazen sukut etmek gerekir öğrenin.
Adam isterse Güneş'e tapar bizi ilgilendirir mi? Bu dünyada ne kötü insanlar burnu bile kanamadan yaşayıp gidiyor bilmiyor musunuz? Gelip saçma sapan yorumlar yapmayın Allah aşkına! Ayrıca kimsenin inancı çocuğunun kaderine tesir etmez. Sene 2022; Böyle cahilce yazılar görmek insanın içini acıtıyor ya.
Hay sizin imtihanınıza…

Ne gerizekalı toplumsunuz lan siz, yemin ediyorum bizim gibiler için cehennemsiniz.

Aynen öyle.
bu inleyen memeler kim ya boş yapıp duruyor.
tengir gereken mesjı aldı veya almadı zaman
gösterecek. cuma namazına bile gitmeyen tipler
islamla ilgili ahkam kesmesin. gerçekten çok yazık.

görsel
Evladına acil şifalar, kendisi ve ailesine de bu zorlu süreçte sabırlar diliyorum.
Not: molla kasımlar (maalesef) bitmez.