bugün

ugruna cok sey verilebilecek güzel içki.
meksika dır anavatanı
(bkz: tequila)
hey barmen bana bir bira
yanımdaki fıstığa bir "tekila"
sonunda geldim ben aşka
bu barda geceler bir başkaaa

yıllar önceki şarkıda esasoğlanın ya parası yok kıza pahalı içki ısmarlıyor ya da kızı hemen kafaya alıp yatağa atmak istiyor diye düşündüren,ki eski türk filmlerinde mutlaka olmalıydı diye düşünüyorum...içimi biraz itici,yakıcı,sert içki...
rakı için kavun+beyaz peynir ne ise, onun için de tuz+limonun aynı şey olduğu süper içki.
büyük bir bardak alınız; içini 1/4 oranında tekila, 1/4 oranında gazoz ile doldurunuz.akabinde bardağın ağzını kapatınız ve masaya sertçe vurunuz ve hemen kafaya dikiniz.akabinde bunu 2 veya 3 defa tekrarlayınız ve eğer ayakta durabiliyorsanız büyük ödülü kazandınız(en fazla 3 dakika içinde zomsunuz:)
''tequila bom bom''diye bir versiyonu vardır 5 duble tekila shut yapılarak hemen pesine 1 adet 50cc'lik bira hemen fondip yapılır ayakta kalabilmek her babayigitin harcı degildir****.
baldırdan yalanan tuzun ardından göbekten içilen tekila ile devam eden ve gögüslerin arasındaki limon ile son bulan, body shot diye isimlendirilen zevki yaşatan içkidir..
bir t-shirt'ün üstünde:

one tequila
two tequila
three tequila
floor
efenim bu meletin içimi lakin şöyledir:
ağza çok az miktarda tuz atılır.hemen ardından limonumuz da emilir.hiç beklemeden tequila fondip olarak gömülür.eğer bu işlemleri aşırı yaparsanız sonrası için
(bkz: anne burası neresi ben kimim)
beni çevremdeki insanlarla aptal diyaloglara sokan alkollü içecek.

-dün çok güzeldi olm.
+naptınız ki?
-abi bi içmişim görmen lazım. 10 tane tequila shot yaptım.
+*hımmm

(bkz: bi siktir git dedirten laflar)
1 aksamda 700 gr a yakin icerek sanirim egale edilmesi imkansiz* bir rekor kirmisimdir.
son dubleyi cektikten sonra ayaga kalkmak istemistim. sadece isteyebildim.

o gun bu gundur icmem..
Sert bir Meksika içkisi.
adını meksikanın jalisco eyaletindeki küçük tequila kasabasından alır. tekila, kaynağına özgü bir meksika ürünüdür. bu, başka hiçbir ülkenin bu içkiyi üretme hakkına sahip olmadığı anlamına gelir.

tekila agave (ya da maguey) bitkisinin göbeğinden elde edilen sıvının damıtılmasından yapılır. bu bitki genel kanının aksine zambaklarla akrabadır. Çoğu kaktüs bitkisi ile aynı yaşam tarzına sahip olmasına rağmen, bir kaktüs türü değildir ve farklı bir hayat akışına sahiptir. gelişkin bir agave, yapraklarıyla birlikte 1.5-2.5 metre yüksekliğinde olup 2-3.5 metre çapa sahiptir. türüne, büyüme şartlarına ve iklime göre ömrü 8-15 yıl arasında değişebilir. agave familyasında birçok tür bulunur ancak meksikada tekila üretiminde kullanılmasına izin verilen tek tür, mavi agavedir.

agave bitkisinin fermantasyona uygun hale gelmesi en az sekiz yıl alır ve hasat için 12 yıla kadar beklenebilir. bitki olgunlaştıkça içeriğindeki doğal şekerler de zenginleşir. bu nedenle, herradura gibi üreticiler sadece 10 ve üstü yaşlardaki bitkileri kullanırlar. Öte yandan bazı büyük üreticilerin genç agaveleri kullandıkları da sık rastlanan bir durumdur.

tekila yapımı için bitkinin göbeği kullanılır. olgun bir göbek genelde 35 ile 135 kilo arasında bir ağırlığa sahiptir. her sabah jimador isimli işçiler hasat için agave ekili tarlalara gelirler. kendilerine bir sıra seçerler ve en dıştaki yaprakları batmamaları için keserek işlerine başlarlar. bu engelleyici yapraklar kesildikten sonra, bitki toprağın içinden çıkarılır ve kalan 6 kiloluk yapraklar da kesilerek sadece temiz bir göbeğin kalması sağlanır. tecrübeli bir jimador günde bir ton kadar agave göbeği toplayabilir. bu yorucu iş, senenin her mevsiminde ve yüzyıllardır modernize edilmeden, aynı şekilde yapılır.

toplanan agave göbekleri ikiye ya da dörde bölünerek, büyük ocaklarda buharlanır. bu işlemin sonrasında ise, sıkılarak suyu posasından ayrılır ve bitkinin suyu fermantasyon için büyük tanklarda bekletilir. bazı üreticiler tam olgunlaşmamış ve az sayıda bitki kullanabilmek için, fermantasyonu şeker kamışı veya kahverengi şeker ekleyerek hızlandırırlar. bu şekilde hazırlanan içki, toptan şekilde ihraç edilebilir ve agave içeriği konusunda meksika kadar katı kuralları olmayan ülkelerde tekila olarak şişelenip satışa sunulabilir. bu tekilaya mixto denir ve etiketinde gurmelerin görmek istediği %100 agave ibaresi bulunmaz. Şişelerinde %100 agave ibaresi bulunan tüm tekilaların, meksikada şişelenme zorunluluğu vardır ve etiketlerinde "hecho en mexico" (meksikada üretilmiştir) damgasını taşırlar.

damıtma işleminden sonra bütün tekilalar renksizdir. tekilanın rengi sonradan, ahşap fıçılarda bekletildikleri ya da -sadece mixtolarda- karamel veya ahşap esansı içerdikleri için oluşur. reposado ve añejo tekilaları ahşap fıçılarda saklanır. bu fıçılar genellikle amerikalı damıtıcılardan satın alınır. (burbon fıçıları en çok tercih edilen cinstir. fakat bazı üreticiler şeri, viski veya konyak fıçılarını, hatta keskin tatlar elde etmek için yeni meşe fıçıları bile kullanırlar.) bekletilen tekila, genellikle aynı ya da benzer yaştaki başka fıçıdakilerle tat ve aromada tutarlılık elde etmek amacıyla harmanlanır. kaliteli tekila pazarında harmanlanmamış tek fıçı tekilalar da bulunabilir.

kaynak: http://www.isseyahatleri....aleler/btt8/bs_tekila.htm
bir aralar mete avunduk ve cüneyt kaşeler in beraber sunduğu radyo programı. beş parça dinletip tahminleri bekler ve doğru bilenlere puan verirlerdi. * kallavi dinleyenleri için daha zor beş parçaları da bulunurdu. futbol muhabbetleri ile de tadından yenmez bir programdı işte. * *
shot bardağı ile içilir.
uyuyacağınız yeri belirledikten sonra , o yere kurulup içmeniz ve ayağa kalkmaya yeltenmemeniz, menfaatiniz icabıdır.
biranın üstüne en çok yakışan,içimi eğlenceli olan,sert olmasına rağmen boğaz yakmayan,sarhoş olunmak istendiğinide bolca tüketilen,tuz ve limonla shot yapılan içki...
tuz ve limon ile süper üçlü kıvamında tüketilen içki. ayrıca shot bardağını önceden buzlukta bekletirseniz ve kenarlarına tuz pudra şekeri karışımından sürerseniz lezzetini artırırsınız.
hey barmen bana bir bira
yanımda ki fıstığa bir tekila

şarkısını aklıma getiren, tuz ve limon ile birlikte içilen içki.
değişik içme şekilleri olan şahane içecek tavisye edilen içme şekilleri söyle sıralanabilir:
- (bkz: california shot):
malzemeler:
bir adet hatun kişisi
bir adet er kişisi
bir adet tequila
bir adet dilimlenmiş limon
bir tutam tuz
hazırlanışı:
evvela er kişi bir sandalyeye oturur * daha sonra hatun kişisi er kişi ile yüz yüze gelecek şekilde bacaklarını açarak er kişinin kucağına oturur. hatun kişisinin göğüslerinin arasına tuz dökülür bu esnada hatun kişisinin göğüslerin terden hafif nemli olması gereklidir. * daha sonra hatun kişisi dudaklarının arasına bir dilim limon koyar. son olarak hatun kişisinin boynunun gövdesiyle birleştiği yerdeki çukura (bkz: gonul cukuru) tekila koyulur. nihayet er kişi dil marifetiyle göğüslerden tuzu yalar gönül çukurundan tekilayı içer ve dudaklardaki limonu emer. (bkz: olaylar gelisir)

- (bkz: body shot):
malzemeler:
bir adet soyulmuş hatun kişisi
bir adet er kişi (soyulmuş olması tercihtir)
bir adet tequila
bir adet dilimlenmiş limon
bir tutam tuz
hazırlanışı:
soyulmuş olan hatun kişisi yatağa yatırılır.* daha sonra baldır şeklinde hitap edilen üst bacak kısmına tuz dökülür bu esnada hatun kişisinin bacaklarının terden nemli olması gereklidir. dilimlenmiş limon hatun kişisinin dudaklarının arasına koyulur ve son olarak tequila hatun kişisinin göbek deliğine dökülür. nihayet er kişi tuzu dil marifetiyle yalayarak tequilayı hatun kişisinin göbek deliğinden içer ve limonu hatun kişisinin dudaklarında emer. (bkz: olaylar gelisir)
sert meksika içkisi olmasının haricinde geçen gün 300 milyara amerikalı bir iş adamına satılan bir şişe tekila ile beni dumur etmiştir.hatta bu tekilayı üreten şirken yeni bir şişe daha üreteceğini ve bütün üstünü pırlantayla kaplı olacağını söylemiş;fiyatının da 1.000.000$ olacağını söylemiştir.
en baba olanı olmeca'dır...
'dibini goremeyen sevidigini gormesin' soz öbeginin en guzel gittigı icki türü.
birayla karıştırınca mükemmel olan aynı zamanda mükemmel kusturan içki
kurtlusu makbüldür ama türkiye'de bulunmaz. en azından ben rastlamadım.

(bkz: kurtlu tekila)