bugün

Bir Mirkelam şarkısı

Gözlerinle mahvettin
Kapılarınla hapsettin
Seninim al tamam

Şeytanın ahı tutmuş
Şarkılar aşka gelmiş
Durumum el yaman

Bu oyun hep çileli
Bana zarlar hileli
Kaderin bitmek bilmeyen
Oyunu mu bu

Şeşiçar ve pencüse
Severim güzeli gencüse
Kader uslanmaz
Kandım işte

Tavla tavla beni tavla
Salla pulları zarları
Salla salla beni salla
Vallahi geldim oyuna

Gecenin şarkısıdır kendisi, tebrikler.*
Kız tavlası günahtır, erkek tavlası değildir.
günah olup olmadığı ile ilgili başlık beklediğim entrydir.
üniversitedeki sosyal olaydır kendisi. yıllar yılı batak,king yatırımı yapmış olan ben onların 4 kişi oynandığını ve o 4 kişiyi bulmanın zorluğunu hesaba katmadan zamanımı harcamıştım. meğerse olay tavladaymış gençler. tavla kesin öğrenin üniversiteye gelmeden. oğlanlı/ kızlı muhabbetlerin, muhabbetin bittiği yerlerin vazgeçilmez alternatifidir kendisi. ilk bunun önemini arkadaşlar oynayıp yanlarında mal mal bakakaldığım an anladım. bilen bilir o acınası anı. tabi bizim zamanımızda bize tavsiyeler veren yoktu.
bu tavla iyi merettir. sevgiliyle oynanır, arkadaşla oynanır, babayla oynanır, amca- dayı- teyze- kuzen-anneyle oynanır, tanıdık tanımadık herkesle oynanır, internetten oynanır... muhabbet biter tavla bitmez.

neyse kendimi de geliştirdiğime göre artık ortamlar ortamlar bekliyorum tavladan. hatta şundan istiyorum mümkünse:

http://www.youtube.com/watch?v=iytxkDq0gRA

not: video yüksek doz kıvanç içerir.
Efes 'te rehberimiz bu taşı gösterdi ve ne olduğunu sordu... Ne?

Tavla, dendi! Efes harabelerinde MERMERDEN BiR TAVLA var.

Efes'i bu benim 3'üncü gezişim... ilk kez farkediyorum!
Hakikaten tavla mı, çok da güvenemiyorum?!!!!

bakın:
http://galeri.uludagsozluk.com/r/tavla-642959/
perslerin, dunyaya en guzel hediyesi. karsilikli 15'er pul ve bir cift zar ile oynanan, basinda saatlerin heba edilebilecegi oyun.
Olasılık konusunu uygulamalı olarak öğrenmek.
pers imparatorunun başveziri büzur mehir tarafından 1400 yıl önce tasarlanan dünyanın en popüler oyunlarından biri.
ilk 3-4 hamle ustalar için standart olup, sonra ki hareketler ve tabi ki şans faktörü ile kazananın belli olduğu oyundur.

genelde 20-30 zar arası oyunlar sonuçlanmaktadır.
orta seviyede bilen iki kişinin oyununda kazananın %80 şans %20 hamle sonucu belirlendiğine kanaat getirdiğim oyun.
beni kimse yenemez dedirtip yenildiğinde kendini mal gibi hissettiren oyundur. bugün, uzun zamandan sonra içimde kıpırtı, kalbimde fıkırtı, midemde fokurtu, beynimde horultu hissettiğim biriyle ilk buluşmamı tamamladım. ilk buluşmada yapılacak tek aktivite zannımca. başladık zarları teker teker atmaya, açıkları kapatmaya, kapıları birer birer almaya. yeniliyordum kent switch içip zar atıyordum, sonuç hüsran. oysaki daha dün karşısındakine seni yeneceğim, bilmiyorsan oynamayız diyene ne olmuştu! fare kapmış, kedi tutuklamıştı sanki. ilk izlenim gitti pazara 3 kilo patlıcan aldı da geldi. kısacası büyük konuşmaya gelmeyen oyundur, benim gibi abartmayın.
eğer ki gerçekten biraz oyunun püf noktaları biliniyor ise, bundan sonrası tamamen zarın efendiliği altında gerçekleşen oyundur.
Sevdiğim oyundur. Karşı Tarafın oynuna göre taktik geliştirmek kar Sağlar.
%20'si zeka, %80'i zarla oynanan oyundur.
mirkelam ın efsane şarkısıdır. hadi bakalım bu gece benden tüm sözlük ahalisine.

https://www.youtube.com/watch?v=-Jcbheu74-M
riskleri abarttığım oyun.
işsiz oyunu. Açık ve net.
Merve'yi mi?
güzel eğlence.
Ne kadar doğrudur bilmem ama satrancı bulan kişiye nispet olsun diye icat edilmiş.
iddalı arkadaşlarla bir gün oynayıp madara etmek istediğim, kendimi üstadı olarak gördüğüm oyun.

sizi pul diye oynarım.
çok iddialı olduğum oyundur.
zar tutmayacaksa ve tutulmadan atılmaz ki bu esprisi yapmayacaksa, her türlü alırım aklını karşımdakinin.
şansı yönlendirme oyunu.
persler tarafından icat edildiği düşünülen, 15er siyah-beyaz pul ve 2 adet zar ile şans-bilgi-deneyimin ortaya karişik yapilarak oynandiği oyun.
eger karşında saglam bi oyuncu varsa, 25 el tavlayı ortalama 40 dk da bitirilebilirse ve oynarken abartılı olmayan laf sokmalarla beraber tavla kapandığında score tavlanın içinde kalıyorsa cay sigarayla servis ediniz.