bugün

kız ve erkek olmak üzere iki çeşididir vardır.kız tavlası çok zevklidir,öğrenmesi de zor değildir..
cok iyi oynadıgim oyundur. bulandan allah razi olsun. zar tutanlarla tavla oynanmaz, oynansa bile keyif vermez. erkek tavlasinda kizlara yenilmek utanc sebebidir. ozellikle dikkat edilmesi gerekir. 5 veya 3 oyundan olusur. oyun cekismeli ve iddialiysa hakem bulundurulmalidir.
(bkz: dunyanin gelmis gecmis en iyi oyunu)
bunun bi de muhabbeti vardir ki doyum olmaz.
(bkz: tavla muhabbeti)
(bkz: uludagsozluk tavla zirvesi)
tadından yenmeyecek türden bi oyundur birde erkek tavlasını kızla oynamak kadayıftaki kaymaktır.(bilen bi kızla oynanmalıdır diğer türlüsü mazoşizm'e girer)
küçük bi kesimini bi kenara ayırarak söylüyorum, bi kızla asla oynanmaması gereken oyun. eğer çok iyi oynuyosanız çok da hızlı oynuyosunuzdur. amacınız hatuna yawsamak diilse

-yaa şimdi ben böööğlemi topluyoduuaaam
-kaç geldiee
-bir iki üç dö... *

gibi cümlelere tahammül edemezsiniz, herkes üstünüze üstünüze gelir, oynamaylım da diyemezsiniz; çok geçtir artık, o yarım 45 dakikalık oyun 3 saat gibi gelir ve bi daha asla "tescilli iyi oynayan kızlar" hariç hiç bi kızla oynamazsınız.
Türklere özgü bir şans oyunudur.
bu yasta ogrendigim icin utanc duydugum oyun.

-ya hizli oynasana biraz
+tamam
-napiyosun?!
+ee sey sayamadim ki yav ehe
-(pullari dogru yere koyar) yavas oyna sen.
arkadas: bak 6-1 gelince boyle oynuyosun tamam mi(ellinci kere)
dramtatatam:tamam
-talihsiz zar gelir-
a: ya uf ne dedim ben sana
d:ya ben kacayim demistim ordan, alti geldi hani,sey...
a:oooffff
mirkelam'ın
tavla tavla beni tavla
salla pulları zarları..şeklinde giden şarkısı.
türk lerin bir numarali * milli oyunu.. herkesin bu oyunu küçük yasta ogrenmesı tavsıye edilir, aksı halde zevkle oynayamassınız öyle sayarak, cok düşünerek falan.. şans ve zeka gerektirir, ama cogunlukla zara baglısınızdır.. cokta severım ..
kendine güvenen varsa gelsin dü şeş atmayı öğreteyim diye hava atılan bir tür delikanlı oyunudur...hatta bazıları bu oyunda kafayı sıyırıp sabahlara kadar oynayan oyuncularınında olduğunu söylemektedirler...*
zar sayıları genelde farsca okunan oyun, sebebi (#90225)
sayılar :
yek-1
dü-1
se-3
car-4
penc-5
ses-6
ustalarına göre %40 zeka %60 şans oyunu.
(bkz: tavlada kaybetmeyen türkler)
en baba oyundur.kraldır.bir diğeri için;

(bkz: batak)
iyi oynadığım bir oyundur.çok kişinin koltuğunun altına sıkıştırmışımdır.sadece iyi oynamanın yeterli olmadığı, şansında büyük bir etken olduğu oyundur.
birde asker tavlası vardır pullar her bölüme eşit şekilde düzensiz şekilde koyulur vede dier bölüme pulların bir kenarına basarak zıplatıp geçirilmeye çalışılır dier tarafa geçerken rakip bulun üzerine düşerse o pulu yer ve de böylece rakibin pulu bitirilmeye çalışılır zeka geliştirmez parmak geliştirir
Şu acemiye de sevabına öğretin bu oyunu diye yalvardığım arkadaşımı daha ilk oyunda mars edip bir daha benimle selamlaşmamasına sebebiyet verdigim yazlıkların vazgecilmez zaman ilacıdır.
sessiz oynanirsa soguk savas, konusarak oynanirsa dandanakan savasi dir..
hepyek ve hapis tavlası olmak üzere iki çeşidi daha vardır. hepyek tavlasında 1-1 atıldığı zaman 1-1, 2-2, ..., 6-6 hepsi oynanır. eger oynayacak pul kalmadıysa karsi taraf kaldığımız yerden devam eder. hapis icin durum biraz daha farklıdır. karsi taraf bizim pulların üzerine yığar pullarını ve eger 1 kapısında yakalanırsak mars olduk demektir. ikiside cok zevklidir. duz tavla ile baslayıp arka arkaya bunlarla devam edince tadından yenmez.
tavlada pulları topladığınız alan sizin ahırınız her pulda sizin atlarınızdır. düşman iki atınızı hapsetmiştir ve onları kurtaramamanız için yollarınızı kapatmaktadır. eğer tek başına kalmış bir düşman atının üstüne gelirseniz onu tekrar ahırınıza hapsedersiniz. tabiki bu atların attığınız zarlara göre ilerlediğini söylemeye gerek yoktur heralde. tüm atlarınızı ahıra getirdiğinizde atttığınız zara göre o numaralı odadan bir atı emniyet altına almış olursunuz.
(bkz: tavlanın tarihçesi)
tek pulu kalan adamı düşeşle deli etmenin çok zevkli oyundur** ,hele bir de son oyunsa intihar sebebi olabilir.
mirkelam 'ın güzel bir şarkısı.

Gözlerinle mahvettin
Kapılarınla hapsettin
Seninim al tamam

Şeytanın ahı tutmuş
Şarkılar aşka gelmiş
Durumum el yaman

Bu oyun hep çileli
Bana zarlar hileli
Kaderin bitmek bilmeyen
Oyunu mu bu

Şeşiçar ve pencüse