bugün

son alınan duyumlara göre üniversitelerde de görülmüş ders. anlaşıldığı üzere kıçına pire kaçmıştır efenim, bir orda bir burda.
kadıköydeki fener maçlarından sonra galatasaraylıların, kamuoyuna verdikleri derslerdendir, neteküm.
'hatırla 2000'i, 17 mayıs, kopenhag'ta serin bir gece' ves. diye devam eder

--spoiler--
tarih bilincimizi arttırdıkları için, bilümum galatasaraylılara ve senede bir kere olsa da bunları hatırlatmaya vesile olan fenerbahçe futbol takımına teşekkür ederiz.
--spoiler--
bu topraklarda ister lisede ister üniversitede devlet altındaki herhangi bir eğitim kurumunda bu dersi verirken onurlu bir insanın 'siz söyle biliyorsunuz size böyle anlatıyorlar aslında böyledir..' tarzında cümleler kuracağı bir ders. Şunuda eklemek isterim ki tarihe yalanlar doldurmak birilerine göre resmi tarih yazmak yalnız bu topraklara mahsus bir özellik değildir çünkü bu bir devlet geleneğidir her devlet kendine gerçeklerden bağımsız bir resmi tarih üretir.
yemin edilmişçesine gerçeklerin öğrencilerden saklandığı ders, Allahtan araştırmacı gençler hala var..
genelde giren öğretmenler sorunlu olurlar yada öğrencilieri umursamayan tipler olurlar.Tarih ise çalış çalış bitmez çünkü ezber gerekir sınav bittikten sonrada herşey unutulur.böyle bir derstir tarih.
genelde giren öğretmenler sorunlu olurlar yada öğrencilieri umursamayan tipler olurlar.Tarih ise çalış çalış bitmez çünkü ezber gerekir sınav bittikten sonrada herşey unutulur.böyle bir derstir tarih.
liselerde bu yıl seçmeli ders olarak konmuştur.
bunun yanında inkılap tarihi de okutulur.
konya ovasında da görüldüğü söylenen derstir.
türkler tarihini öğrenmezse kendini soysuz sanar.soysuz bir millet olmayan türk halkı tarihi öğrenmesi için okullarda öğretilmesi gerekir.
liselerdeki sözel bölümünün en önemli alan dersidir.
ayrıca konusunu yakın tarihten alan (2.dünya savaşı vb.) bir türüde liselerde okutulmaya başlanmıştır.

(bkz: çağdaş türk ve dünya tarihi)
türk tarihinden çok arap ve islam tarihinin işlendiği ders.
toprak için savaş mantığının aşılmış olmasına rağmen 1000 yıl öncesindeki aptalca toprak için yapılmış olan savaşları öğrendiğimiz halde 50 yıl önceki özgürlüğümüz bağımsızlığımız için yapılmış sağ-sol çatışmalarından ,iç gerginliklerden, darbe vs. lerden bihaber olduğumuz gerekçesi ile oldum olası nefret ettiğim gözüm açık uyuma antremanı yaptığım ders...
osmanlı devleti'nin sonuna kadar övüldüğü derstir.

arkadaşım anlamıyorum övülecek tarafları var ama hiç mi kötü yanı yok osmanlı'nın. niye sadece osmanlı'yı görüyoruz. ben diğer devletler hakkında da bilgi istiyorum fakat tarih dersinde bana onlardan hiç bahsedilmiyor. amacım burada osmanlı'yı kötülemek değil. tarih hocalarının yaptığı beyin yıkama olayıdır. faşist bir öğrenci grubu yetiştiriyorlar. biraz daha objektif olsan ne olacak hoca? gerçekleri göz önüne sersen ne olacak?

dünya tarihi diye bir konu verildi müfredata biliyorum fakat bu konu sınıfta ne kadar işleniyor onu herkes biliyor. 2 dakikalık hoca anlatıyor ve bitti.

en güzeli hocanın anlattıklarını diğer kaynaklardan da araştırmak. sadece türk kaynaklarından değil. en sonunda ise aklınızda süzüp yerleştirmek. *

yalan tarihi öğreten derstir.
Tarih kadar gerizekalı bir ders daha yok arkadaş. Hayır yani yapamadığımdan felan değil aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir diyor ben hiçbirine ulaşamıyorum. Zor soracam diyo saçmalıyor mal tarihçiler.
sınıflarda uyuyarak dinlenen, osmanlı'nın bir kulaktan girip öteki kulaktan çıktığı derstir. uyuyarak dinlenmesi hoş değildir, saygısızlıktır fakat hocalar da masal gibi uyutarak anlatmamalıdır.
11.sınıfda tarih mesela çok saçma bir ders.ilk Türklerde evlilik var.
Osmanlının kuruluş ve yükselme dönemine kadar şahane geçecek derstir.* Ben hiç görmedim ki sonrasını anlatıpta yenilgilerimizden bahseden bir hoca. *
ölülerin arkasından konuşmak günahsa tarih dersi neden var diye espri yapılan derstir.
Tarih dersinden anladığım şu ki, canı sıkılan devlet kurmuş.
en sevdiğim derstir. insan içinde en büyük derstir.
Çoğu bilginin çarpıtıldığı derstir.

Özellikle Atatürk'ün hayatı ile ilgili çarpıtmalar yüzünden Atatürk düşmanı sayısı hızla artıyor.
Az önce sınavından 10 dakika içinde çıktığım ders. Çok mu basit yoksa ben mi ukalalık yapıyorum?

Not: Sınav Osmanlı tarihi ve islam öncesi Türk tarihi karmasıydı. Niye bu notu eklediysem...
öğrenciyi soğutmayacak ve akılda sadece harp darp kalmayacak şekilde verilmesi gereken önemli bir ders.
En sevdiğim derstir. Tarih dinlemek, öğrenmek falan hep keyifli olmuştur.

Banko derslerden olmasını sağlayabilirsiniz kendiniz için. Mesela araştır öğren falan. Bu ders senin için artık öğrenilmiş bir ders olsun.

Lise 1 de lise 4 tarihini de öğrenebilirsiniz zor değil.

Bir de önemli ders, ders harici de önemli öğrenin.
tam en sevdiğim derstir yazacaktım ki ilk entryde yazılmış.