1. 1.
  osmanlı imparatorluğu zamanının, ilk taş plak kaydını yapan insan.
  3 ... eqin
 2. 2.
  Yaptığı eserlerle, Türk Müziği saz icrasına yepyeni ve modern bir tarz, değişik bir yorum getirerek icracılığın mükemmelleşmesinde en büyük rolü oynamıştır. Özellikle, taş plaklara yapmış olduğu taksim kayıtları, makam, uslüp ve tavır açısından bir ders niteliği taşımaktadır.
  1 ... lazio
 3. 3.
  çok fazla eserde ismi sol üstte görülen müzik insanı.*
  ... lauralanthalas
 4. 4.
  Amerika'da plağı yayınlanmış sanatçı genç yaşta ölmüştür. Ölüm döşeğinde karısına "bilesin ki seni hiç sevmedim, senden hiç hoşlanmadım ama seni hiç aldatmadım" demiştir.
  -1 ... collector
 5. 5.
  tanbur devrimcisi olarak tanımlanabilecek kişi. zira tanbur çalım tekniğinde gelenekseli kırıp, tanburun da ut, keman, klarnet gibi çok ön planda ve seri bir solo enstrümanı olarak kullanılabileceğini göstermiş... tanburun bu karakteristiğini yitirmemesi amacıyla klavyesinde az perde bulunduran tanburlar kullanılması, tanburların klavyelerinin bir sürü perde aralığına bölünmemesi gerektiğini ve ince mızrap kullanılması gerektiğini vurgulamıştır. meşhur mızraplı tanbur sanatçısı ercümend batanay'ın da hocasıdır. fakat -hiç şaşırtıcı olmamakla beraber- tanbur bugün yine, solistin arkasındaki akor çalan gitar özelliğine dönmüş, bütün seriliğini kaybetmiş yavaş yavaş çalınan, bir sürü perdeye bölünen ve neredeyse mukavva denecek denli kalın mızraplarla çalınan (daha doğrusu çalınmaya çalışılan) bir müzik aleti haline dönmüştür. tanburi cemil bey'i daha iyi anlamak için taksimlerini, peşrevlerini ve bilhassa da çeçen kızı adlı eserini dinlemek gerekir. öğrencisi ercümend batanay da müziği icra biçimiyle tanburi cemil bey'i iyi anlatır.
  1 -1 ... kaptanreis
 6. 6.
  'hasret kaldık o neye tanburi cemil beye
  buralara kar bile yeşil yeşil yağardı'
  2 ... oceanland
 7. 7.
  ayrıca, can yücel'in de en sevdiği müzisyenlerden biri imiş...
  1 ... kaptanreis
 8. 8.
  çeçen kızı adında harika bir enstrümantal bestesi olan büyük müzisyen...

  Alman imparatoru II. Wilhelm'in istanbul'u ziyaretinde Cemil Bey onun şerefine bir konser vermiş. Bir parça çalmış. imparator buna bayılmış. lütfen tekrar çalmasını rica etmiş. Herkes birbirine bakışmış o an. gülümsemişler ve imparatora, bunun bir "tuluat" olduğunu, tekrar çalınmasının mümkün olmadığını söylemişler...

  tamburi cemil bey'le birlikte pek çok şey öldü. ama tuluat ölmedi. onu jazz sanatçıları devr aldı ve onlar yaşatıyorlar...
  1 -1 ... tahin ile pekmez
 9. 9.
  ilk müzik bilgilerini, orta okul sıralarında ağabeyi, ahmet bey ve kemani aleksan'dan almıştır. enstrüman çalmaya karşı ilgisi on yaşlarında keman ve kanun ile başlayan cemil bey, daha sonra başladığı ve ismi ile bütünleşen tanbur sazı ile virtüozluk derecesine ulaşmıştır. çeçen kızı adlı bestesi yunanistanın midilli adasıında ta xila adı ile bilinmekte olup, oyun olarak oynanmaktadır.

  [https://video.uludagsozluk.com/v/tanburi-cemil-bey-20176/

  &feature=related ]
  1 ... prensesin uykusuyum
 10. 10.
  türk sanat müziğinin mihenk taşıdır. çeçen kızı'nı bilmeyen yoktur.
  1 ... japonca konusan japon