bugün

(bkz: sozlukte imla hatası yapan kolem olsun)
Türkcenin yasaklanmis olmasi, özgürlügün yavas yavas kisitlanmasi ve azinlikdurumuna düsmek...
ırkçı insan düşüncesi. burdaki dil türkçe olmasaydı da bu böyle olurdu. bu yüzden bir türk olarak kürtlere aynı yasağın konması bana ırkçılık gibi geliyor. sanki bütün bu terör olayları bütün her şey bilerek gibi. yani resmen insanları rencide eden iğrenç ırkçılar yüzünden başkaları kuduruyor. işte aynı şey türklere de olmuş..
(bkz: yok artik ali sami alkis)avrupanin, batinin bir diger yuzudur. ayni mesele turkiye de olsa yani bizim bir yetkili cikip efendim bu ulkede okullarda yabanci dille konusulmasin dese turkiye gerici, irkci, fasist olacaktir. ama almanya yapar birsey olmaz, fransa yapar birsey olmaz. efendim kalkinmadikca, onlara benzemeye devam ettigimiz surece bunlari da kabul etmek zorunda kalacagiz.
iğrenç avrupa şövenizminin trajikomik bir örneği.
(bkz: allah akıl fikir versin)
adamlar sonuna kadar haklıdır. adamın ülkesinde yaşıyorsanız bir takım kurallara uymak zorundasınızdır.

efendim yok eğer almanca zorunuza gidiyorsa gelin türkiye'de yaşayınızdır. bizler nasıl bu ülkede kürtçe konuşanlara tavır alıp öfke ile bakıyorsak elin alman'ıda aynı tepkiyi vermekte hak sahibidir. zira efendim ülkesinde ki bir çok değerleri yitirmiş almanya neden dil konusunda da bizlere taviz vermek zorunda kalsın.
(bkz: kürtçe konuşanı toplum dışlasın)
ne kadar kötü kulaga gelsede ögretmenler bu olay yüzünden cok dertli. Ögrenciler evde türkce okulda türkce konusuyorlar ve almancayi dogru düzgün konusamadiklarindan cok zorlaniyorlar. Böyle bir ceza tabiikide gereksizdir ama anlamak gerek.
aslında bizim ikiyüzlülüğümüzü çok güzel bi şekilde göz önüne seren olaydır. aynı tip olayı uzaklarda aramaya gerek de yok

(bkz: anlayana)
her iki açıdan da bakalım.

türk olarak bakarsak;
ırkçılık bu. düşünce özgürlüğünü kısıtlamak. kişiye hakaret. bireye saldırı. hitler'in torunları sizi.

fakat alman olarak bakarsak;
kodumun türkleri yıllardır ele geçirdiler topraklarımızı ya. bıktım artık türklerden. bizim ülkemizde bizim kurallarımıza uyacaklar! sokaktan yanımdan türkçe küfredip geçiyorlar. dağdan gelip bağdakini kovuyorlar!

eh, iki tarafta biraz haklı, değil mi? ha bir de, türkleri alan da almanlar, zorla giren çıkan yok. şimdi çıkıp birşey demeye hakları da -kusura bakmayın ama- yok.
kürtçe konuşan ne yapsın diye sorulası fikircik.ahim ne diyor buna acaba?
(bkz: Almanca konuşana ceza vermeyin direk anuna koyun)
sindirme politikasının günümüze yansımasıdır. tam Türkler katı ırkçı politikalarını yıkmaya başlamışken almanların biz böyle geldik böyle gideriz şeklindeki gerici düşüncelerinin devam etmesi gerçekten üzücü. vaktiyle almayacaktın almanyaya. napalım aldınız bi kere artık münih bizim.
merkel'in ne kadar ırkçı biri olduğunun bir kere daha bilinmesini sağlayan açıklama.
bir topluluğun dilinin yasaklanması hiç hoş birşey değil toplumların dilleri korunmalıdır çünkü diller doğadaki hayvan ve bitki türleri gibi her biri ayrı bir görev üstlenen ayrı düşünme tarzını ve kültürü yansıtan zenginliklerdir. aynı şey ülkemizdekiler için de geçerli. bunda herkes hemfikir. ama şunu görüyoruz ki bir kez daha almanya gibi ekonomisi güçlü olan ülkelerde bunları dediğiniz de ne anti demokratik olursunuz ne de faşist. bu açından da hoş bir örnek.
Hiç değilse kürtçe konuşan maymunlar gibi dağa çıkmıyorlar, bahçe süpürürler en fazla.
iHartz4 projesi sayesinde milyonlarca Türkün yaşadıkları ülkeye hiçbir katkı yapmadan devlet tarafından geçindirildiklerini duyduğumda Merkel'e hak vermişliğim vardır